Wybór pierwszego średniego formatu.

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: J.A. »

Obstawiam halogen.
Mnie bardziej interesuje obiektyw.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Fotomechanik
-#
Posty: 68
Rejestracja: 08 lis 2010, 09:12
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: Fotomechanik »

Ja tylko napomknę, bo wcale nie mam ochoty na szerszą dyskusję, że to @J.A. postawił mnie "w gronie tych co to ich sprzęt, a nie dokonania określają". Ja nie przypominam sobie, żebym się stawiał w jakimkolwiek gronie. Za to kolega J.A. najwyraźniej nie lubi, jak ktoś mu się ośmiela mądrzyć na jego podwórku, skoro zachowuje się w taki sposób.
zdjęcia (i blog) kogoś, kto w ogóle nie zna się na fotografii. http://glebsky.pl/
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: aka »

Imperitus pisze: 02 cze 2020, 18:23 Bo widzę potężny radiator
Ja tam widzę wentylator.
Awatar użytkownika
Fotomechanik
-#
Posty: 68
Rejestracja: 08 lis 2010, 09:12
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: Fotomechanik »

Pewnie że można zrobić i z powiększalnika. Ja pokusiłbym się nawet o zrobienie własnych ramek i jakiegoś sprytnego magazynka. W końcu nie święci garnki lepią...
zdjęcia (i blog) kogoś, kto w ogóle nie zna się na fotografii. http://glebsky.pl/
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: J.A. »

Fotomechanik,
1. To nie moje podwórko.
2. To Ty stwierdziłeś, że slajdy w formacie większym niż 6x6 to co najmniej wyprawa na Marsa.
3. To Ty powiedziałeś, że fotografowanie smartfonem to nie fotografowanie.

Ja tylko pozwoliłem sobie z tymi tezami się nie zgodzić, podpierając się argumentami.
Ty natomiast poza własnym oglądem sytuacji argumentów nie użyłeś.

aka, a pod wentylatorem radiator.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: darekdp »

Wracając do "ad remu":
- żródłem światła jest dioda LED
https://allegro.pl/oferta/dioda-power-l ... MWJmOWY%3D ( to nie spam )
Niestety, dioda zasilana jest napięciem 36V i potrzebny jest dodatkowy zasilacz.
- dioda zamontowana jest na starym radiatorze od procesora z PC-ta z wentylatorem
- obiektyw jest "standardowy", czyli w tym wypadku Rodagon 105/5,6
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
Fotomechanik
-#
Posty: 68
Rejestracja: 08 lis 2010, 09:12
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: Fotomechanik »

Darek, a jak z jasnością obrazu na ekranie? Bo zakładam, że masz jakieś doświadczenia z rzutnikami i porównanie. Pytam, bo od jakiegoś czasu zastanawiam się, czy nie "odmłodzić" trochę moich fabrycznych rzutników, małoobrazkowego i średniego, wymieniając im grzejące się, palące film i palące się same, żarówki, na ledy właśnie.
zdjęcia (i blog) kogoś, kto w ogóle nie zna się na fotografii. http://glebsky.pl/
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: Imperitus »

darekdp, dzięki za detale, myślałem czy nie zmodyfikować Magnifaxa tak żeby stale korzystać z punktowego źródła światła. Tyle że do samych powiększeń wystarczy zwykła żarówka LED, poza tym te duże diody pierońsko się nagrzewają. Ale zapamiętam sobie na przyszłość ;-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: darekdp »

Fotomechanik pisze: 02 cze 2020, 19:59 Darek, a jak z jasnością obrazu na ekranie? Bo zakładam, że masz jakieś doświadczenia z rzutnikami i porównanie. Pytam, bo od jakiegoś czasu zastanawiam się, czy nie "odmłodzić" trochę moich fabrycznych rzutników, małoobrazkowego i średniego, wymieniając im grzejące się, palące film i palące się same, żarówki, na ledy właśnie.
Jeżeli miałbym obiektyw 105/4, to byłoby tak samo jasno jak z Pradovita P600 z Colorplanem F:2,5.
Jeżeli włożę Rodagona 80/4 to jest super, ale trochę za duży obraz z 6x9 i się nie mieści na ekranie :-)
Pozdrawiam
Darek
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1711
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: jac123 »

darekdp pisze: 02 cze 2020, 19:16 Wracając do "ad remu":
- żródłem światła jest dioda LED
https://allegro.pl/oferta/dioda-power-l ... MWJmOWY%3D ( to nie spam )
Niestety, dioda zasilana jest napięciem 36V i potrzebny jest dodatkowy zasilacz.
- dioda zamontowana jest na starym radiatorze od procesora z PC-ta z wentylatorem
- obiektyw jest "standardowy", czyli w tym wypadku Rodagon 105/5,6
Hm, mam takiego Prado 600 do 6x6 z tradycyjną żarówką dużej mocy oraz drugi - Belplaskus do slajdów stereo. Ciekawe, czy można by tam włożyć jakiegoś LEDa? Dotychczas przerabiano je tak, iż wstawiano halogen, ale to trochę upierdliwa sprawa, bo trzeba to wszystko dokładnie wycentrować itd, aby ze snopem światła trafić idealnie w kondensor.
darekdp
-#
Posty: 198
Rejestracja: 03 kwie 2011, 21:19
Lokalizacja: Szczecin

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: darekdp »

Mogą być problemy z takim led-em jak u mnie. Element świecący to kwadrat 2,x2,5 cm. Niestety składa się z pojedynczych, małych ledów. Musiałem eksperymentalnie dobrać odległość od kondensora. Przy innych odległościach widać na ekranie nierównomierność oświetlenia. Nie wiem jakby zachował się Pradovit . Tam jest bardzo mało miejsca.
Pozdrawiam
Darek
jurek
-#
Posty: 91
Rejestracja: 05 gru 2019, 15:59
Kontakt:

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: jurek »

Fotomechanik pisze: 31 maja 2020, 23:28 Wydaje mi się, że mógłbym coś wnieść do dyskusji, albowiem miałem obydwa, najczęściej tu wspominane aparaty, a mianowicie RB67 (ze ścianką 6x8) i Pentaxa 645.
Czy ścianka 6x8 faktycznie dawała taką powierzchnię? Mierząc główną komorę mam wątpliwości czy tam wejdzie 8 cm. Możesz potwierdzić faktyczną naświetlaną powierzchnię filmu?
Awatar użytkownika
Fotomechanik
-#
Posty: 68
Rejestracja: 08 lis 2010, 09:12
Lokalizacja: Polska
Kontakt:

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: Fotomechanik »

Zaskoczyłeś mnie tym pytaniem, bo nigdy się nie zastanawiałem, ale faktycznie, 6 x 8 to jest tylko z nazwy. Rzeczywiste wymiary klatki (mierzyłem negatyw) to 57mm wysokość i 76mm szerokość. Patrząc z drugiej strony, to właściwie do pełnych 8cm brakuje tylko 4mm. Czyli w sumie niewiele.
zdjęcia (i blog) kogoś, kto w ogóle nie zna się na fotografii. http://glebsky.pl/
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: J.A. »

Przecież w średnim formacie nominalne rozmiary określane jako 6xX nigdy nie są takie w rzeczywistości, tylko mniejsze.
6x7 to realnie 56(7)x67(8) w zależności od modelu aparatu. To samo przy 6x6.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: 4Rider »

J.A. pisze: 09 wrz 2020, 18:58 To samo przy 6x6.
Zwykle 56x56, a zdarza się trochę mniej i trochę więcej....
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