Wielki format 4x5

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Wielki format 4x5

Post autor: oKuba »

4Rider pisze: 15 kwie 2021, 20:18 To tak jakbyś chciał Hasela a kupił Kieva.
No bez przesady. To jest dobry sprzet. Tylko leciwy letko
pawell31
-#
Posty: 149
Rejestracja: 11 cze 2010, 20:39
Lokalizacja: ndm

Wielki format 4x5

Post autor: pawell31 »

4Rider pisze: 15 kwie 2021, 20:18 No Graflex to nie jest.
To tak jakbyś chciał Hasela a kupił Kieva.
No raczej nakładać klatek nie będzie. :lol:
Hassel to też optyka zeiss.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wielki format 4x5

Post autor: 4Rider »

pawell31, jak zalozysz rollkasete to istnieje taka mozliwosc.
Ogólnie da się tym robić zdjęcia, mam takie w 3 formatach,
Ostrzenie przez matowke ciężkie bardzo, statyw i kaptur konieczny,
A optyka przedwojenna taka niezbyt - nie ma co porownywac - jakbyś porownywal Forda T do Focusa chociażby...
Ale takie gładkie retro obrazki można robić.
I jeśli dobrze patrzę obiektyw ma 13,5 cm co wskazuje na 9x12 - chyba tylko Foma teraz robi ten format...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
pawell31
-#
Posty: 149
Rejestracja: 11 cze 2010, 20:39
Lokalizacja: ndm

Wielki format 4x5

Post autor: pawell31 »

Zgadza się, wiem że to 9x12. To taki wstęp do LF. Jak mi nie podpasuje to dalej będę targał rb67 za sobą.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wielki format 4x5

Post autor: 4Rider »

pawell31, no robiłem czymś podobnym zdjęcia, na szkle rowniez i z rollkaseta 6x9 - będziesz wzbudzał zainteresowanie.
Pamiętaj że kasety powinny mieć wkładki na negatywy, bo bez tych wkładek stosowalo się do płyt szklanych, wkładki też dorabialem z grubego twardego kartonu malowanego na czarno, a to były raczej podkładki a nie wkladki.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
pawell31
-#
Posty: 149
Rejestracja: 11 cze 2010, 20:39
Lokalizacja: ndm

Wielki format 4x5

Post autor: pawell31 »

Takie coś wyczaiłem.

https://szlachetnafotografia.com/wkladk ... wa-9x12-cm

Poznałem ostatnio człowieka który ma ponad 400 aparatów i nimi nie fotografuje. Może uda mi się wydębić od niego z 3 kasety które będą pasowały.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wielki format 4x5

Post autor: 4Rider »

pawell31, no wygląda okej, ale pamiętaj o dokładnych wymiarach, bo kiedyś standaryzacja nie była powszechna, takie kasety potrafiły mieć różnice w wymiarach niewielkie. Sam mam takie co pasują i takie co pasują ale są trochę wyższe, ale jakbym miał aparat na te wyższe to tamte pierwsze byłyby za niskie.
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wielki format 4x5

Post autor: 4Rider »

pawell31, jak nie wydebisz tych kaset to mogę Ci poszukać w swych zasobach, ale bez wkładek za to z podkladkami ;-)
Mam chyba jakieś nawet zaladowane płytami szklanymi ORWO pare lat temu - oczywiście te płyty teraz prawdopodobnie już nie zadzialaja...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Wielki format 4x5

Post autor: zladygin »

4Rider pisze: 15 kwie 2021, 20:18 No Graflex to nie jest.
To tak jakbyś chciał Hasela a kupił Kieva.
skiper75 pisze: 15 kwie 2021, 20:22Lo Boze.
Hmmm.
To nawet nie o to chodzi. Bardzo ładny, widać, że w dobrym stanie, chętnie bym na półce postawił, ale do praktycznej zabawy z LF w dzisiejszych czasach to raczej nadaje się średnio. Koledzy już trochę na ten temat rzucili...
Problemy:
nie po to wchodzisz w LF, żeby używać rollkasety.
Format 9x12 jest znacznie mniej popularny niż 4x5. Praktycznie jesteś skazany na fomę, ale bez przesady z tym skazaniem, używam ostatnio fomę 200 z dobrymi rezultatami. No i jest stosunkowo tania.
No i problem największy: kasety. Aparaty przedwojenne miały swoje dedykowane kasety mimo identycznych formatów. W latach 50. wszedł Graflok sliding lock system, wyparł wszystkie inne i praktycznie stał się standardem dla formatów 4x5, 5x7 (13x18) i 8x10. Kasety są różnych producentów. Konieczność kombinowania z wkładkami, szukanie nowych kaset pasujących, które mogą być w "stanie kolekcjonerski", ale nie użytkowym - może pozbawić Ciebie radości z zabawy z LF.
No, ale cóż: jak się powiedziało "A"...
edit: jeszcze jedno - nie widzę tam matówki do ustawiana na ostrość. A kadrowania na matówce, do góry nogami i zamienione lewa strona z prawą, to prawdziwa rozkosz ;-)
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Wielki format 4x5

