Wywołanie dwóch filmów na jednej szpuli

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

różnicy nie ma, ale wolałem napisać.
Aha- to było napisane chyba w Fotografia- technika i technologia- Cypriana- albo w Fotografii w praktyce..... Pękosławskiego. I chyba nie w rozdziale o wywoływaniu, a przy Pentaconie Sixie/praktisixe
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

aha, w praksisiksie. aha. to teraz zadanie logiczne w oparciu o koreks jobo 1520. na jeden film 135 potrzebujemy 240ml wywoływacza. na dwa filmy potrzebujemy 480ml wywoływacza to znaczy, że na dwa filmy używamy dwa razy więcej wywoływacza. nie musimy przedłużać czasu, bo w przeliczeniu na film nic nam się nie zmniejszyło (coś takiego jak stężenie, najlepiej molowe trzeba sobie przypomnieć). teraz wiedząc, że powierzchnia filmu 120 jest równa powierzchni filmu 135 domyślamy się, że do wywołania jednego filmu 120 potrzebujemy takiej samej ilości substancji wywołującej. wiedząc, że na jeden film 120 w koreksie jobo 1520 potrzebujemy 480ml wywoływacza, możemy się domyśleć, że jest wywoływacza za dużo, ba! jest go tyle, że można spokojnie wywołać dwa filmy 120. co więcej bez bzdurnego przedłużania czasu.

wyżej podany przykład wykorzystuje wiedzę zawartą w programie chemii siódmej i ósmej klasy szkoły podstawowej. czyżby aż tak siadł poziom nauczania od czasów, kiedy kończyłem SP28?
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Big_Lynx »

Teoretycznie wszystko jest możliwe ;-)

Każdy wywoływacz ma określoną wydajność i podawana jest na ogół jako wydajność z 1l roztworu. Wydajność ta zależy oczywiście od stężenia. Wydajność jednak jest podawana dla wywoływaczy (generalnie kąpieli) które można używać wielokrotnie (np. D-76, utrwalacz, itp). Przy ponownym używaniu wielokrotnego wywoływacza czas wywoływania należy przedłużyć - różnie - od 10%-20% (mówiąc obrazowo - bo chemia jest "słabsza"). Dla wywoływaczy typu "oneshot" (np. tradycyjny Rodinal) nie ma wydajności bo roztwór używa się tylko raz do wywołania jednego filmu.

Przy wywoływaniu ręcznym (nie maszynowym) czyli wywoływaniu w którym koreks po prostu na ogół stoi na podłożu (a nie leży w płaszczu wodnym) potrzebne jest tyle roztworu aby zakryć szpulę z nawiniętym filmem właśnie w pozycji pionowej. Tak naprawdę to zaleca się napełnianie całego koreksu jeżeli mieszamy przewrotkami ale nie jest to konieczne. I faktycznie: w przypadku JOBO 1520 do zakrycia jednego filmu 135 wystarczy 240ml, a dwu 480ml. Do zakrycia jednego 120 też potrzeba 480ml, a do zakrycia dwu 120 nawiniętych na jedną szpulę - tyle samo ... bo nie ma wyjścia ;-)

Przez lata zabawy przeczytałem mnóstwo publikacji o fotografii i nie spotkałem się z wymogiem tzw. minimalnej pojemności kąpieli wywołującej która określała to na mniej niż 125ml. Nie znam takiego wywoływacza - co nie znaczy, że go nie ma. Oznacza to tyle, że w 125ml można wywołać jeden film 135 (np. JOBO 1510 w procesorze rotacyjnym). Zatem jeżeli ktoś wywołuje w 0.5l 2x120 to kompletnie nie widzę powodu do przedłużania czasu wywoływania (o ile to pierwsze wołanie w świeżej chemii) i to niezależnie od użytego wywoływacza.
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

Mialem kiedys tuzin polypanow naswietlanych w tych samych warunkach. Wywolalem najpierw jednego na probe w patersonie 290ml (d76 1+3). Jako ze wszystko mi spasowalo, reszte wolalem w duzym patersonie 1.2l, piec albo szesc rolek na raz przy dokladnie tym samym czasie i sposobie mieszania. Wyszly identycznie.
Ostatnio zmieniony 12 lip 2011, 15:00 przez radekone, łącznie zmieniany 1 raz.
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
Awatar użytkownika
Big_Lynx
-#
Posty: 170
Rejestracja: 12 wrz 2010, 19:51
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Big_Lynx »

radekone,

nie mam kurna cyfry.. - jeżeli to prawda do szczerze gratuluję!!! :-) :-) :-)
radekone
-#
Posty: 343
Rejestracja: 10 gru 2009, 11:51
Lokalizacja: Edingrad
Kontakt:

