winietowanie w otworku

Wszystko o aparatach, akcesoriach, sprzęcie ciemniowym.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

winietowanie w otworku

Post autor: szable »

co do grubości blaszki, to jest to temat nie doceniany przez początkujących pinholsów, pinholersów czy pinholowców. Otóż jeżeli sobie to odpowiednio w myśli powiększymy to okazuje się, że wiercąc przekłuwając czy też wypalając otworek średnicy 0,3mm w blaszce 0,3mm to właściwie już nie jest otworek tylko rurka.

Osobiście wiercę w blaszce 0,02 i 0,03mm (szczelinomierz na aledrogo po 8 zeta) dremelem na specjalnym stojaku. Otworki wychodzą bardzo dokładnie, sprawdzane pod mikroskopem.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

winietowanie w otworku

Post autor: Henry »

J.A. pisze: 21 paź 2020, 13:23 źródła światła, czyli w tym wypadku otworka do powierzchni ekranu/matówki/filmu.
Otworek źródłem światła? No ale ja poważnie pytam...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

winietowanie w otworku

Post autor: J.A. »

Ależ ja poważnie odpowiadam.
Obiektyw dla materiału fotograficznego jest źródłem światła. I od jego płaszczyzny głównej obrazowej liczy się spadek oświetlenia.
dla tego jeżeli użyjesz obiektywu 50 mm i pierścieni pośrednich 50 mm, to musisz otworzyć przesłonę o 2 działki.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

winietowanie w otworku

Post autor: flonidan »

Zrobiła się niezła dyskusja i człowiek może wiele się nauczyć.A nie wstawić do wzoru średnicę otworka,odległość od materiału i uzyskać w dane a człowiek nie przewidział winietowania ani spadku oświetlenia na rogach.Dlatego na you tube robią olbrzymie otworki w rurach kanalizacyjnych.
jacek
ODPOWIEDZ