XTOL - awaria

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Witam.
To mój pierwszy post. W poszukiwaniu innych informacji, trafiłem na ten wątek. Chyba mam coś do powiedzenia w tym temacie.
XTol to faktycznie francuski piesek, ale wychodowany przez Polkę w Ameryce :-D
Jest bardzo wrażliwy na zanieczyszczenia i zbyt wysokie rozcieńczenia.
np. Delty 3200 nie należy moczyć w rozcieńczeniu 1+1.
Podobnie jest ze wspomnianym rolleiem. Ten sam wywoływacz w tym samym dniu pierwszy film Delta 100 ok. drugi film delta 3200 ledwie ślad obrazu. Trzeci film Neopan 400 ok.
Zawsze wywołuję w jednorazowych porcjach chemii. Robię też właśnie stocka 0,5 to świetny pomysł na długie przechowywanie. Przed wołaniem rozcieńczam do potrzebnego stężenia. Super stocka ;-) przechowuję w pól litrowych butelkach pod protectanem Tetenala. Do rozrobienia zupy używam wody osmotycznej.
Jeżeli nie ma w tabelach czasów dla danej pary film wywoływacz rozcieńczenie, to bezwyględnie należy przestrzegać testu przed wołaniem ważnych filmów.
Marianov. pisze: Mam jeszcze jedno, pewnie głupie pytanie. Załóżmy że wrzucam film wywołuje go w określonym czasie, przerywam płucze i otwieram korex przy świetle żeby zobaczyć efekt. Co sie dzieje wtedy z filmem? Czy moge potem wypłukać przerywacz z emulsji i jeszcze raz zalać wywoływacz zeby ewentualnie troche dowołać?
No a jak myślisz? Przecież przed utrwaleniem materiał jest ciągle światłoczuły.
Ostatnio zmieniony 11 maja 2011, 14:27 przez J.A., łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Marianov. »

J.A. pisze:No a jak myślisz? Przecież przed utrwaleniem materiał jest ciągle światłoczuły.
Myśle tak jak Ty:) Ale naszły mnie wątpliwości kiedy zdarzyło mi się zapalić świało przez przypadek a papier był ciągle w przerywaczu i... nie stało się nic, leżał jeszcze z przy świetle dobre dwie minuty i dalej nic, wrzuciłem do utrwalacza i niczym nie różnił się od reszty odbitek. Robiłem tak jeszcze pare razy kiedy mi się śpieszyło, szybka ocena paska bez czekania na utrwalenie i nie zauważyłem różnic w stosunku do tych obrabianych całkowicie przy lampie ciemniowej.

Także więc przez analogie zacząłem się zastanawiać czy tak też z filmem, ale chyba nie miałbym odwagi przetestować :-D

A co do delty 3200 to robiłem ją w Xtolu, co prawda tylko raz, ale wyszło normalnie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Był w przerywaczu, żeby mu się coś stało musiałby tak poleżeć na świetle kilka godzin, albo...
musiałbyś go włożyć znowu do wywoływacza.
:mrgreen:
W jakim rozcieńczeniu robiłeś tę Deltę 3200?
Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Marianov. »

Nie pamiętam już dokładnie, a w notatkach psiakrew nie zapisałem, jest tylko: Delta 3200 Xtol 20C 16 min.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

hmm. No to na pewno nie stock, chyba że robiłeś na inną czułość.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Odgrzeję wątek.
Dzisiaj wymoczyłem w XTolu trzy filmy. Jako bazy używam super stoca (5L rozrobione w 2,5 litrach wody). Przygotowałem potrzebną ilość chemii na trzy filmy, zrobiłem je w jednej zlewce, rozcieńczenie 1+1, zawsze wywołuję w jednorazowej ilości. Wywołałem HP5+ - ładnie. Rollei Retro 100 - ładnie. Rollei retro 400S kicha. Ledwie ślad obrazu. Ani temperatura, ani rozcieńczenie, ani świeżość, ani jakiś inny błąd typu najpierw utrwalony, potem wywołany, nie wchodzi w grę. A film masakrycznie niedowołany. Nie znam źródła tego filmu, nic nie wiem o jego pochodzeniu. A dla zobrazowania: Dmax ogonka 0,26 - czyli tyle co czasami wychodzi Dmin. A Dmin - 0,08 :cry:
Spotkał się ktoś z taką sytuacją?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rafalartur
-#
Posty: 32
Rejestracja: 22 sie 2009, 13:14
Lokalizacja: Brzeg

Post autor: rafalartur »

J.A. pisze:Przygotowałem potrzebną ilość chemii na trzy filmy, zrobiłem je w jednej zlewce, rozcieńczenie 1+1, zawsze wywołuję w jednorazowej ilości.
Że zadam lamerskie pytanie: a jaka jest ilość stock'a w ml na jeden film? (135/120)
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

rafalartur pisze:
J.A. pisze:Przygotowałem potrzebną ilość chemii na trzy filmy, zrobiłem je w jednej zlewce, rozcieńczenie 1+1, zawsze wywołuję w jednorazowej ilości.
Że zadam lamerskie pytanie: a jaka jest ilość stock'a w ml na jeden film? (135/120)

hymm ... to zależy od pojemności koreksu. np. krokus potrzebuje 450ml płynu na negatyw 135 i 650ml na 120.


oczywiście w różnych typach koreksów będzie to wyglądać inaczej.. mało tego są tacy którzy używają różnego rodzaju tulejek które mają na celu "wypełnić" koreks w celu zaoszczędzenia kilkunastu mililitrów.. :lol: :lol:
Awatar użytkownika
rafalartur
-#
Posty: 32
Rejestracja: 22 sie 2009, 13:14
Lokalizacja: Brzeg

