Wyznaczenie "prawdziwej" czułości negatywu (Legacy

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Światłomierz podaje też czas i przysłonę - czy przysłona lub czas zależą od czułości?
Awatar użytkownika
janykiel
-#
Posty: 157
Rejestracja: 15 wrz 2009, 17:46
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Post autor: janykiel »

LD pisze:[...]to nie jest forum filozoficzne w którym można dowolnie fantazjować i używać skrótów myślowych[...]
Wygląda mi na to, że mylisz plotki w maglu z filozofią. O tej drugiej to chyba niewiele wiesz.:)
roni_
-#
Posty: 45
Rejestracja: 23 lut 2011, 15:21
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: roni_ »

Ok, najważniejsze, że wszyscy wiedzą o co chodziło w tamtym zdaniu (czyli, że tabelka jest dla wszystkich czułości, a nie tylko ISO100). Nawet Ci co... wyjaśniają nieścisłości.
Moje zdjęcia i takie tam: http://r0ni.digart.pl/
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Inaczej mówiąc... idzie wiosna! :)
Awatar użytkownika
praktis
-#
Posty: 129
Rejestracja: 12 wrz 2010, 16:24
Lokalizacja: pińczów
Kontakt:

Post autor: praktis »

Witam
Powiem szczerze, że ta tabelka namieszała mi w głowie.
Światłomierz sprowadza pomiar do strefy 5, i tak przy pomiarze ciemnej sceny pokazał mi 8 sekund przy przysłonie f8 i czułości filmu iso100 (3ev) a dla czułości 12 iso (0 ev)
Znając rozpiętość tonalną negatywu powiedzmy że wynosi ona od -4 ev do 4 ev, i posługując się tą tabelą
określam o ile ev na+ lub- mam przesunąć strefę, żeby rozpiętość sceny zmieściła się na negatywie tak?
I tak dla iso 100 światłomierz pokazał 3ev (5 strefa) więc strefa 8 będzie białą plamą (6 ev) tak, trzeba by wprowadzić korektę na -2ev żeby przenieść strefę 8 niżej.(W przypadku świateł skrócić wywoływanie).Z kolei skrócenie wywoływania przesunie strefę 5 do strefy 3 ? Czy strefa 5 pozostanie na swoim miejscu ?
A przy iso 12 (0ev) korekta nie była by wymagana?, czy trzeba by wydłużyć wywoływanie tak, żeby strefę 8 umieścić na granicy pojemności negatywu?(4ev).
Czy dobrze pojmuję ?
Ostatnio zmieniony 27 lut 2011, 17:09 przez praktis, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Jak zakres użytecznych naświetleń negatywu wynosi +/-4EV to znaczy że tylko tyle możesz dodać do pomiaru przesuwając pomiar ze strefy V do tej którą pomierzyłeś.
Czyli mierzysz 3EV i teraz zależy co pomierzyłeś - jeśli chmurki to musisz je przenieść do VIII strefy (zakładamy że wywołujesz normalnie i strefy masz co 1EV)) więc przenosząc pomiar z V do VIII strefy musisz odjąć 3EV - czyli w aparacie ustawiasz A i T wg 0EV. Jeśli mierzyłeś szarą kartę to nic nie przesuwasz - ustawiasz wg 3EV. Jeśli mierzyłeś coś w cieniu to przesuwasz na przykład z V do III czyli ustawiasz wg 5EV.
Na czułość nie patrz - światłomierz uwzględnił ją w pomiarze bo negatyw ją "uwzględni" sam z siebie - to się niejako kompensuje (zakładając że ustawiasz w światłomierzu realną czułość).
Awatar użytkownika
praktis
-#
Posty: 129
Rejestracja: 12 wrz 2010, 16:24
Lokalizacja: pińczów
Kontakt:

Post autor: praktis »

Henry pisze:Jak zakres użytecznych naświetleń negatywu wynosi +/-4EV to znaczy że tylko tyle możesz dodać do pomiaru przesuwając pomiar ze strefy V do tej którą pomierzyłeś.
Czyli mierzysz 3EV i teraz zależy co pomierzyłeś - jeśli chmurki to musisz je przenieść do VIII strefy (zakładamy że wywołujesz normalnie i strefy masz co 1EV)) więc przenosząc pomiar z V do VIII strefy musisz odjąć 3EV - czyli w aparacie ustawiasz A i T wg 0EV. Jeśli mierzyłeś szarą kartę to nic nie przesuwasz - ustawiasz wg 3EV. Jeśli mierzyłeś coś w cieniu to przesuwasz na przykład z V do III czyli ustawiasz wg 5EV.
Na czułość nie patrz - światłomierz uwzględnił ją w pomiarze bo negatyw ją "uwzględni" sam z siebie - to się niejako kompensuje (zakładając że ustawiasz w światłomierzu realną czułość).
No tak.
Ale znając pojemność negatywu, w tym przypadku +/- 4EV i przesuwając strefę 5 do 3 wyjdzie 5EV, więc cienie wyjdą czarne prawda?
Jeszcze nie jasna jest dla mnie sprawa pojemności negatywu. Z twojego artykułu wnioskuję , że trzeba ją wyznaczyć podczas kalibracji negatywu i tak przy kalibrowaniu adoxa 25 wyszedł mi na 12 iso. Z korektą -4 EV przysłonie 5/6 czasie 2s jak określić jego zakres EV?
Mi wyszły jakieś głupoty.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Zakres użytecznych naświetleń powinien obejmować zakres od "ciemno, ale jeszcze coś widać" do "jasno, ale jeszcze coś widać". Jeżeli w ten sposób wyliczyłeś to +/-4EV, to strefa III (zakładając że strefy są co 1EV - wiec przy wywołaniu "normalnym") oznacza połowę dolnego zakresu - czyli ciemnoszaro.
Wiesz co... ja Ci to chyba narysuję wieczorem... :-)
Awatar użytkownika
praktis
-#
Posty: 129
Rejestracja: 12 wrz 2010, 16:24
Lokalizacja: pińczów
Kontakt:

Post autor: praktis »

Henry pisze:Zakres użytecznych naświetleń powinien obejmować zakres od "ciemno, ale jeszcze coś widać" do "jasno, ale jeszcze coś widać". Jeżeli w ten sposób wyliczyłeś to +/-4EV, to strefa III (zakładając że strefy są co 1EV - wiec przy wywołaniu "normalnym") oznacza połowę dolnego zakresu - czyli ciemnoszaro.
Wiesz co... ja Ci to chyba narysuję wieczorem... :-)
Już chyba załapałem. Będę musiał od nowa przetestować negatyw na pewno zaczyna się od -4,5 Ev. To ustaliłem podczas wyznaczania czułości.
Niestety nie zrobiłem klina szarości i nie znam górnej granicy naświetleń.
A co do ustalania rozpiętości EV negatywu to zmyliła mnie ta tabela z kilku postów wyżej, myślałem że EV negatywu ustala się na podstawie pary przysłona/czas podczas pomiaru przy wyznaczaniu prawdziwej czułości negatywu.
Zamieszałem pięknie. Ale to pewnie dla tego, że jestem po 7-mej nocce.
Muszę się przespać z systemem strefowym
ODPOWIEDZ