Wyznaczenie "prawdziwej" czułości negatywu (Legacy

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

figureliusz pisze:Nie zrobiłem SCN pod powiększalnikiem, ale gołym okiem na negatywie widzę klin coraz jaśniejszych klatek, z których ta na -5ev jest wyraźnie różna od przerwy między klatkami.szarą kartę inwestować nie mogę ;)
no chyba zartujesz? na oko to mozna...krajobraz ogladac :)
musisz zrobic pod powiekszalnikiem...ewentualnie pomierzyc densytometrem (zakladajac, ze bedziesz wiedzial jakie gestosci beda dobre)

szara karta nie musi byc oryginal ale musi byc szara i koniecznie matowa. zadne tablice nie sa potrzebne.
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Czyli może się okazać, że mimo widocznej różnicy, minimalny czas potrzebny do naświetlenia czerni będzie taki sam przy nienaświetlonej klatce i przy -5.
Sprawdzę.

dzięki.
F
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

junkers_ju-87 pisze: Ale zgodnie z powiedzeniem zaufanie jest dobre kontrola jest lepsza , zadzwoniłem do firmy Fotoimpex , kto wie co to za firma to wie że to Adox.
Opisałem przypadek podałem czasy i parametry i zadałem pytanie czy 2 % odchyłki od czasu +/- mogą prowadzić do różnic w wyniku wywołania.
Pytałem o ADOX CHS 100 jako negatyw cięty .

Odpowiedź była twierdząca , odchyłka na poziomie +/- 2% od czasu 7minut 18 sek , może doprowadzić do uzyskania negatywy nie dowołanego i przewołanego..
Z zastrzeżeniem że określenie niedowołany itp jest okreśłeniem subiektywnym a różnice optycznie minimalne do określenia , ale wymiernie różniące się po dokonaniu pomiaru sprzętem.
Jak dla mnie ta odpowiedź oznacza dokładnie to, co już wcześniej pisałem: różnica 2% czasu będzie mierzalna, ale nie do zobaczenia gołym okiem, a więc w praktyce bez znaczenia.

Myślę, że bardzo pomocne byłoby, gdybyś wrzucił dwa skany negatywu, najlepiej zeskanowane liniowo (gamma=1.0) i jako pozytyw, wtedy i my moglibyśmy zobaczyć, o czym piszesz.
dadan_mafak
-#
Posty: 823
Rejestracja: 09 lut 2009, 15:31
Lokalizacja: Międzyrzecz
Kontakt:

Post autor: dadan_mafak »

junkers_ju-87 pisze: Odkładając na bok moje wyniki i ocene , może stawiam za wysoko poprzeczke , jak skomentować w takim razie info uzyskane w Fotoimpex ?
a co mieli ci powiedziec? ze jak zmienisz czas wywolania to nic sie nie zmieni na negatywie? zmieni...tyle, ze nic to nie zmienia.
a teraz sie cofnij do pierwszego postu na ten tema i zobacz jakich radykalnych pojec uzyles. bo zaczynasz obracac kota ogonem. juz sie "odczucia" subiektywne zaczynaja robic, najpierw byly "zdecydowanie niedowolane"
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

figureliusz pisze:Nie zrobiłem SCN pod powiększalnikiem, ale gołym okiem na negatywie widzę klin coraz jaśniejszych klatek, z których ta na -5ev jest wyraźnie różna od przerwy między klatkami.
Chyba, że pod powiększalnikiem nie będzie różnicy :/
Sprawdzę.

Swoją drogą, czy jest jakaś tablica testowa, którą sobie mogę wydrukować? Mam dostęp do drukarni do proofów więc zbieżność kolorów będzie zacna.
Zakupiłem ostatnio szeroki kąt i w wzorniki i szarą kartę inwestować nie mogę ;)
Tutaj znajdziesz w 3 działach kilka przydanych drobiazgów.
Nie beda to jakościowo super sprawy ale przy super wydruku coś ci się z tego przyda

http://www.darkroomagic.com/DarkroomMagic/Library.html
ju_87
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

weesee pisze:
dadan_mafak pisze:@weese - skoro Tobie zawartosc forum zbytnio nie przeszkadza to chyba faktycznie niepotrzebnie sie napisalem.
urlopow sobie nie zycze, mozesz mnie na amen albo wcale...
nie chodzi mi o zawartość forum ale o atmosferę zmierzającą w kierunku sejmu kolejnej er pe
Właściwie to masz rację , to już prawie jak Sejmie.
Ale trudno nie było odpowiedzieć na arogancji atak.
ju_87
timor
-#
Posty: 371
Rejestracja: 28 sty 2011, 10:28
Lokalizacja: Toronto

