Wirowanie negatywów

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 456
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Wirowanie negatywów

Post autor: EE2 »

Danielaug, Pomysł genialnie prosty, sam nad czymś takim rozmyślam i dzięki Twojemu wynalazkowi już wiem jak to rozwiązać :-) Z tym, że u mnie napęd będzie na 99% elektryczny :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
Danielaug
-#
Posty: 79
Rejestracja: 23 lis 2018, 06:57
Lokalizacja: Świdnica

Wirowanie negatywów

Post autor: Danielaug »

Planowałem z początku że zrobię sobie dokładany napęd z wkrętarki elektrycznej....... ale dałem sobie spokój. Podziel się swoim wykonaniem bo ciekawy jestem. ;-)
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 456
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Wirowanie negatywów

Post autor: EE2 »

Jak zbuduje to wrzucę :-) Wykorzystam silnik szczotkowy z pralki automatycznej ale zasilę go z 12V i połączę jako szeregowo-bocznikowy zamiast szeregowy :-) Obroty powinny być akuratne wtedy :-) Masz może tachometr laserowy? Jeśli tak to zmierz mi proszę jakie obroty uzyskujesz na tym Twoim wynalazku :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wirowanie negatywów

Post autor: aka »

EE2, Danielaug, pamiętajcie o zmianie kierunku obrotów w trakcie wirowania!
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 456
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Wirowanie negatywów

Post autor: EE2 »

aka pisze: 11 paź 2022, 17:31 EE2, Danielaug, pamiętajcie o zmianie kierunku obrotów w trakcie wirowania!
To żart, czy naprawdę ma jakieś znaczenie? :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wirowanie negatywów

Post autor: aka »

EE2 pisze: 11 paź 2022, 18:27
aka pisze: 11 paź 2022, 17:31 EE2, Danielaug, pamiętajcie o zmianie kierunku obrotów w trakcie wirowania!
To żart, czy naprawdę ma jakieś znaczenie? :-)
Pionier wirowania na forum tak robi to musi mieć znaczenie. A tak na poważnie to najwyraźniej macie Panowie dużo wolnego czasu, środków i strzelacie do wróbla z armaty;-)
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 456
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Wirowanie negatywów

Post autor: EE2 »

aka, Środków? Silników od pralek różnego typu mam naprawdę dużo, mam też silniki asynchroniczne 3f ale to by dopiero było strzelanie z armaty do muchy :-D
Reszta "gratów" do zbudowania wspomnianego urządzenia także się znajdzie :-) Kwestia tylko trochę czasu spędzić w domowym warsztacie i gotowe :-) Cytując klasyka "a u mnie cyk, a u mnie fuch, zaraz co pod ręką idzie w ruch" :-D
Jeśli mam się raz na zawsze pozbyć plam z filmów to warto to zbudować :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wirowanie negatywów

Post autor: aka »

EE2 pisze: 11 paź 2022, 19:00 Jeśli mam się raz na zawsze pozbyć plam z filmów to warto to zbudować
Ja się pozbyłem za 20 zł. Minuta wirowania i przepłukanie wirówki druga minuta i "sprzęt" na półkę.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 456
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Wirowanie negatywów

Post autor: EE2 »

Czytałem o wirówkach do sałaty ale co jeśli ma się tylko jedną szpulę? Konstrukcja którą sobie wymyśliłem nie będzie miała z tym problemu bo dorobię do niej "przeciwwagę" :-)
A poza tym radość ze zrobienia czegoś własnoręcznie - bezcenna :mrgreen:
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wirowanie negatywów

Post autor: J.A. »

EE2, jeżeli masz tylko jedną szpulkę, to najwyższy czas nabyć drugą. Albo zwarzyć tę jedną wraz z filmem i na koszyku wirówki do sałaty przylepić odpowiednią ilość plasteliny.
Dla radę.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wirowanie negatywów

Post autor: aka »

EE2 pisze: 11 paź 2022, 19:36 Czytałem o wirówkach do sałaty ale co jeśli ma się tylko jedną szpulę? Konstrukcja którą sobie wymyśliłem nie będzie miała z tym problemu bo dorobię do niej "przeciwwagę" :-)
A poza tym radość ze zrobienia czegoś własnoręcznie - bezcenna :mrgreen:
Ja mam jedną szpulę i żadnej przeciwwagi nie potrzebuję. Kluczowe jest zamknięcie wirowanej szpuli w zamkniętej przestrzeni, tak jak w wirówce do sałaty. Wirówka jak wyżej podczas kręcenia będzie "młóciła" powietrze, a film pozbiera kurz z powietrza. O "zroszeniu" okolicy i np. portek nie wspomnę, przez delikatność ;-)
aka
-#
Posty: 5589
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wirowanie negatywów

Post autor: aka »

J.A. pisze: 11 paź 2022, 19:46 EE2, jeżeli masz tylko jedną szpulkę, to najwyższy czas nabyć drugą. Albo zwarzyć tę jedną wraz z filmem i na koszyku wirówki do sałaty przylepić odpowiednią ilość plasteliny.
Dla radę.
Jakie macie wirówki że trzeba się uciekać do takich sztuczek?

Ja mam taką: https://allegro.pl/oferta/wirowka-do-sa ... 2348304438
Ostatnio zmieniony 11 paź 2022, 19:58 przez aka, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 456
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Wirowanie negatywów

Post autor: EE2 »

J.A. pisze: 11 paź 2022, 19:46 EE2, jeżeli masz tylko jedną szpulkę, to najwyższy czas nabyć drugą. Albo zwarzyć tę jedną wraz z filmem i na koszyku wirówki do sałaty przylepić odpowiednią ilość plasteliny.
Dla radę.
Jest to jakieś wyjście :-) Może faktycznie na wirówce do sałaty poprzestanę :-) Moje rozwiązanie ma tą zaletę, że mógłbym też suszyć filmy typu 120 a do wirówki od sałaty może to się nie zmieścić
aka pisze: 11 paź 2022, 19:53 Ja mam jedną szpulę i żadnej przeciwwagi nie potrzebuję. Kluczowe jest zamknięcie wirowanej szpuli w zamkniętej przestrzeni, tak jak w wirówce do sałaty. Wirówka jak wyżej podczas kręcenia będzie "młóciła" powietrze, a film pozbiera kurz z powietrza. O "zroszeniu" okolicy i np. portek nie wspomnę, przez delikatność
Projekt przewiduje osłonę co by nie rozrzucić wody naokoło :mrgreen:
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wirowanie negatywów

Post autor: J.A. »

aka pisze: 11 paź 2022, 19:54 Jakie macie wirówki że trzeba się uciekać do takich sztuczek?
ja się nie „uciekam”, ja podaję rozwiązanie EE2, jakim cudem 120 ma się nie zmieścić?
Ja do wirówki wkładam 4 małe szpule 15xx jobo ustawionej na 135 i 3 ustawione na 120
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 456
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Wirowanie negatywów

Post autor: EE2 »

J.A., Czy mógłbyś podrzucić link do tej Twojej wirówki? Może być na PW :-)
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
ODPOWIEDZ