wielki format

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

wielki format

Post autor: mrek »

szable pisze: to ja odkopię temat.
Przesiadłem się na 4x5 z średniaka Pentaxa 67 i mam pytanie do znawców - otóż posiadam szkiełko Schneider Kreuznach Xenar 150/4.5 , "zrobiłem kilka zdjęć" cytując klasyka i moje odczucia są mieszane .....

Otóż wcale nie osiągnąłem efektu żylety, która by biła na głowę moje dokonania Pentaxem 67. Owszem, jest podobnie jak na średniaku, ale przecież nie o to chodzi
Osobiście z RB67 poszedłem do Linhof 6x9 (oraz na pożyczone 4x5 +błony mammograficzne). Używam 50 letni Linhof 100/2,8 i 100 letniego Tessara 210/4.5 i 70 letni Kodak Ektar 124/4.7
Nie szukam ostrości w większym formacie. Cieszy mnie inna plastyka, a w zdumienie wprawił Tessar przymknięty na maxa.
Robię duże odbitki 30x40 ale czeskim obiektywem.
To tak w kwestii oczekiwań.
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

wielki format

Post autor: szable »

J.A. pisze: Powiększasz na papier, czy skanujesz?
6x7 powiększałem i skanowałem, 4x5 na razie tylko skany, bo nie mam powiększalnika - dopiero poznaję ten format i się z nim "mierzę". Docelowo oczywiście odbitki. Skanowanie tylko w celach poglądowych i internetowo-promocyjnych.

w 4x5 szukam zdecydowanie ostrości obrazu, krajobrazowych żylet.

Rozglądam się za jakimś bardzo ostrym obiektywem nowszej generacji z powłokami, ogniskowa 100-150mm
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

wielki format

Post autor: J.A. »

No właśnie.
Powiększ 6x7 do formatu 60x70 i 4x5 in do formatu 60x70. 10 krotne powiększenie obok 6 krotnego. Różnica będzie olbrzymia na korzyść tego drugiego.
Przewaga wielkiego formatu jest przede wszystkim w mniejszej skali powiększenia. Najczęściej obiektywy do większych formatów są słabsze od swoich odpowiedników z mniejszych formatów. A te które nie ustępują, lub przewyższają swoich mniejszych braci, kosztują znacznie więcej niż większość potrafi zaakceptować.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

wielki format

Post autor: mrek »

J.A. pisze:...A te które nie ustępują, lub przewyższają swoich mniejszych braci, kosztują znacznie więcej niż większość potrafi zaakceptować.
Dlatego polecam plastykę dużych szkieł, żyletowatą GO. No ostrość, more fun :)
Wiem, do kraju obrazów mało się przyda.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

wielki format

Post autor: Henry »

Po pierwsze nie porównuj starego taniego Xenara z porządnymi szkłami od Pentaxa. Po drugie - jaka wartość przysłony i czas? Jeśli nie przymknąłeś do f/16 to zapomnij o ostrości z takiego szkła.
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

wielki format

Post autor: dejnekas »

Pamietaj, że praktycznie zawsze ludziska 'poprawiaja' zdjecia zeskanowane. Wg nich 'nic' nie zmieniaja a tylko poprawiaja to co traca na skanowaniu. W praktyce robia wszystko co mozna aby zdjecie dobrze 'wyszlo' oczywiscia wlaczajac w to doostrzanie. Musisz powiedziec, co chcesz poprawic to mozna bedzie doradzic, ale nie oceniaj swojej pracy na podst. zdjec innych z netu bo nie dogonisz nigdy zajaczka.
Awatar użytkownika
Henry
-#
Posty: 1039
Rejestracja: 24 sty 2008, 19:00
Lokalizacja: Olsztyn

wielki format

Post autor: Henry »

Zna ktoś lepsze źródło miechów niż ebay i zamawianie od chińczyków za ok 100$? Czy taniej to już tylko samemu? A jeśli samemu to jaki kupić materiał, tak normalnie ze sklepu?
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

wielki format

Post autor: szable »

dejnekas pisze: Pamietaj, że praktycznie zawsze ludziska 'poprawiaja' zdjecia zeskanowane. Wg nich 'nic' nie zmieniaja a tylko poprawiaja to co traca na skanowaniu. W praktyce robia wszystko co mozna aby zdjecie dobrze 'wyszlo' oczywiscia wlaczajac w to doostrzanie. Musisz powiedziec, co chcesz poprawic to mozna bedzie doradzic, ale nie oceniaj swojej pracy na podst. zdjec innych z netu bo nie dogonisz nigdy zajaczka.
Zrobiłem testy Xenara 150 na różnych przysłonach do tego dołączyłem szitki z Fujinona 90 też na różnych przysłonach i jest bardzo dobrze!. Przymknięty Xenar już jest ostrzejszy, a przymknięty Fujinon to już w ogóle jest to. Teraz do pełnej "żyletowatości" brakuje mi dobrego negatywu, Foma ma ziarno duże i kluskowate (w D76 własnej produkcji). Do wymarzonych żylet pójdzie Fujinon, Delta 100 i na początek D76. Dzięki wszystkim za rady, brniemy dalej w LFa :)
Awatar użytkownika
dejnekas
-#
Posty: 566
Rejestracja: 06 kwie 2007, 19:42
Lokalizacja: Londyn
Kontakt:

