XTOL - awaria

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Marianov. »

Kranówy... Kurde nie zwróciłem na to uwagi, destylki do rozrobienia użyłem ze wzgledu na trwałość stocka, a wody z kranu użyłem jak zwykle, nigdy nie zdażyło mi sie przy innych wywoływaczanch miec z nia problemu. Może Xtol jest bardziej wrażliwy. Dzięki smopi, to musi być to.
Awatar użytkownika
Marianov.
-#
Posty: 169
Rejestracja: 28 paź 2009, 09:36
Lokalizacja: Ełk

Post autor: Marianov. »

Naświetliłem parę klatek HP5+, wywołałem 1+1, stock z demineralizowaną, 12min. Wszystko jak najbardziej w porządku. Nauczka na przyszłość: Całość procesu negatywowego (no, oprócz płukania) robić w wodzie demineralizowanej, inaczej można spotkać się z przykrą niespodzianką. Dziękuje wszystkim za odpowiedzi, pozdrawiam!
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

nie wierze w tak mocny wplyw kranowy... zrob jeszcze dwie klatki na czyms i wywolaj w kranowie, zobaczysz, ze wyjdzie ok...
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

dadan_mafak pisze:nie wierze w tak mocny wplyw kranowy... zrob jeszcze dwie klatki na czyms i wywolaj w kranowie, zobaczysz, ze wyjdzie ok...
Ponoć xtol jest bardzo wrażliwy na jony żelaza, tak przynajmniej twierdzą na photo.net.
Tylko po co komu xtol, skoro jest FX-39? ;)
Awatar użytkownika
zieloo
-#
Posty: 554
Rejestracja: 28 gru 2007, 10:44
Lokalizacja: Szczecin
Kontakt:

Post autor: zieloo »

dadan_mafak pisze:nie wierze w tak mocny wplyw kranowy
Ja również, ale moje wpadki z nim mogą mieć właśnie w tym przyczynę...
Awatar użytkownika
troniu
-#
Posty: 141
Rejestracja: 02 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: ciupagoooland
Kontakt:

Post autor: troniu »

Ja już to kiedyś tu pisałem, rozrabiam pięciolitrowy xtol w 2,5 l destilki jako stock "0,5" (ciężko się rozpuszcza w takim stężeniu, ale daje radę).
Przed wołaniem dodaję tylko odpowiedniej ilości kranówy do stężenia w jakim potrzebuję moczyć filmy ( przeważnie 1+1, 1+2, czasem 1+3) pamiętając zawsze że mój stock - to 0,5!!
Nigdy nie mam problemów z wywołaniem, natomiast taki zagęszczony roztwór dobrze się przechowuje, ...razu pewnego, to nawet półtora roku leżał i wywoływał jak trzeba:)
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

zdarzyło mi się dokładnie to samo, 1+2, 13min, rollei superpan 200. problem w tym że aż dwie rolki poszły się walić. też widać niewielki zarys i niebieską maskę - wcześniej tego nie było. wołałem trzy tygodnie od rozrobienia, butelka nie była pod korek zapełniona, ale miała porządne gumowe zamknięcie (to ta 1,5l od Grolscha).
rozrabiałem w przegotowanej kranówie, nigdy wcześniej nie miałem z tym problemów ani przy poprzednim wołaniu w xtolu (1 dzień od rozrobienia), ani przy d-76 (kilka litrów już zużyłem).

teraz pytanie: czy całą resztę xtola mam wywalić czy może nadaje się to do czegoś gdyby rozrobić z demineralizowaną?
Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

Ha! Widzę, że nie jestem sam. Miałem podobnie. Ale na tym samym wywoływaczu filmy wychodziły ok po tym incydencie z superpanem 200.
Z ciekawości zeskanowałem "przeźrocza" i takie coś wyszło :)
Załączniki
mariusz (1 of 1).jpg
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

matti_1989 pisze:Ha! Widzę, że nie jestem sam. Miałem podobnie. Ale na tym samym wywoływaczu filmy wychodziły ok po tym incydencie z superpanem 200.
Z ciekawości zeskanowałem "przeźrocza" i takie coś wyszło :)
takie artefakty wychodziły mi gdy używałem różnych wywoływaczy.. i zawsze dość wyeksploatowanego utrwalacza, jednak niczego nie sugeruje :P
Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

nord pisze:takie artefakty wychodziły mi gdy używałem różnych wywoływaczy.. i zawsze dość wyeksploatowanego utrwalacza, jednak niczego nie sugeruje :P
Nie , nie po prostu też miałem taki przypadek jak autor wątku. Wyciągam film z koreksu o tu nic nie widać, to nawet go nie wypłukałem. Ale jak wyschnął to stwierdziłem, że może coś skaner wyciągnie i da rade zdjęcia uratować.
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

no to jak panowie, powinienem dać szansę (rozrobić do 1+0 w destylowanej i testować jakiś pojedynczy pasek) czy wylać od razu?
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

Twardej kranowy uzywam do calego procesu (ale ok, u mnie mozna ja bezpiecznie pic), rozrabiam xtol na 2.5l. Nigdy nie mialem problemow.
Jednakze przed kazdym wolaniem sprawdzam wywoje i utrwalacz kawalkiem pustego filmu co wszystkim polecam.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

radekone pisze: Jednakze przed kazdym wolaniem sprawdzam wywoje i utrwalacz kawalkiem pustego filmu co wszystkim polecam.
nie chciałbym wtrącać odrobiny zamętu do teorii moczenia kawałka negatywu w utrwalaczu by mnożąc czas potrzebny do rozpuszczenia emulsji x2 otrzymać czas utrwalania. wyczytałem kiedyś że gdy zasadniczy czas (przed pomnożeniem) wynosi ponad 10 minut utrwalacz nadaje się do wylania.

otóż razu pewnego przypiliło mnie nieco by wywołać negatyw, a był to bodaj maluch TMax100. Oczywiście nim rozpocząłem moczenie odcięty kawałem negatywu wrzuciłem do utrwalacza odlanego do miseczki i załączyłem stoper. Gdy pokazał 15 minutę.. a emulsja wciąż była na negatywie, przestałem liczyć czas i wyłączyłem stoper. Jako że byłem w desperacji :mrgreen: wywołałem negatyw utrwalając przez 12 minut. Licząc się z tym że efekt może nie do końca być dobry dokończyłem proces i przyjemnie się zdziwiłem gdy okazało się że negatyw wyszedł super.

hymmm
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

w takim razie zaryzykuję, jak się uda (czyt. - zrobię testy) to wykorzystam xtol jako 1+0 by się go pozbyć jak najszybciej i wrócę do sprawdzonego d-76
Ostatnio zmieniony 02 maja 2011, 11:34 przez xneon, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
xneon
-#
Posty: 261
Rejestracja: 02 lut 2010, 13:40

Post autor: xneon »

jest i coś na kształt happy-endu, po rozrobieniu w wodzie demineralizowanej jako 1+1 wywołał i pasek testowy i negatyw bez problemów. wywoływacz amerykański a zachowuje się jak francuski piesek.
ODPOWIEDZ