Post autor: timor »

Co do kalibracji, może ten prosty test komuś trochę pomoże.
http://oak.cats.ohiou.edu/~schneidw/vic ... xpdev2.pdf
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Post autor: junkers_ju-87 »

dadan_mafak pisze:
junkers_ju-87 pisze: Odkładając na bok moje wyniki i ocene , może stawiam za wysoko poprzeczke , jak skomentować w takim razie info uzyskane w Fotoimpex ?
a co mieli ci powiedziec? ze jak zmienisz czas wywolania to nic sie nie zmieni na negatywie? zmieni...tyle, ze nic to nie zmienia.
a teraz sie cofnij do pierwszego postu na ten tema i zobacz jakich radykalnych pojec uzyles. bo zaczynasz obracac kota ogonem. juz sie "odczucia" subiektywne zaczynaja robic, najpierw byly "zdecydowanie niedowolane"
To podaj definicję zdecydowanie nie dowołanego i przewołaneg negatywu i wyznacz dokładną granice.

Nie podasz jej bo jej nie ma ,

Dla mnie te negatywy sa zdecydowanie nie dowołane i przewołane .
Prawdopodobnie w twoim wykonaniu były by dobre .
Ja sobie stawiam wyższe wymagania .
Negatyw po pomiarach jest według moje definicji zdecydowanie niedowołany a drugi przewołany.

Jak masz z tym problem to twoja sprawa.

jak na razie to ja zrobiłem test i mam jego wyniki u siebie.
A ty tylko potrafisz filozofować i obrażać ludzi. ludzi.

Sam zrób test tą samą metodą i przestań się wymądrzać.Oceniasz na odległość coś czego nie widziałeś.
Śmieszny jesteś.
ju_87
MirekM
-#
Posty: 81
Rejestracja: 18 mar 2010, 20:41
Lokalizacja: Jaworzno

Post autor: MirekM »

Ja Adoxa CHs100 9x12 wołam w Telenal Ultrafin Plus 1+9 w czasie 11min. Temperatura na starcie 20st. Maksymalnie 4szt. jeden po drugim w kuwecie. Temperatura po całym cyklu spada do 18st. Po 5min. podgląd w świetle wyświetlacza instalacji solarnej. Po tym ewentualna korekta.
Wyniki laika/entuzjasty :lol:
http://www.aparaty.tradycyjne.net/galer ... ser=MirekM

Dodam że skany pochodzą z prostego urządzenia wielofunkcyjnego hp. Na powiększalniku nie działam.
Ostatnio zmieniony 24 lut 2011, 17:48 przez MirekM, łącznie zmieniany 1 raz.
kayaman
-#
Posty: 185
Rejestracja: 13 sie 2007, 17:57
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: kayaman »

MirekM, Masz na mysli, ze wywolujesz na podglad? Jezeli tak czy moglbys rozwinac temat instalacji solarnej? Ja robilem tak poprzez ciemnozielony filtr. Moze w jakims innym watku bo to nie na temat.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

praktis pisze:Witam ponownie.
Henry czytałem twoje prace, a i tak popaprałem temat kalibracji.
Wiem o co w tym wszystkim chodzi. Chyba za szybko dorwałem się do kalibracji.
Jeszcze o coś zapytam. Wyznaczając czułość negatywu naświetlam go na różne wartości iso. Czy do każdej wartości iso muszę wprowadzić korektę -4ev ?

Próbowałem kalibrować adoxa 100 i wprowadziłem korektę -4 ev tylko dla czułości nominalnej. Już teraz widzę, że chyba jednak trzeba było nie doświetlać wszystkie klatki na -4.