wielki format

Post autor: dejnekas »

szable pisze:
dejnekas pisze: Pamietaj, że praktycznie zawsze ludziska 'poprawiaja' zdjecia zeskanowane. Wg nich 'nic' nie zmieniaja a tylko poprawiaja to co traca na skanowaniu. W praktyce robia wszystko co mozna aby zdjecie dobrze 'wyszlo' oczywiscia wlaczajac w to doostrzanie. Musisz powiedziec, co chcesz poprawic to mozna bedzie doradzic, ale nie oceniaj swojej pracy na podst. zdjec innych z netu bo nie dogonisz nigdy zajaczka.
Zrobiłem testy Xenara 150 na różnych przysłonach do tego dołączyłem szitki z Fujinona 90 też na różnych przysłonach i jest bardzo dobrze!. Przymknięty Xenar już jest ostrzejszy, a przymknięty Fujinon to już w ogóle jest to. Teraz do pełnej "żyletowatości" brakuje mi dobrego negatywu, Foma ma ziarno duże i kluskowate (w D76 własnej produkcji). Do wymarzonych żylet pójdzie Fujinon, Delta 100 i na początek D76. Dzięki wszystkim za rady, brniemy dalej w LFa :)

Fajnie, że się udalo ustalic co i jak. Przy wywolywaniu dobrze opracowac 'wlasny' spospob wywolywania poniewaz w Twoim przypadku zbyt mocna agitacja obnizy ostrosc poniewaz czasteczki tworzace obraz beda mialy 'zaokraglone' brzegi. W rezultacie da to mniej ostry obraz. Troche pomaga bardzo delikatne obracanie nawet jest jest czeste.
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

wielki format

Post autor: szable »

wołanie to następny etap moich poszukiwań, na średniaku nie miałem szans potestować, teraz przy szitkach otwierają się nowe możliwości, na dobre tropy naprowadził mnie ten film:

https://www.youtube.com/watch?v=OdpfRqD ... l=Trangent
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

wielki format

Post autor: skiper75 »

Odkurze troche temat.

Sukam czegos do mojego garflexa co da mi namiastke ostrego zdjecia. Czy takie cudo sie nada ? Nie pasuje mi ta wystajaca ktora “wchodzi do wewnatrz” miecha. Sie nie znam to sie zapytam.


https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre ... 4105552789

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

wielki format

Post autor: 4Rider »

skiper75 pisze: 01 mar 2020, 16:39 https://rover.ebay.com/rover/0/0/0?mpre ... 4105552789
No Fuji słynie z ostrości, co potwierdzam mym GW690 z 90/3.5

Są jeszcze podobne Nikkor'y - ludzie wolą albo jedne, albo drugie, Nikkor chyba nowszy może mieć lepsze powłoki...
Trzeba poczytać na forach zagramanicznych... 8-)

Co do części o którą pytasz to każdy chyba tak ma - jakoś obiektyw trzeba zamocować...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

wielki format

Post autor: J.A. »

skiper75, możesz sprecyzować o co chodzi z tym wchodzi do wewnątrz miecha?
Większość wielkoformatowych szkieł tak ma. I dalmierzowych nawet do małego obrazka.
Graflexa się składa, więc jeżeli tył obiektywu wchodzi za głęboko, to musisz szkło wyjąć, przed złożeniem aparatu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

wielki format

Post autor: skiper75 »

J.A. pisze:skiper75, możesz sprecyzować o co chodzi z tym wchodzi do wewnątrz miecha?
Większość wielkoformatowych szkieł tak ma.
Graflexa się składa, więc jeżeli tył obiektywu wchodzi za głęboko, to musisz szkło wyjąć, przed złożeniem aparatu.
No o to mi chodzilo. Wiesz moja wiedza o lf jest mikra ale teraz zalapalem
Awatar użytkownika
Mirosław
-#
Posty: 437
Rejestracja: 09 paź 2011, 19:43
Lokalizacja: zachodniopomorskie
Kontakt:

wielki format

Post autor: Mirosław »

szable pisze: 11 sie 2018, 20:39 Do wymarzonych żylet pójdzie Fujinon
Czyli można przyjąć że obiektywy Fujinon są godne polecenia...tylko nie wiem czy wszystkie ogniskowe? bo trochę się przymieżam do tego tematu. :mrgreen:
Uzależniony od fotociemni .
ODPOWIEDZ