winieta w analogu

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

winieta w analogu

Post autor: Gringo997 »

mam pytanie jak zrobić winiete na analogu (chodzi mi to taki sposób dzieki któremu mogę kontrolować efekt. narazie robie na analogu tarmonen 17-50 który jest szkłem pod aps-c (tak tak nie powinno sie go używać ale mam go zamiast kita do 40d) i powoduje on sporą winietę jedyną kontrolą nad nią jest zwiększanie ogniskowej, wtedy zmniejsza sie winieta...
Awatar użytkownika
ku6i
VIP
Posty: 409
Rejestracja: 02 mar 2007, 14:21

Post autor: ku6i »

Kolego, trochę logiki: winiety z 17-50 w analogu nie usuniesz, bo i niby jak. Jeśli chcesz do poprawnie naświetlonej klatki dodać winietę, to pod powiększalnikiem montujesz jakąś ramkę i na niej kładziesz jakiś karton z wyciętym otworem.
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

ja nie mówię że chce usunąć winietę z tamrona...

pytam tylko jak zrobić winietę na KLISZY a nie na odbitce. już wpadłem na pomysł z czarnym kartonem
to ja zabiłem Laurę Palmer...
Awatar użytkownika
kan_gory
-#
Posty: 165
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:53
Lokalizacja: żyrardów
Kontakt:

Re: winieta w analogu

Post autor: kan_gory »

Gringo997 pisze:mam pytanie jak zrobić winiete na analogu (chodzi mi to taki sposób dzieki któremu mogę kontrolować efekt. narazie robie na analogu tarmonen 17-50 który jest szkłem pod aps-c (tak tak nie powinno sie go używać ale mam go zamiast kita do 40d) i powoduje on sporą winietę jedyną kontrolą nad nią jest zwiększanie ogniskowej, wtedy zmniejsza sie winieta...


trochę chyba niejasno zadałeś pytanie.
sprecyzuj o co Ci dokładnie chodzi...
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

ja zrobić winietę którą można kontrolować. (a że narazie nie będę sam robił odbitek) potrzebuje zrobić tą winietę na kliszy...

jak ją zrobić? (wpadłem na ten pomysł z czarnym kartonem ale nie jest on idealny)
to ja zabiłem Laurę Palmer...
off
-#
Posty: 58
Rejestracja: 28 lip 2007, 10:00
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: off »

na przyjład prosty system cokina z czystą szybką którą czymś przesłaniasz (folia, kalka techniczna, karton czy ta folia, którą dołaczają do cokina) lub... malujesz na niej ;-)
poza tym - kontrola winiety to to co widzisz w wizjerze lustrzanki plus poprawka na procent kadru, jaki obejmuje wizjer (będzie jej troszku zawsze więcej niż widzisz)
dalej są specjalne mieszki do winietowania i takie kontury wycięte w różnym kształcie - na przykład Lindhal takie robi
Oh, the night it is thick, my defences are hid
in the clothes of a woman I would like to forgive,
in the rings of her silk, in the hinge of her thighs,
where I have to go begging in beauty's disguise..
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

o pomysl z cokinem jest niezly tym bardziej ze za maksimum 2 tygodnie powinien przyjsc do mnie zestaw hitecha z GB:)
to ja zabiłem Laurę Palmer...
Awatar użytkownika
slawoj
-#
Posty: 1313
Rejestracja: 30 wrz 2007, 18:53
Lokalizacja: Gdańsk

Post autor: slawoj »

Zastosowanie maski/winiety blisko przedniej soczewki obiektywu, powoduje dowzorowanie kształtu winiety z światłach bokehu.
Awatar użytkownika
kan_gory
-#
Posty: 165
Rejestracja: 01 mar 2007, 17:53
Lokalizacja: żyrardów
Kontakt:

Post autor: kan_gory »

UV-ka i pasta do zębów i robisz winietę jaką chcesz, tylko że przy max domkniętej przysłonie i min. odległości winieta będzie inna niż np, przy max. otwartej przysłonie i ostrości nastawionej na nieskończoność, z cokinem różnice będę jeszcze większe jako że filtry są jeszcze bardziej oddalone od przedniej soczewki obiektywu.

sposobem smarowania mazidłami filtrów możesz uzyskać sporo innych ciekawych efektów. chyba najpopularniejsza jest wazelina, która wprowadza często pożądaną rozmytość.

niejaki, blubas lubi bawić się w "brudzenie" filtrów, i czasem coś ciekawego wychodzi:
http://onephoto.net/info.php3?id=467473
Ostatnio zmieniony 04 maja 2008, 13:12 przez kan_gory, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

nie podchodzi mi to zdjecie aczkolwiek juz wiem o co Ci chodzi... to jeszcze musze sprawić sobie UV-ke :-P
to ja zabiłem Laurę Palmer...
Awatar użytkownika
morotegari
-#
Posty: 452
Rejestracja: 20 kwie 2008, 15:07
Lokalizacja: Legnica

Post autor: morotegari »

Zrób sobie tuleję z kartonu, którą będziesz mógł nasuwać i zsuwać z obiektywu ;-)
becool
-#
Posty: 71
Rejestracja: 07 mar 2007, 11:13
Lokalizacja: Trójmiasto

Post autor: becool »

morotegari pisze:Zrób sobie tuleję z kartonu, którą będziesz mógł nasuwać i zsuwać z obiektywu ;-)
Dokladnie, chyba najprostrze. Innymi slowy gleboka oslona przeciwsloneczna.
Pozdrawiam serdecznie!
Awatar użytkownika
Gringo997
-#
Posty: 481
Rejestracja: 02 maja 2008, 13:45
Lokalizacja: KRK
Kontakt:

Post autor: Gringo997 »

UV nie mam zadnych bo zmienilem obiektyw i zabraklo mi juz kasy a teraz jeszcze analog, graty do ciemni, sredni format...
to ja zabiłem Laurę Palmer...
ODPOWIEDZ