Post autor: radekone »

Big_Lynx pisze:radekone,

nie mam kurna cyfry.. - jeżeli to prawda do szczerze gratuluję!!! :-) :-) :-)
W sumie wygralem niedawno kanuna 60d ale sprzedalem przedwczoraj bez otwierania pudelka :-)
"Panie, ja to jak kiedyś zdjęcie zrobiłem to klisza pękła, i ch*j!"
filozof97
-#
Posty: 367
Rejestracja: 13 lis 2010, 23:30
Lokalizacja: Siemiatycze

Post autor: filozof97 »

Widzicie- do tej pory też uważałem, że tak być nie może- ale gdy przeczytałem o tym, co się wydarzyło- to przypomniało mi się to, co kiedyś przeczytałem w książce.

PS: Poziom nauczania siadł, i ciągle siada.
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

Przedłużanie czasu wywołania jest tylko w przypadku wywoływania kolejnych filmów w tym samym wcześniej rozcieńczonym roztworze.
Nieprzypadkowo większość szpul w koreksach mieści 2 filmy 120, przecież to znaczna oszczędność czasu przy obróbce, zwłaszcza tych jednakowo naświetlanych.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

Joan pisze: Nieprzypadkowo większość szpul w koreksach mieści 2 filmy 120, przecież to znaczna oszczędność czasu przy obróbce, zwłaszcza tych jednakowo naświetlanych.
to że w szpule wchodzą dwa średniaki jest dobrodziejstwem płynącym z faktu że ta sama szpula przyjmuje ładunek z kasety typu 135.. zatem to absolutny przypadek ;)


pozdrawiam
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

nord pisze:o że w szpule wchodzą dwa średniaki jest dobrodziejstwem płynącym z faktu że ta sama szpula przyjmuje ładunek z kasety typu 135.. zatem to absolutny przypadek ;)
tak, zwłaszcza w szpulach Jobo, gdzie są zatyczki do oddzielenia 2 filmów 120 ...
sofka
-#
Posty: 78
Rejestracja: 24 lut 2011, 10:04
Lokalizacja: łódź

Post autor: sofka »

Pisałam wcześniej, że gdzieś było napisane że przy 2 filmach trzeba przedłużyć czas - już wiem, w - w instrukcji neofin blau, na 2 stronie - przy drugim filmie lub przy wywołaniu 2 jednocześnie czas wydłużyć o 20 % - ale to może tylko w tym wywoływaczu, mimo że jednostrzałowy
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

sofka pisze:ale to może tylko w tym wywoływaczu, mimo że jednostrzałowy
to właśnie dlatego
norbibxl
-#
Posty: 20
Rejestracja: 25 paź 2010, 15:38
Lokalizacja: Bruksela
Kontakt:

Post autor: norbibxl »

ja czesto wolam 2x120 na jednej szpuli (w korexie 0.5l) i tylko raz mi sie filmy skleily bo zalalem korex wywolywaczem bez wczesniejszego plukania (czasem plucze czasem nie) ostatnio wolam w D-76 (1+1) i nie zauwazylem aby ilosc filmow miala wplyw na jakosc koncowa - nie przedluzam wolania, nie dolewam chemii wolam standardowo i jest OK.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10070
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

W jakim koreksie wołasz - marka? W jobo jest specjalny separator i o ile mi wiadomo to tylko w jobo. W innzch koreksach, trzeba naciąć końcówkę pierwszego filmu i ją rozgąć. Tak. żeby kolejny film miał się o co oprzeć i popychać ten poprzedni. Można też użyć taśmy do liderów ciągnących filmy w maszynie przciągowej.
Sklejenie się filmów nie ma nic wspólnego ze wstępnym moczeniem.
Ostatnio zmieniony 25 sie 2011, 11:22 przez J.A., łącznie zmieniany 1 raz.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
norbibxl
-#
Posty: 20
Rejestracja: 25 paź 2010, 15:38
Lokalizacja: Bruksela
Kontakt:

Post autor: norbibxl »

Niestety mam Kaisera bez przekladek. Co do moczenia i skleiania - nie wiem, ale zauwazylem ze jak wstepnie moczylem to nie bylo mowy o posklejanych filmach, nie zmoczylem i sie skleily wiec dodalem 2 do 2 :)
ODPOWIEDZ