własne passepartou - narzędzia

Jak pokazac fotografie? Albumy, Passe partout, podklejanie zdjęc, prezentacje i strony www

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

własne passepartou - narzędzia

Post autor: kal800 »

hej,

dzisiaj oprawiłem pierwsze trzy fotki z mojej "nowej ery ciemniowej". trochę poszedłem na łatwiznę, pomieważ zleciłem przycięcie P-P w oprawialni, całą resztę zrobiłem już sam :).

oczywiście idę krok dalej i kolejne PP zrobię już sam, ale wicie, tradycyjnie chciałbym porządnie i profesjonalnie. co zatem powinienem zakupić? wiem, że nóż jest niezbędny - Olfa bądź Logan - oba chyba podobnie kosztują - który polecacie? co jeszcze - taka mata - podkładka, to wiem, a reszta - nie mam pojęcia, co mi się jeszcze może przydać, żeby efekt był OK?

mam jeszcze jedno pytanko - dzisiaj zrobiłem oprawę w następujący sposób - płyta z castoramy, na to przyklejone zdjęcie na taśmę dwustronną, na to P-P i szyba antyrefleks. całość w ramki. czy tak jest OK, czy gdzieś wkradł się błąd?
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

własne passepartou - narzędzia

Post autor: Fikumiku »

1. Kup sobie tekturę tzw do podpiwków-najtańsza do ćwiczeń wycinania:)

2. Maty do cięcia odpadają przy takich nożach, w instrukcji masz napisane aby ciąć na jakiejś tekturze.
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
brylek
-#
Posty: 123
Rejestracja: 23 maja 2014, 22:26
Lokalizacja: lesna

własne passepartou - narzędzia

Post autor: brylek »

kal800 pisze: hej,

.

chciałbym porządnie i profesjonalnie. co zatem powinienem zakupić?

szyba antyrefleks.
Wszystko zalezy od funduszy . Najtansza opcja to Keencut Logan np. 850 ceny drogie ale maszyny profesionalne lub Fletcher ale teny potrafia zabic czlowieka (-;

Ile placiles za szybe antyrefleks i gdzie kupowales ?
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

własne passepartou - narzędzia

Post autor: kal800 »

najtańsza? w polskim sklepie z tym sprzętem to był raczej najdroższy model (około 5.5k zł), a na ich stronie ta seria jest opisana jako "heavy duty, large formats, big volumes", czyli trochę armata na wróbla w moim przypadku - ja będę robił może 3-4 PP na tydzień i maks format to 50x50. myślałem o ręcznym nożu Logan 4000 Deluxe + linia Logan Adapt-a-rule 61 cm, ewentualnie OLFA 45 Deluxe, z tym że Olfa jakaś taka plastikowa.. model stacjonarny - 350-1 to koszt około 750 zł, podczas gdy wersja 4000 z linią to 320 zł. i w tym momencie prosiłbym o wyważoną poradę, czy warto dopłacać w moim przypadku?

antyrefleksy nabyłem u szklarza w Gdyni, koszt 15 zł za szybkę 40x40
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

własne passepartou - narzędzia

Post autor: Henry »

Najtaniej nożyk z marketu budowlanego - ale trzeba umieć utrzymać kąt. Wbrew pozorom przy odrobinie uwagi wychodzi całkiem nieźle.
Olfa ok, ale wykonanie takie sobie. Do okazyjnego cięcia tylko.
Logan bardzo dobry kompromis na średnie ilości PP jak u Ciebie. Jeśli stać Cię na 4000 to bierz.
Pomiędzy był jeszcze Maped ale nie wiem czy jeszcze jest w sprzedaży (ja takiego używałem do okazyjnego p-p).
http://www.pbase.com/hfoto/image/52450581/original.jpg

Jeśli nie naklejasz zdjęć na całej powierzchni (zapomnij o taśmie dwustronnej) to klej p-p do podkładu na zawias, a zdjęcie na narożniki:
http://www.pbase.com/hfoto/image/52450588/original.jpg
http://www.pbase.com/hfoto/image/52450589/original.jpg
Nie miałem taśmy papierowej to użyłem plastra z apteki.
kal800
-#
Posty: 933
Rejestracja: 03 wrz 2011, 20:59
Lokalizacja: Gdynia

własne passepartou - narzędzia

Post autor: kal800 »

OK - biorę zatem Logana 4000.

Dlaczego taśma dwustronna blee?
---------------------------
501C + Distagon 50/4 FLE + Planar 80/2.8 CF
Sinar P + Super Angulon 90/5.6 + Symmar-S 150/5.6
flickr.com/kal800
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1040
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

własne passepartou - narzędzia

Post autor: Henry »

Jeśli robisz na barycie to nie oddycha. No chyba że robisz na PE - to wtedy i taśma i papier są blee ;)
Poza tym odbitka może pracować i taśma z czasem puści. A klej na tej taśmie pewnie też nie spełnia standardów archiwalnych.
Arturel
-#
Posty: 25
Rejestracja: 05 paź 2015, 10:51
Lokalizacja: Warszawa

własne passepartou - narzędzia

Post autor: Arturel »

Taśma dwustronna nie spełnia standardów galeryjno/archiwalno/muzealnych. Przyklejenie nią odbitek PE powoduje pofałdowanie ich ze wzg. na zmienną wilgotność panującą w danym pomieszczeniu. Poza tym wchodzi w reakcję z fotką PE.
ODPOWIEDZ