Post autor: oKuba »

zladygin pisze: 15 kwie 2021, 21:40 edit: jeszcze jedno - nie widzę tam matówki do ustawiana na ostrość.
Matowke jak byk widac na pierwszym zdjeciu po prawej
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Wielki format 4x5

Post autor: zladygin »

oKuba pisze: 15 kwie 2021, 21:53
zladygin pisze: 15 kwie 2021, 21:40 edit: jeszcze jedno - nie widzę tam matówki do ustawiana na ostrość.
Matowke jak byk widac na pierwszym zdjeciu po prawej
W rzeczy samej... :oops:

Taką matówkę trzeba przed pstryknięciem zdjąć i zamienić na kasetę. W systemie graflock matówka jest dociskana sprężyną; nie trzeba jej zdejmować, pod nią się wsuwa kasetę lub niektóre rollkasety np calumeta. Całość (matówka z mechanizmem sprężynowym można zdjąć i zastosować inne akcesoria, np inne rollkasety, czy... przystawki cyfrowe.
Awatar użytkownika
skiper75
-#
Posty: 1318
Rejestracja: 30 maja 2019, 02:28

Wielki format 4x5

Post autor: skiper75 »

Zeby nie bylo.... moj komentarz bynajmniej nie byl zlosliwy. Poprostu pamietam jak zaiteresowal mnie LFi z jakich powodow...... no i poprostu dla mnie przygoda z 4x5 czy innym wiekszym korzystajac z tego zabytku moze byc zdradliwa. Ale co ja tam wiem.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Wielki format 4x5

Post autor: mrek »

skiper75 pisze: 16 kwie 2021, 00:59 no i poprostu dla mnie przygoda z 4x5 czy innym wiekszym
Mnie siłą i godnością osobistą przymusił przyjaciel z forum tutejszego. Tak długo wyśmiewał śmiesznego, skundlonego Linhof 6x9 oraz ten format, tak długo wypożyczał coraz to lepsze aparaty 4x5, że dopiął celu. A nawet przepiął za bardzo bo mam o jeden aparat 4x5 za dużo. Trafiły się dwie okazje w przeciągu paru dni i nie potrafiłem się nie powstrzymać (chce ktoś cud Toyo 45F?) . A przyjaciel na wpół złośliwie pożeglował do formatu 5x7, no żeby być ciągle lepszy (-:
Wszak nie o to chodzi by dopaść króliczka, lecz by gonić go.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Wielki format 4x5

Post autor: szable »

pawell31 pisze: 15 kwie 2021, 20:32
Hassel to też optyka zeiss.
I tutaj się kolego mylisz, bo właśnie to szkło to jest tak jak napisał "Czwarty" - Jest to różnica między Hasskiem a Kiewem/Pentaconem. Carl Zeiss robił szkła przed wojną w Jenie. W 1945 przyszli Amerykanie i powiedzieli - chodźta chłopaki z nami, bierzta zabawki będzieta robić to samo tylko trochę bardziej na zachód. Cała załoga wzięła co było potrzebne i przeniosła się w amerykańską strefę okupacyjną i tam powstał nowy powojenny Zeiss w Oberkochen. Rosjanie przejęli pozostałości zakładu w Jenie, wycieli palnikami do gołego betonu co się dało, wywieźli złom na wschód żeby robić traktory, a potem na tym miejscu pozwolili pracowitym Niemcom wybudować sobie zakłady optyczne. I tak powstał zakład Carl Zeiss Jena. Nie miał ten zakład nic wspólnego z Carlem Zeissem.

Co do kamery, warto spróbować, żeby się przekonać. Zazwyczaj o wiele fajniej jest gonić króliczka niż go złapać. Powodzenia kolego!

A co do Fomy 200 9x12, używam tego negu od kilku lat i jestem niezmiennie zachwycony możliwościami:

https://www.flickr.com/photos/85846963@ ... ed-public/
https://www.flickr.com/photos/85846963@ ... ed-public/
https://www.flickr.com/photos/85846963@ ... ed-public/
pawell31
-#
Posty: 149
Rejestracja: 11 cze 2010, 20:39
Lokalizacja: ndm

Wielki format 4x5

Post autor: pawell31 »

Tak. Tylko ten ikon to produkcja przed wojną.
Przejrzałem cały Flickr przed podjęciem tej decyzji. Jak kupiłem Start 66 też się śmiali. A okazało się że to bardzo dobry sprzęt wbrew powszechnej opinii. Jedyna wada to za ciemna matówka.
ODPOWIEDZ