Wyznaczenie "prawdziwej" czułości negatywu (Legacy

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

AJK pisze:czy moglbys wyjasnic, co kryje sie za Twoja figura retoryczna? Przeciez trzecie zdanie przeczy pierwszemu.
No nie wiem, jak to opisać lepiej. Może przykładem.

EV15 to na przykład kombinacja f/16 i 1/125s.

Bierzesz aparat do ręki, wkładasz do niego film ISO 100 i w słoneczny dzień światłomierz pokazuje Ci EV15. Czas mija szybko, modelka jest atrakcyjna, więc rolka Ci się kończy. Nie masz już filmu ISO 100, zostały Ci jeno ISO400. Zaciskasz więc zęby (bo nie lubisz ziarna) i mierzysz znów światło. Światłomierz nie pokaże Ci teraz EV15, tylko EV17. A więc, jeśli chcesz zachować przesłonę, musisz ustawić czas 1/500.

Zgodzisz się ze mną, prawda?

Tabela wartości EV, która została zamieszczona w tym wątku, pokazuje wszystkie kombinacje przesłona-czas dające różne EV. EV15 to ZAWSZE jest m.in. f/16 i 1/125 niezależnie od tego, jaki film włożysz do aparatu (albo jakie ISO ustawiłeś dla matrycy). Tak więc stwierdzenie, że ta tabela jest tylko dla ISO100 jest niepoprawne (błędne).
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

Nie odpowiadasz mi na moje proste pytanie.

Wg pierwszego Twojego zdania, zreszta to nawet wygrubiles, EV nie zalezy od czulosci. Natomiast w trzecim piszesz : "Światłomierz dla tej samej sceny poda jedną wartość EV dla iso 100 i inną dla iso 400". A wiec jak najbardziej zalezy od niej zalezy. Ktore stwierdzenie jest wiec prawdziwe?
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
roni_
-#
Posty: 45
Rejestracja: 23 lut 2011, 15:21
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: roni_ »

Przecież tu nie ma sprzeczności. Ev nie zależy od czułości - EV15 to zawsze f/16 i 1/125, a EV17 to zawsze f16 i 1/500.
Natomiast WSKAZANIA ŚWIATŁOMIERZA zależą od czułości. Przy ISO 100 pokaże Ci EV15, a przy ISO400 EV17. Reasumując tablica jest prawidłowa dla każdej czułości.

No chyba, że mamy w aparacie światłomierz skalibrowany tylko pod ISO100 wtedy ręcznie trzeba sobie te EV dodawać (np. światłomierz podaje 15EV, a my mamy założoną czterysetkę to odczytujemy wyniki z karty jakby pokazywał 17EV).
Moje zdjęcia i takie tam: http://r0ni.digart.pl/
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Mylisz 2 rzeczy: wynik pomiaru z nastawem. Wynik pomiaru podawany przez światłomierz zależy od czułości filmu, to oczywiste i nie podlegające dyskusji. Pomiar podawany przez światłomierz musi być teraz ustawiony w aparacie (manualnie lub elektronicznie). Nastaw, na przykład f/16, 1/125, został oznaczony zgodnie z normą jako EV 15. Nastaw ten nie zależy od czułości filmu (ale dla różnych czułości stosuje się różne nastawy), to znaczy EV 15 to zawsze jest ta kombinacja tego czasu i tej przysłony -- żadnej innej. Zresztą jak spojrzysz na wzór definiujący EV:

[center]EV=log2(N*N/t)[/center]
to zobaczysz, że nie ma w nim czułości! Jest tylko przysłona N i czas t.
zby napisał, cytuję "@praktis: tabela dla ISO 100". To nieprawda. Ta tabela nie zależy od czułości.
Naprawdę nie wiem, jak Ci to inaczej wytłumaczyć.
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

Czolem JaZ99!

Nic nie myle, bo jak dokladnie przeczytasz to, co napisalem, to wcale nie odnosze sie do meritum sprawy. Mam tylko trudnosci ze zrozumieniem Twojej mysli, bo w trzech zdaniach stawiasz dwie, calkowicie odmienne tezy. I tylko o to mi chodzi.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

AJK pisze:w trzech zdaniach stawiasz dwie, calkowicie odmienne tezy.
Nadal jestem zdania, że moja teza jest niesprzeczna i prawdziwa (dzięki roni_ za poparcie).

Przyznaję jednak, że przy szybkim i pobieżnym przeczytaniu może takie sprawiać wrażenie.
Mam nadzieję, że moje zamieszczone później wypowiedzi rozwiewają wszelkie wątpliwości. ;)
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

Hi JaZ99!

Mysle, ze dalsza dyskusja nie ma sensu, bo zupelnie nie rozumiesz o co mi chodzi.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

AJK pisze:Mysle, ze dalsza dyskusja nie ma sensu, bo zupelnie nie rozumiesz o co mi chodzi.
OK. Nie rozumiem.
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

Hi JaZ99!

