Właściwości plastiku

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Właściwości plastiku

Post autor: JaZ99 »

Witam, wbrew pozorom pytanie jest na temat.

W chemicznych sklepach internetowych można kupić taniutkie butelki plastikowe z szeroką szyjką, z "kapslem", zakręcane. Wręcz idealne.

Butelki te są wykonane z plastiku "PE". Pytanie: Czy butelki te nadają się do przechowywania chemii foto? Mam na myśli wywoływacz cz-b, utrwalacz oraz roztwory E-6?

Szukałem w sieci informacji na temat przepuszczalności tlenu, ale jakoś nie powiodło mi się.

Np. FX-39 dostarczany jest w butelce "PE", ale być może jest ona czymś od wewnątrz dodatkowo uszczelniana?

Wyczytałem też gdzieś, że plastik pochłania wodę, dlatego nie należy używać tej samej butelki do przechowywania różnych roztworów - płukanie nic nie daje (szczególnie w chemii kolorowej).
Czy to prawda? Czy np. mogę przechowywać w butelce po roztworze perceptolu (roztwór był w butelce przez ok. 2 miesiące) rozrobiony wywoływacz cz-b do E-6?

JaZ
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Dzięki za linka, ale jakoś nie mogę tam wypatrzeć nic na temat "PE". Te butelki są "PE", nie HD-PE, ani PET. Nie jestem chemikiem, więc nie mam pojęcia, na czym polega różnica.

JaZ
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

PE to ogólnie polietylen http://pl.wikipedia.org/wiki/Polietylen . stosuje się dwa rodzaje polietylen dużej (HD-PE) i niskiej (LD-PE) gęstości. jak widzisz na podlinkowanej stronie oba HD-PE i LD-PE słabo chronią przed gazem, o ile nie są powlekane. także już masz pytanie do sprzedawców, czy są zabezpieczone dodatkową powłoką przed dostępem gazu, czy nie. ale chyba taniej i szybciej będzie użyć butelki PET, które nie są takie złe jak mnie się kiedyś zdawało.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

rbit9n pisze:PE to ogólnie polietylen http://pl.wikipedia.org/wiki/Polietylen . stosuje się dwa rodzaje polietylen dużej (HD-PE) i niskiej (LD-PE) gęstości. jak widzisz na podlinkowanej stronie oba HD-PE i LD-PE słabo chronią przed gazem, o ile nie są powlekane. także już masz pytanie do sprzedawców, czy są zabezpieczone dodatkową powłoką przed dostępem gazu, czy nie. ale chyba taniej i szybciej będzie użyć butelki PET, które nie są takie złe jak mnie się kiedyś zdawało.
Czy wiesz może, jak się praktycznie przekłada przepuszczalność tlenu tych butli na trwałość chemii? Bo być może ta dyskusja jest akademicka ;) bo na przykład o wiele większe znaczenie mogą mieć zanieczyszczenia użytej wody oraz rozpuszczony w niej tlen....

JaZ

BTW: używam takich butli: http://sklep.labglass.pl/WYROBY-Z-TWORZ ... 100,).aspx
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

grubszych eksperymentów nie robiłem, wystarczyło mnie doświadczenie życiowe, w wyniku którego hydrofen przechowywany w butelce HD-PE (chyba, musiałbym sprawdzić w domu), skisł w czasie dwa razy krótszym niż zapewnia producent. od tamtej pory w plastiku trzymam jeno przerywacz i utrwalacz.

z ostatniej chwili...

to co ja mam to HD-PE.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
ODPOWIEDZ