Wybór skanera do negatywów

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Wybór skanera do negatywów

Post autor: pelovsky »

aka pisze: 13 gru 2019, 13:15(za SJP)
https://sjp.pwn.pl/slowniki/dedykowany.html
a tam:
dedykować «poświęcić komuś utwór literacki, muzyczny lub dzieło sztuki, umieszczając w nim lub na nim dedykację»
polecam raczej używać słownika prowadzonego przez instytucję naukową, a nie internetowych hobbystów ;-)
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wybór skanera do negatywów

Post autor: aka »

jac123 pisze: 13 gru 2019, 14:46 Jakie plusy ma jeszcze aparat:
a) wykorzystanie parametrów aparatów cyfrowych
b) możliwość stosowania wymiennej optyki najwyższej jakości
c) rejestracja w formacie RAW
d) możliwość operowania światłem dostosowanym do rodzaju obiektu i jego struktury
e) możliwość stosowania techniki polaryzacji światła
f) możliwość wykorzystania obiektywów specjalistycznych, np. typu Shift
g) możliwość kontrolowanego łączenia obrazów cząstkowych
h) uzyskanie dużej wydajności pracy
i) uniwersalność urządzenia jako zestawu elementów z możliwością ich
indywidualnego wykorzystania
j) duże możliwości zmiany konfiguracji urządzenia.
No tak, szczególnie pp. d. e. f są bardzo przydatne w dygitalizacji negatywów i slajdów :-P
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wybór skanera do negatywów

Post autor: aka »

pelovsky pisze: 13 gru 2019, 15:08
aka pisze: 13 gru 2019, 13:15(za SJP)
https://sjp.pwn.pl/slowniki/dedykowany.html
a tam:
dedykować «poświęcić komuś utwór literacki, muzyczny lub dzieło sztuki, umieszczając w nim lub na nim dedykację»
polecam raczej używać słownika prowadzonego przez instytucję naukową, a nie internetowych hobbystów ;-)
No nie wiem co Cię ugryzło ;-) Coś taki tradycjonalista purysta? Dedykowany vs uniwersalny to powszechnie używane określenie w odniesieniu do przedmiotów/urządzeń.
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Wybór skanera do negatywów

Post autor: pelovsky »

Powszechnie, ale absolutnie błędnie! Takie mam zawodowe moje małe zboczenie, w kółko i wszędzie słyszę to "dedykowany" i mi język cierpnie :D :mrgreen:
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wybór skanera do negatywów

Post autor: aka »

pelovsky pisze: 13 gru 2019, 17:10 Powszechnie, ale absolutnie błędnie! Takie mam zawodowe moje małe zboczenie, w kółko i wszędzie słyszę to "dedykowany" i mi język cierpnie :D :mrgreen:
To co proponujesz? Specjalizowany?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: 4Rider »

Wkurzają mnie domorośli jak i akademiccy językoznawcy chcący na siłę poprawiać potoczny czyli naturalny [prawdziwy?] język,
nawet dwa największe autorytety w rzeczonej dziedzinie - jeden z brodą, drugi bez - mają to tego bardziej wyluzowany
(dla purystów wyrozumiały) stosunek.
To takie silenie się nie wiem na co, ale wychodzi mi że na przemądrzałość 8-)
Duperelowate didaskalia i tyle :-P <*

Obecnie** dedykowany, dedykowane to głównie akcesorium przeznaczone do określonej konkretnie rzeczy.

I jak mantrę powtórzę: nadrzędną cechą języka jest komunikatywność, a reszta to ^* oraz akademicka sztuka jak fotografia analogowa,
jak poezja i beletrystyka, która to też od dawna ma gdzieś sztuczną poprawność.

** używany język żyje [odwrotnie do języków martwych] - a więc ewoluuje, zmienia się, nie jest stały,
płynie jak rzeka, jak życie, jak człowiek... no 8-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: zladygin »

4Rider pisze: 13 gru 2019, 17:48 ** używany język żyje [odwrotnie do języków martwych] - a więc ewoluuje, zmienia się, nie jest stały,
płynie jak rzeka, jak życie, jak człowiek... no
To się nazywa uzus językowy
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: 4Rider »

zladygin pisze: 13 gru 2019, 20:14 uzus językowy
No i ja się uczę, uczę się cały czas, na szczęście jeszcze, bo wiele mej wiedzy wynika z intuicji ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
pelovsky
-#
Posty: 511
Rejestracja: 22 sie 2008, 11:52
Lokalizacja: Gdańsk stolica Kaszub