Tylko o to:

W pierwszym zdaniu stawiasz teze, ze EV nie zalezy od czulosci (filmu).
W trzecim piszesz, ze przy stalych warunkach oswietlenia (u Ciebie doslownie: "dla tej samej sceny") swiatlomierz poda rozne wartosci EV dla roznych wartosci czulosci filmu - inaczej mowiac, wartosc EV jest zalezna od czulosci. To wynika z analizy logicznej Twojego wywodu.O to mi chodzi, i tylko o to.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
roni_
-#
Posty: 45
Rejestracja: 23 lut 2011, 15:21
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: roni_ »

Będziecie się łapać za słówka? Jak dzieci...


Wartość EV jaką pokaże światłomierz JEST ZALEŻNA od czułości. Wartość EV (jako wartość bewzględna. 15EV to 15EV i wynosi zawsze tyle samo niezależnie czy dla ISO100 czy dla ISO6400) NIE JEST ZALEŻNA od czułości.
Ostatnio zmieniony 26 lut 2011, 13:52 przez roni_, łącznie zmieniany 1 raz.
Moje zdjęcia i takie tam: http://r0ni.digart.pl/
LD
-#
Posty: 464
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Post autor: LD »

roni_ pisze:Będziecie się łapać za słówka? Jak dzieci...
Wartość EV jaką pokaże światłomierz JEST ZALEŻNA od czułości. Wartość EV (jako wartość bewzględna. 15EV to 15EV i wynosi zawsze tyle samo niezależnie czy dla ISO100 czy dla ISO6400) NIE JEST ZALEŻNA od czułości.
to nie łapanie się za słówka tylko wyjaśnianie sprzeczności zdań, nie może być zdanie jednocześnie prawdziwe i nieprawdziwe, to przczy logice. To w końcu jest zależna czy nie? Jeżeli wartość EV zmienia się (pokazywana przez światłomierz) przy zmianie nastawień w światłomierzu z wartości 100 na 400 to znaczy że zależy. Dalej piszesz że nie zależy, czyli przeczysz pierwszemu zdaniu.
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

Roni!

Przeciez tu nie chodzi o slowka, tylko o to, co z nich wynika - jest zalezna, czy nie jest? Jezeli chodzi o praktyke pomiaru swiatlomierzem, to i tak stosujesz nie EV (exposure value), lecz LV ( light value - po niemiecku LW od Lichtwert). Odpowiada to EV dla wartosci czulosci filmu 100ASA. Wlasnie ta wartosc (LV) odczytujesz przy pomiarze swiatla badz bezposrednio na displeju wskazowkowym badz dygitalnym swiatlomierza, albo tez na tarczy, gdy swiatlomierz ma "wage" wskazowkowa albo diodowa. Odpowiednie pary przyslona/czas (EV) w zaleznosci od czulosci filmu odczytuje sie albo na tarczy po przeniesieniu LV z przykladu pierwszego, albo automatycznie w wypadku swiatlomierzy z waga.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
roni_
-#
Posty: 45
Rejestracja: 23 lut 2011, 15:21
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: roni_ »

To jest łapanie się za słówka. Kolega wyżej pisał to w kontekście tezy, że ta tablica jest tylko dla ISO 100 co nie jest prawdą. Być może popełnił błąd bo nie powinno tam być słowa "wartość", a jedynie samo EV jako jednostka tego jak jest "jasno". Czyli czepiacie się właśnie tego jednego słówka.

Ja wiem o co wam chodzi. Bo przecież wartość EV zależy od czułości bo światłomierz dla innej jej wartości pokaże inny wynik. Ale to jest skrót myślowy. Bo to nie wartość EV zależy od czułości, ale wskazania światłomierza. Światłomierz dla innej wartości czułości pokaże inne wartości EV. Kluczowe słowa: ŚWIATŁOMIERZ POKAŻE. Bo przecież wartość EV obiektu się nie zmieni. On dalej będzie tak samo jasno świecił (odbijał światło).

Zamotałem? Przepraszam.
Moje zdjęcia i takie tam: http://r0ni.digart.pl/
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Post autor: AJK »

To poslugiwanie sie EV wlasciwie w dwoch roznych znaczeniach doprowadza do powyzszego problemu i wynikajacego stad braku logiki. Dlatego wprowadzilem pojecie LV. Teraz jest jasnosc - LV jest zalezne od ilosci swiatla (padajacego lub odbitego zaleznie od metody pomiaru), a niezalezne od czulosci filmu, natomiast EV jest zalezne od LV i czulosci filmu.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
LD
-#
Posty: 464
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Post autor: LD »

roni_ pisze:To jest łapanie się za słówka. Kolega wyżej pisał to w kontekście tezy, że ta tablica jest tylko dla ISO 100 co nie jest prawdą. Być może popełnił błąd bo nie powinno tam być słowa "wartość", a jedynie samo EV jako jednostka tego jak jest "jasno". Czyli czepiacie się właśnie tego jednego słówka.
...Zamotałem? Przepraszam.
To nie jest czepianie się tylko dyskusja to po pierwsze, po drugie to nie jest forum filozoficzne w którym można dowolnie fantazjować i używać skrótów myślowych bo to wprowadza w błąd innych.
ODPOWIEDZ