Yashica TLR

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Czyli zrobiłeś dobry dil, a nie przepłaciłeś.
Gratulacje.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

hmmm ciekawostka na przyszłość-baterie do aparatów słuchowych doskonale się sprawdzają i mają prawie identyczne napięcie-1,4V. Starczy wtedy korektę o jedną działkę ustawić(np. mając kliszę 100ISO na 80ISO ustawiamy). Grubość pasuje jedynie trzeba włożyć do łupinki po starej baterii bo są sporo węższe. Dodatkowa zaleta to pojemność:600mAh podczas gdy SR44 ma tylko 120-150mAh. Cena też nie zawysoka-5zł.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

ogniwa cynkowe mają za to jedną poważną wadę, raz otworzone działają miesiąc, a może dwa? związane jest to z ich sposobem wytwarzania prądu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

ok czyli lepiej SR44,zrobię testy to się wypowiem ;-)
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

baterie

Post autor: jac123 »

Z tymi powietrznymi bateriami to ciężka sprawa, bo tak jak napisano trzymają krótko, aczkolwiek napięcie trzymają.
Wg mnie spróbuj z normalnymi i zobacz jaki będzie wynik, raczej nie powinno być dużych przekłamań.
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

Przekłamania są olbrzymie-robiłem cyfrówką wg. ustawień Yashica`i i zdjęcia wychodził prawie całkowicie czarne(mierzyłem jak dla ISO 100 a ustawiałem w cyfrówce 400ISO i dalej było za ciemno). Ale zobaczę co da się zrobić.

P.S Straszna szkoda że soczewka makro na bagnet Yashica`i jest tylko jedna w komplecie bo zbytnio nie jest przydatna ale może gdzieś znajdę drugą....
Awatar użytkownika
Shah
-#
Posty: 49
Rejestracja: 18 mar 2008, 19:15
Lokalizacja: Sandomierz

Post autor: Shah »

Jasiek Matacz pisze:Przekłamania są olbrzymie-robiłem cyfrówką wg. ustawień Yashica`i i zdjęcia wychodził prawie całkowicie czarne(mierzyłem jak dla ISO 100 a ustawiałem w cyfrówce 400ISO i dalej było za ciemno). Ale zobaczę co da się zrobić.
A Yashicą mierzyłeś w dzień? Bo przy słabym świetle (wieczór, wnętrza) to raczej słabo radzi sobie z pomiarem światła.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

odp.

Post autor: jac123 »

Jasiek Matacz pisze:Przekłamania są olbrzymie-robiłem cyfrówką wg. ustawień Yashica`i i zdjęcia wychodził prawie całkowicie czarne(mierzyłem jak dla ISO 100 a ustawiałem w cyfrówce 400ISO i dalej było za ciemno). Ale zobaczę co da się zrobić.

P.S Straszna szkoda że soczewka makro na bagnet Yashica`i jest tylko jedna w komplecie bo zbytnio nie jest przydatna ale może gdzieś znajdę drugą....
Niemożliwe żeby były aż takie przekłamania z powodu baterii. Coś musiałeś zrobić nie tak. Co prawda ten światłomierz też nie jest doskonały.
Co do soczewki to możesz najpierw nakręcić na górny, a po ustawieniu delikatnie przekręcić na dolny obiektyw.
Ostatnio zmieniony 29 kwie 2013, 22:59 przez jac123, łącznie zmieniany 1 raz.
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Re: odp.

Post autor: Jasiek Matacz »

jac123 pisze:
Jasiek Matacz pisze:Przekłamania są olbrzymie-robiłem cyfrówką wg. ustawień Yashica`i i zdjęcia wychodził prawie całkowicie czarne(mierzyłem jak dla ISO 100 a ustawiałem w cyfrówce 400ISO i dalej było za ciemno). Ale zobaczę co da się zrobić.

P.S Straszna szkoda że soczewka makro na bagnet Yashica`i jest tylko jedna w komplecie bo zbytnio nie jest przydatna ale może gdzieś znajdę drugą....
Niemożliwe żeby były aż takie przekłamania z powodu baterii. Coś musiałeś zrobić nie tak. Co prawda ten światłomierz też nie jest doskonały.

Sprostowanie, dla mierzenia na Yasce dla ISO100 a w cyfrowce te same parametry tylko ISO400 było już prawie idealnie. Chodziło mi ze bez korekty cały kadr był mega niedoświetlony. Takie przekłamania tylko od baterii-po użyciu tej 1,4V było już prawie dobrze.
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Post autor: jac123 »

Wg mnie to nie ma co tak porównywać. Cyfrówka ma inny kąt pomiaru i inny sposób pomiaru (matrycowy, punktowy itp), zawsze będą różnice.
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

Ale ja mierzyłem tylko na analogu a na cyfrze robiłem zdjęcie z tymi samymi parametrami i oceniałem wizualnie jak wyszło ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Jasiek Matacz pisze:Sprostowanie, dla mierzenia na Yasce dla ISO100 a w cyfrowce te same parametry tylko ISO400 było już prawie idealnie. Chodziło mi ze bez korekty cały kadr był mega niedoświetlony. Takie przekłamania tylko od baterii-po użyciu tej 1,4V było już prawie dobrze.
No to potrzeba jeszcze jednego sprostowania.
Ten światłomierz będzie przekłamywał przy nie odpowiednim zasilaniu. I nie będzie to przekłamanie liniowe. To samo jest w Olku OM1. Przy skajnych oszukuje najbardziej. To znaczy, że jak mierzysz przy bardzo jasnym i bardzo ciemnym oświetleniu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

jac123 pisze:Co do soczewki to możesz najpierw nakręcić na górny, a po ustawieniu delikatnie przekręcić na dolny obiektyw.
nie do końca. soczewka celownicza jest ścięta (obsadzona) pod kątem, co ma korygować błąd paralaksy. celowanie przez soczewkę zdjęciową, a potem przekładanie jej skończy się tak, że co innego będzie kadrowane, a co innego będzie fotografowane.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Jasiek Matacz
-#
Posty: 397
Rejestracja: 16 maja 2008, 10:17
Lokalizacja: Staszów

Post autor: Jasiek Matacz »

J.A. pisze: Ten światłomierz będzie przekłamywał przy nie odpowiednim zasilaniu. I nie będzie to przekłamanie liniowe. To samo jest w Olku OM1. Przy skajnych oszukuje najbardziej. To znaczy, że jak mierzysz przy bardzo jasnym i bardzo ciemnym oświetleniu.
Dokładnie to samo zauważyłem -wczoraj było mega ostre światło i na dworze straszliwie nie doświetlał podczas gdy w domu tylko trochę.

rbit9n -->Czyli dokupienie drugiej takiej samej soczewki też mi nic nie da? Bo to soczewka na bagnet i pasuje do obu obiektywów jak wszystkie inne akcesoria zresztą.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

zasadniczo nie, chyba że sobie ustalisz eksperymentalnie błąd paralaksy. były kiedyś przyrządy (chyba rollei to robił) mocowane do statywu, które miały za zadanie korygować błąd paralaksy. nie pamiętam teraz nazwy, ale pamiętam, że to nie dość, że biały kruk, to jeszcze dość drogi.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