A czy da się ustalić czułość negatywu na podstawie strefy 7 ? Bo tak na logikę powinno być to możliwe. Mam zrobione klatki z korekcją +3 ev dla różnych iso. Wystarczyło by wychwycić klatkę która da mi na papierze widoczną fakturę ściany.
Dobrze kombinuję ?. Czy przekombinowane?
W jednym teście naświetlasz wg jednej czułości - dlatego naświetlasz -5, -4.5, -4 i dopiero jak -4 nie jest taka jak powinna to sprawdzasz która obok jest i korygujesz. Przy naświetlaniu nie ma znaczenia czy ustawisz ISO 200 i naświetlisz na -3EV czy ustawisz ISO 100 i naświetlisz -4EV - negatyw dostanie tyle samo światła. Właściwe ustawienie ISO w tej uproszczonej metodzie pozwala tylko na symetrię (że -5 to czerń a +5 to biel) żeby wygodniej było naświetlać na średnie szarości.
Tak naprawdę zgodnie z normą ISO wyznacza się czułość w bardziej pokrętny sposób, ale można przyjąć uproszczony.
7 strefa sama nie wystarczy bo za bardzo zależy od czasu wywołania.
Awatar użytkownika
praktis
-#
Posty: 129
Rejestracja: 12 wrz 2010, 16:24
Lokalizacja: pińczów
Kontakt:

Post autor: praktis »

Henry załapałem
Zrobiłem test według opisu kalibracji Wojtka Tkaczyńskiego. Skalibrowałem adoxa 25. Naświetlałem kolejno klatki na 12, 16, 25, 30 i 50 iso. Wszystkie z korekcjami -4ev. Tak więc przeskoki co 0.5 ev. Po wywołaniu i naświetleniu papieru klatki od 50 do16 iso są czarne, a klatka naświetlana na iso 12 jest nieco jaśniejsza.
Choć z żadnej klatki nie mogłem uzyskać tak głębokiej czerni jak z klatki fbf. Czy to normalne?
Lecz ogólnie test uznaje za udany. Czułość która wyszła na moim negatywie pokrywa się z tym co znalazłem na forum, że ten adox ma czułość 12/16 iso. U mnie ma iso 12.
Dobrze to sobie wykombinowałem?
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Nie wiem w czym wołałeś ale mało który wywoływacz daje czułość wyższą niż podana przez producenta ;-)
Co fotografowałeś? Ja zawsze fotografuję coś niejednorodnego (np. chropowatą ścianę oświetloną z boku) - jak jest jakaś faktura to łatwiej ocenić wyniki ("coś widać" to nie to samo co "widać fakturę").
Awatar użytkownika
praktis
-#
Posty: 129
Rejestracja: 12 wrz 2010, 16:24
Lokalizacja: pińczów
Kontakt:

Post autor: praktis »

Witaj Henry
Ale mi wyszło iso niższe od tego co podaje producent.
Kalibrowałem adoxa chs25 w a49 1+2, i po mojemu ma 12 sio.
Ja fotografowałem równo oświetloną ścianę, a później dla ustalenia czasu wywoływania tynk z lekką fakturą.
Wywoływałem 10 minut i wszystko wskazuje na to, że minimalnie za długo.
Dziś jeszcze raz sobie to przeanalizowałem i w zasadzie metoda której ja użyłem nie różni się od tej opisanej przez ciebie. Są to dwa różnie napisane teksty o kalibracji. Czytałem oba i nie umiałem tego ze sobą powiązać.
Ty piszesz, że przy kalibracji ustawiasz ostrość tak, żeby widoczna była faktura fotografowanej sceny, inni zaś zalecają ustawić na nieskończoność. Rozumie, że nie jest to jakiś bezwzględny warunek przy kalibracji?

P.S. Dzięki za pomoc
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

praktis pisze:Ty piszesz, że przy kalibracji ustawiasz ostrość tak, żeby widoczna była faktura fotografowanej sceny, inni zaś zalecają ustawić na nieskończoność. Rozumie, że nie jest to jakiś bezwzględny warunek przy kalibracji?
Chodzi o korekcję miecha. Oznaczenia przysłon na obiektywie są kalibrowane dla obiektywu ostrzącego na nieskończoność. Im ostrość ustawiona jest na bliższy obiekt, tym większą korektę trzeba ustawić. Na przykład maksymalna korekta dla mojego obiektywu to +0,4EV (dla odległości 0,7m)
ODPOWIEDZ