Wybór pierwszego średniego formatu.

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: aka »

dvd_100 pisze: 22 maja 2020, 16:16 Będę chyba sprowadzał korpus z Japonii bo licząc z clem, vatem i reszta to z dwójkę wyjdzie

Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka
Zwróć uwagę na rodzaj magazynka - koniecznie do filmu 120. Często zdarzają się oferty z magazynkiem do filmu 220 - co prawda można go przestawić na 120, ale są poważne wątpliwości co do bezpieczeństwa korpusu po takiej operacji.
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: szable »

Polecam RB67. Mam od pół roku i jestem zachwycony. Miałem przez kilka lat P67 , i zarówno Pentaxa jak i Mamcię targam w teren bez problemów. Zdjęcia ze statywu i z ręki. W P67 denerwowała mnie bezużyteczność dłuższych czasów - mikroporuszenia przez walące lustro poniżej 1/60. Mamcia "kupiła" mą duszę swoją modułowością. Np. magazynek 6x7 do krajobrazu i 6x4,5 i innych zastosowań z motywem głównym. Optyka tu i tu podobnej jakości.

A tak bajdełej, po co AF do krajobrazu ?
dvd_100
-#
Posty: 20
Rejestracja: 11 maja 2016, 15:51
Lokalizacja: Warszawa

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: dvd_100 »

szable pisze:Polecam RB67. Mam od pół roku i jestem zachwycony. Miałem przez kilka lat P67 , i zarówno Pentaxa jak i Mamcię targam w teren bez problemów. Zdjęcia ze statywu i z ręki. W P67 denerwowała mnie bezużyteczność dłuższych czasów - mikroporuszenia przez walące lustro poniżej 1/60. Mamcia "kupiła" mą duszę swoją modułowością. Np. magazynek 6x7 do krajobrazu i 6x4,5 i innych zastosowań z motywem głównym. Optyka tu i tu podobnej jakości.

A tak bajdełej, po co AF do krajobrazu ?
Do krajobrazu po nic, ale człowiek czasami sobie na spacerze kwiatka strzeli, czy lico swojej ukochanej i wsadzi do albumu rodzinnego, albo inne duperele.

Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: mrek »

szable pisze: 23 maja 2020, 07:08 Polecam RB67. Mam od pół roku i jestem zachwycony. Miałem przez kilka lat P67 , i zarówno Pentaxa jak i Mamcię targam w teren bez problemów. Zdjęcia ze statywu i z ręki. W P67 denerwowała mnie bezużyteczność dłuższych czasów - mikroporuszenia przez walące lustro poniżej 1/60. Mamcia "kupiła" mą duszę swoją modułowością. Np. magazynek 6x7 do krajobrazu i 6x4,5 i innych zastosowań z motywem głównym.
O! Bratnia dusza, targająca.
Marzyłem o P67 dla tego jednego szkła 105mm f2.4. Nie wymyśliłem żeby kupić kasetę 645 do RB67, za to kupiłem cały zestaw m645Pro dla obiektywu 80/1.9 i w sumie nie żałuję.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: mrek »

dvd_100 pisze: 23 maja 2020, 07:57 Do krajobrazu po nic, ale człowiek czasami sobie na spacerze kwiatka strzeli, czy lico swojej ukochanej
Ale o ileż więcej jest satysfakcji jak się wbrew naturze fotografii wielkoformatowej, uda zrobić zdjęcie z ręki, na pełnym manualu, w trudnych warunkach . W każdym razie dla mnie. Do tego przydatne są te nieliczne, jasne obiektywy.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
dvd_100
-#
Posty: 20
Rejestracja: 11 maja 2016, 15:51
Lokalizacja: Warszawa

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: dvd_100 »

mrek pisze:
dvd_100 pisze: 23 maja 2020, 07:57 Do krajobrazu po nic, ale człowiek czasami sobie na spacerze kwiatka strzeli, czy lico swojej ukochanej
Ale o ileż więcej jest satysfakcji jak się wbrew naturze fotografii wielkoformatowej, uda zrobić zdjęcie z ręki, na pełnym manualu, w trudnych warunkach . W każdym razie dla mnie. Do tego przydatne są te nieliczne, jasne obiektywy.
Przerobiłem trochę aparatów małoobrazkowych z ręcznymi ustawieniem ostrości i jeden z AF i najprzyjemniej mi się pracowało właśnie na tym z AF. Chociaż miło wspominam moją besse R, duży jasny wizjer, plamka sporą, żałuję że sprzedałem.

Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka

Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: mrek »

Jednak matówki w 645 czy 6x7 to zupełnie inna jakość. Nadal powtórzę, że warto gdzieś dotknąć wybrany model aparatu. Miałeś okazję obejrzeć?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
dvd_100
-#
Posty: 20
Rejestracja: 11 maja 2016, 15:51
Lokalizacja: Warszawa

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: dvd_100 »

mrek pisze:Jednak matówki w 645 czy 6x7 to zupełnie inna jakość. Nadal powtórzę, że warto gdzieś dotknąć wybrany model aparatu. Miałeś okazję obejrzeć?
w larsonie kiedyś macałem pentacon z wymieniona matówka na bardzo jasna i wiem jak to wygląda :) dlatego wybrałem średni by łatwiej mi się ostrzyło manualnie, bo mam wadę wzroku, a na 35 to wszystko takie małe.

Wysłane z mojego POCOPHONE F1 przy użyciu Tapatalka


aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: aka »

mrek pisze: 23 maja 2020, 10:04 Jednak matówki w 645 czy 6x7 to zupełnie inna jakość.
To znaczy? Wątek zmienił się w agitację przeciw AF i za ciężką nie-alternatywą dla P645N. ;-) To dwa różne systemy - pisałem wyżej o tym. Jeśli ktoś potrzebuje AF np. z powodu słabego wzroku lub chęci "ułatwienia sobie życia" to RB albo P67 to nie jest alternatywą! W systemach formatu 4.5X6 i większych nie jest problemem matówka tylko ciemniejsze szkła (1.9 Mamiji jest wyjątkiem). Używam z P645N szkło o świetle 4.5 i nie mam problemów z ostrzeniem manualnym na jego matówce do AF - mam potwierdzenie ostrości wizualne i dzwiękowe. Może się wypowie kolega powalos - też ma P645N i nawet prezentował na forum zdjęcia właśnie z niego.
mazkicz
-#
Posty: 46
Rejestracja: 23 lis 2011, 22:08
Lokalizacja: prawie Łódz

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: mazkicz »

Jako świeży nabywca P645n nie będe się wdawał w szczeguły ,ale przerabiając różne pentacony,mamiye yashiki,mieszki ,ten aparat mnie absolutnie zadowolił.Jedynie ciężki.
rysiek1996
-#
Posty: 325
Rejestracja: 22 paź 2016, 18:58

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: rysiek1996 »

Mam P645n i Bronicę SQ. Każdy to inna bajka. Ale Pentax to niesamowite narzędzie do robienia zdjęć.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: powalos »

mazkicz, rysiek1996, mogę tylko potwierdzić wasze opinie.
Fan Pentax'a.
oscylator
-#
Posty: 83
Rejestracja: 01 gru 2009, 08:16

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: oscylator »

Zawsze przeglądając tego typu tematy zastanawiam się jaka jest zależność : aparat, obiektyw, fotografujący ? Gdyby przyjąć panujący trend to nigdy wcześniej nie powinny powstać zdjęcia, którymi się zachwycamy.
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: aka »

oscylator pisze: 28 maja 2020, 18:40 Gdyby przyjąć panujący trend
Jaki trend i ewentualnie gdzie panujący?
oscylator
-#
Posty: 83
Rejestracja: 01 gru 2009, 08:16

Wybór pierwszego średniego formatu.

Post autor: oscylator »

Trend ? Gdzie panujący ? Czy nie czytasz tego co tu się pisze ? Dążenie do posiadania najwspanialszych aparatów, najdoskonalszych obiektywów. Czy to zapewnia efekt w postaci niepowtarzalnych ujęć ?
ODPOWIEDZ