Wywoływacz na początek

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

sznutt
-#
Posty: 12
Rejestracja: 18 gru 2007, 16:57
Lokalizacja: Katowice

Post autor: sznutt »

Wiem, że sprawa już była dawno temu ale...
siedzę sobie właśnie nad odbitkami z Delty (400) - po zamoczeniu papieru Fomy (teraz już o odpowiedniej gradacji) w Tetenalu Eukobrom wychodzą mi takie piękne detale o jakich w lutym nie śniłam. Jak to pięknie widzieć u siebie postęp.

Mam nadzieję, że jesteście ze mnie dumni. Bo ja z siebie jestem. :)
off
-#
Posty: 58
Rejestracja: 28 lip 2007, 10:00
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: off »

Maciej pisze:A ja z kolei zapytam się o Microdol-X. Miał ktoś z nim styczność?
do filmów drobnoziarnisty, niby coś około odpowiednika Perceptolu ilfordowskiego choć imho jest bardziej wszechstronny niż Perceptol
sznutt pisze: Mam nadzieję, że jesteście ze mnie dumni. Bo ja z siebie jestem. :)
:mrgreen:
Oh, the night it is thick, my defences are hid
in the clothes of a woman I would like to forgive,
in the rings of her silk, in the hinge of her thighs,
where I have to go begging in beauty's disguise..
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1042
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

Post autor: Henry »

Mam nadzieję, że jesteście ze mnie dumni. Bo ja z siebie jestem. :)

:mrgreen:
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

weesee pisze:ew. w ciągu kilku dni.koncentrat potrafi wytrzymać kilka miesięcy,używany kiedyś działał po dwóch tygodniach.nie wiem jak z tetenalem sprawa wygląda,ale np ilford multigrade używany nie nadaje się ponoć już następnego dnia do użycia.
Stary FOTON rozlany "pod kapsek" i w ciemnym pomieszczeniu wytrzymuje ponad pół roku.
Znalazłem kiedyś taką zakamuflowaną butelczynę (jak robiłem porządki) i działała.
CHoSSeN OnE
-#
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2007, 07:53
Lokalizacja: Wastelands (Rzeszów)

Post autor: CHoSSeN OnE »

Szukam, czytam ale już mi się miesza, więc odkopuję temat, który tytułem i problemem pasuje najbardziej, co by nowym takim samym nie śmiecić.

Planuję zakupić papier Fomy stałogradacyjny o gradacji normalnej. Do tego planowałem W14, ale co bym się nie natknął na temat z nim, to czytam o zabijaniu szczegółów i kserze. Wiem, że gradację do negatywu dobrać się winno, ale nie wiem jak mam wywołany negatyw, czy kontrastowo czy nie, bo go jeszcze nie wywołałem[; Wywołam (Foma 400 @ 400 + Xtol stock lub 1:1 oraz Tri-X + Xtol stock) dopiero pod koniec tygodnia, a odbitki muszę wykonać na tym weekendzie. Muszę kupić w ciemno >:

Zatem, bezpieczniej będzie kupić gradację specjalną i W14 czy normalną i np. Variospeed Tetenala czy jeszcze jakoś inaczej ? Lubię kontrastowe efekty końcowe, jednak takie niepozbawione szczegółów, neutralny odcień czerni ew. bardzo delikatnie ciepły. No i cena ma znaczenie, dlatego Foma i tetenal [;
Inną możliwością jest Rollei Pan25, który jest również ukarany grzywną drobnoziarnisty powolny film prędkości.
CHoSSeN OnE
-#
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2007, 07:53
Lokalizacja: Wastelands (Rzeszów)

Post autor: CHoSSeN OnE »

Po dłuższym namyśle zostanę chiba przy W14, ale do gradacji jeszcze się nie namyśliłem na 100%. Może mnie olśni we śnie :lol:
Inną możliwością jest Rollei Pan25, który jest również ukarany grzywną drobnoziarnisty powolny film prędkości.
szoszon
-#
Posty: 31
Rejestracja: 26 lut 2011, 23:00
Lokalizacja: Chojnice

Post autor: szoszon »

Ja używam W14 Fomy z papierami wielogradacyjnymi Fomy lub Ilforda. Jestem bardzo zadowolony.
Z Fomą wychodzi ciut bardziej kontrastowo i dłużej trzeba ją płukać.Jeśli lubisz popracować nad ciekawymi kontrastami spróbuj papierów MG, stała gradacja nie da Ci tyle radości. ;-)
Rozrobiony W14 trzymam w butelce pet w ciemnym pomieszczeniu i nie miałem z nim problemów.
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

CHoSSeN OnE pisze:Po dłuższym namyśle zostanę chiba przy W14, ale do gradacji jeszcze się nie namyśliłem na 100%. Może mnie olśni we śnie :lol:
Gradacja papieru powinna zależeć również od rodzaju powiększalnika (kondensor vs dyfuzor):

Obrazek
Ostatnio zmieniony 01 sty 1970, 01:00 przez slawoj, łącznie zmieniany 5 razy.
CHoSSeN OnE
-#
Posty: 82
Rejestracja: 18 sie 2007, 07:53
Lokalizacja: Wastelands (Rzeszów)

Post autor: CHoSSeN OnE »

O! O tym zapomniałem. Mam kondensor.

Eh, biore specjalną, bo jeśli mi wyjdzie znowu tak jak mój pierwszy Tri-X (a chyba dość kontrestowy wyjszedł) to będzie dobrze, a jak wyjdzie średnio kontrastowo, to też niby będzie, patrząc na tabelkę.

Dzięki Slawoj!

A co do MG, to nie mam filtrów ani głowicy (:
Ostatnio zmieniony 21 cze 2011, 09:05 przez CHoSSeN OnE, łącznie zmieniany 1 raz.
Inną możliwością jest Rollei Pan25, który jest również ukarany grzywną drobnoziarnisty powolny film prędkości.
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Microdol-X

Post autor: Minolciarz1979 »

Maciej pisze:A ja z kolei zapytam się o Microdol-X. Miał ktoś z nim styczność?
Ja mam, używam z Neopanem 400 i dla mnie to absolutny nr 1 wśród wywojek drobnoziarnistych. Otóż Neopan 400 moczony w stocku Microdola-X (mały obrazek) przy powiększeniach 18x24 nie ma kompletnie ziarna, ostrzenie na ziarno lupą x7 jest trudne z uwagi na mikroskopijne ziarno. Dodatkowo wyszła inna zaleta tej kombinacji - kalibracja Neopana 400 w stocku Microdola wykazała, że rzeczywista czułość to 640, należy więc świecić na EI=640. Niestety Microdol-X nie jest już produkowany :-( A jakoś mi ciężko znaleźć nastepcę, który będzie miał te dwie powyższe cechy.
ODPOWIEDZ