Wybór skanera do negatywów

Post autor: pelovsky »

aka pisze: 13 gru 2019, 17:43Specjalizowany
"przeznaczony do", "zgodnie z przeznaczeniem" itp.
4Rider pisze: 13 gru 2019, 17:48 Wkurzają mnie domorośli jak i akademiccy językoznawcy
Jestem absolutnie za rozwojem języka, natomiast nie toleruję niedbałości w jego wykorzystaniu (w tym bezrefleksyjnego używania pleonazmów albo zapożyczeń). I to nie jest żaden przytyk do nikogo, samemu zdarza mi się takie błędy robić :-D
ok, z mojej strony koniec offtopa :-)
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wybór skanera do negatywów

Post autor: aka »

pelovsky pisze: 14 gru 2019, 10:47 aka pisze: ↑
13 gru 2019, 17:43
Specjalizowany

"przeznaczony do", "zgodnie z przeznaczeniem" itp.
No i robi się mało zgrabnie bo np. wolę urządzenia "przeznaczone do" vs specjalizowane w ujęciu ogólnym, bez określania zastosowania.
pelovsky pisze: 14 gru 2019, 10:47 4Rider pisze: ↑
13 gru 2019, 17:48
Wkurzają mnie domorośli jak i akademiccy językoznawcy

Jestem absolutnie za rozwojem języka, natomiast nie toleruję niedbałości w jego wykorzystaniu (w tym bezrefleksyjnego używania pleonazmów albo zapożyczeń). I to nie jest żaden przytyk do nikogo, samemu zdarza mi się takie błędy robić :-D
ok, z mojej strony koniec offtopa

Rozumiem, ale sprawa nie jest taka prosta. Mnie wkurza "dokładnie" powtarzane bez sensu i składu albo "odpalić" np. komputer lub program i całe mnóstwo innych niechlujnych zwrotów. A "dedykowany" w rozumieniu takim jak wyżej nie wydaje mi się dobrym przykładem na niechlujstwo językowe.
Swoją drogą - "offtop" Cię nie wkurza?
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: skpt »

jac123 pisze: 13 gru 2019, 14:46 Format RAW, określany mianem negatywu cyfrowego, zalecany jest w digitalizacji jako
forma zapisu plików referencyjnych. Pomijając powszechnie wymieniane atuty,
m.in. możliwość (w ograniczonym zakresie) bezstratnej korekcji plików zapisanych
w tym formacie, najważniejszą kwestią jest możliwość rejestracji oraz zapisu pełnej
odpowiedzi układu rejestrującego, nieograniczonej wstępną korekcją ani konwersją
do zadanej przestrzeni barwnej. Zapis taki wnosi znacznie więcej informacji o obrazie,
zwłaszcza w jego najciemniejszych i najjaśniejszych partiach, niż zapis bezpośrednio
do formatu TIFF.
Jako człowiek, który ciągle dotyka bitów i bajtów w praktyce dawno nie czytałem tak kompletnie pozbawionego sensu bełkotu :-) Autorowi tych sformułowań należałoby przyznać jakiś medal :-)
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: skpt »

Dla zainteresowanych głębiej, przykładowo w sprawie canonowego CR2: http://lclevy.free.fr/cr2/#intro
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: skpt »

skpt pisze: 15 gru 2019, 22:10 Dla zainteresowanych głębiej, przykładowo w sprawie canonowego CR2: http://lclevy.free.fr/cr2/#intro
EDYTA Dla mniej zainteresowanych: CR2 to z grubsza tiff, z modyfikacjami nie wnoszącymi nic w "zdolność zeskładowania danych"... :-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: 4Rider »

skpt pisze: 15 gru 2019, 22:10 CR2
A ja myślałem że to bateryjka do Minolty, najczęściej Pana_Słonika :-D
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
skpt
-#
Posty: 657
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Wybór skanera do negatywów

Post autor: skpt »

4Rider pisze: 15 gru 2019, 22:22 A ja myślałem że to bateryjka do Minolty, najczęściej Pana Słonika
A to ja przepraszam za offtop, na chwilę zajrzałem, nie wczytałem się, palnąłem coś jak zwykle ;)
ODPOWIEDZ