Post autor: rafalartur »

nord pisze:hymm ... to zależy od pojemności koreksu. np. krokus potrzebuje 450ml płynu na negatyw 135 i 650ml na 120.


oczywiście w różnych typach koreksów będzie to wyglądać inaczej.. mało tego są tacy którzy używają różnego rodzaju tulejek które mają na celu "wypełnić" koreks w celu zaoszczędzenia kilkunastu mililitrów..
_________________
no tak, ale jakieś minimum wywoływacza jest potzrebna żeby podołać pracy do wykonania. A rozcieńczenie później (tak myślę) to już koreks mogę dostosować. Mam Krokusa 800 i 2000

gdzieś kiedyś zasłyszałem, że 100 ml stock'a/ film. NIe wiem czy do tego mam się odnieść.
Ostatnio zmieniony 02 sie 2011, 15:52 przez rafalartur, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Policz sobie: w litrze można wywołać 15 filmów (na pewno więcej, ale spadnie jakość tych nadliczbowych). Wychodzi 66 ml na film. Do wywołania 1 filmu 135 potrzebujesz 400 ml. roztworu.. Biorąc za podstawę te 66 ml i resztę wody wychodzi proporcja około 1:6....1:7. To teoretycznie, bo w Xtolu ostatnie sensowne rozcieńczenie to 1:3 (czyli 100 ml +300 ml, co daje 10 filmów z litra roztworu podstawowego). Czy odpowiedź jest satysfakcjonująca? :-D
Lux mea lex
Awatar użytkownika
rafalartur
-#
Posty: 32
Rejestracja: 22 sie 2009, 13:14
Lokalizacja: Brzeg

Post autor: rafalartur »

O to mi chodziło. Dzięki wielkie. Nigdzie nie znalazłem info: ile mogę wywołać w litrze. Na opakowaniu nie ma informacji (na 5l)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

rafalartur pisze:
J.A. pisze:Przygotowałem potrzebną ilość chemii na trzy filmy, zrobiłem je w jednej zlewce, rozcieńczenie 1+1, zawsze wywołuję w jednorazowej ilości.
Że zadam lamerskie pytanie: a jaka jest ilość stock'a w ml na jeden film? (135/120)
Taka sama jak dla dwóch poprawnie wywołanych, więc raczej nie ten trop. A dokładnie to 70 ccm.
Temat w zasadzie już nieaktualny. Po prostu wywoływałem zbyt krótko. Nie chciało mi się wierzyć, ale to fakt. Wywołanie 3x dłużej dało b. ładnie wypracowany negatyw. Następny wywoływałem tydzień lub dwa później.
nord pisze:
rafalartur pisze:
J.A. pisze:Przygotowałem potrzebną ilość chemii na trzy filmy, zrobiłem je w jednej zlewce, rozcieńczenie 1+1, zawsze wywołuję w jednorazowej ilości.
Że zadam lamerskie pytanie: a jaka jest ilość stock'a w ml na jeden film? (135/120)

hymm ... to zależy od pojemności koreksu. np. krokus potrzebuje 450ml płynu na negatyw 135 i 650ml na 120.
650 na DWA filmy 120, lub JEDEN220, który to jest dwa razy dłuższy od tego 120.
A krokus to przykład najgorszy jaki mogłeś znaleźć.
Jobo 1520 - 485 ccm na dwa filmy 135, lub 240 - rotacyjnie
Jobo 1510 - 250 ccm na jeden film 135, lub 140 - rotacyjnie.
Czyli w porcji chemii jakiej Ty użyjesz do jednego filmu ja wywołam trzy.

Najoszczędniejszy przy wywoływaniu nie rotacyjnym jest Paterson system 4. Poniżej 400 ccm na dwa małoobrazkowe filmy. Już nie pamiętam dokładnie ile, bo dawno nie miałem z nim styczności.
Ostatnio zmieniony 02 sie 2011, 16:31 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

rafalartur pisze:Nigdzie nie znalazłem info: ile mogę wywołać w litrze.
w ulotce na stronie kodaka piszą dokładnie http://www.kodak.com/global/en/professi ... 9/j109.pdf ba! nawet podają ile przedłużać czas wołania, przy każdym kolejnym filmie.
Using Full-Strength Developer
Choose the appropriate table for development times and
temperatures for using fresh, full-strength XTOL
Developer. The capacity of the full-strength developer with
normal, unreplenished processing is approximately 15 rolls
of 135-36 or 120 film (or the equivalent of 80 square inches
[516 square centimetres]) per litre, with time
compensation.
To process the maximum number of rolls of film per litre
of full-strength XTOL Developer, use time compensation
according to the table below. Discard the developer after
you process 15 rolls of film per litre.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
rafalartur
-#
Posty: 32
Rejestracja: 22 sie 2009, 13:14
Lokalizacja: Brzeg

Post autor: rafalartur »

rbit9n pisze: rafalartur napisał/a:
Nigdzie nie znalazłem info: ile mogę wywołać w litrze.


w ulotce na stronie kodaka piszą dokładnie http://www.kodak.com/glob...s/j109/j109.pdf ba! nawet podają ile przedłużać czas wołania, przy każdym kolejnym filmie.
Nie pomyślałem :oops: .
Odebrałem dopero toto i stąd te zamieszanie.
Dzięki Wielkie

J.A.

takie mi zostały z lat 80-tych jak się bawiłem w szkole.
Dziś w amatorskim zastosowaniu przełknę jakoś ich ekonomiczność
Ostatnio zmieniony 02 sie 2011, 16:46 przez rafalartur, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

ostatnie sensowne rozcieńczenie to 1:3
a nie 1+3 czyli 1:4?
Ostatnio zmieniony 02 sie 2011, 18:59 przez xneon, łącznie zmieniany 1 raz.
ODPOWIEDZ