Wielki format 4x5

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Wielki format 4x5

Post autor: oKuba »

Danielaug pisze: 12 gru 2021, 11:31 to wziąłem swego Pentaxa i pomyślałem "gdzie twa dusza"?
Tylko prosze sie nie pastwic nad Pentaxami!

A aparat ladny, nie przecze :-D
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Wielki format 4x5

Post autor: mrek »

Proszę przestańcie bo sprzedawca ma słabe serce.
Tak. Takie stare aparaty mają duszę. Używałem ten egzemplarz (użyczony), potem ciut młodszego Linhofa, teraz Sinar. Z każdym rokiem przybywało techniki, a ubywało tego czegoś.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wielki format 4x5

Post autor: 4Rider »

oKuba, ja na przykład nie trawie pentax'a ale bardzo lubię Krzysztofa.
Pentax już ze swej nazwy jest jakiś piekielny ;-) miałem 2 pentaxy, jeden 25 lat temu P30, o Jezu jak się cieszyłem, ale on zdechł całkiem na deszczu, a i tak go chronilem, a rok czy 2 lata temu kupiłem sobie Pentaxa 645 no i ergonomiczna tragedia, no 1 film nim zrobiłem i to nie do końca, nie Pentax jest niczym przy Mamiya, no ale choć lubię Mercedesa to teraz jeżdżę Fordem i Audi, no daje rade, ale i tak tęsknię za gwiazda lub chociaż Honda, no ogólnie to da się Pentaxem robić zdjęcia, ale po co skoro mam Mamiya od małego przez 645 po kilka 6x6?
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Wielki format 4x5

Post autor: oKuba »

4Rider pisze: 12 gru 2021, 12:09 ale po co skoro mam Mamiya od małego przez 645 po kilka 6x6?
Powody sa. Przede wszystkim ze wzgledu na autofokus. Fotografujac zwierzeta i male dzieci ciezko bez. Ale do tych maloobrazkowych bez mam sentyment. Nigdy mnie zaden nie zawiodl..
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wielki format 4x5

Post autor: 4Rider »

oKuba, no autofokus jest ok, moje dziecko już duże, ale i tak się nie daje fotografować, no musze poczekać na wnuki, no ale córka dopiero w 8 klasie, ale kto tam wie jak to jest nastolatkami, ale chłopak z Poznania, więc kontrola jest ;-)
Ale, ale Mamiya 645 z autofokusem też chyba jest, a nawet so syfrowe dupki co się orientuję - no kupię właśnie taką i będę miał universal i też na M jak mercedes, miałem kilka, miło wspominam W126, ale docelowo W140 chyba, szukam takiego czołgu po renowacji...
No druga opcja na emeryturę jest W123 w wersji kombi, no to będzie kosztować, ale marzenia trzeba spelniac...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Wielki format 4x5

Post autor: oKuba »

4Rider, U mnie wnuczka i kot. Nawet nie wiem jak to jest z Mamiya i autofokusem, w nastepny system sie nie pacham.. ;-)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wielki format 4x5

Post autor: 4Rider »

oKuba, wnuczka wcześnie co prawda, ale się chwali, a kot to już imperium, mam kilka w domu mamy i to jest cos i tak obiecałem AnTosi że po remocie domu też będziemy mieli kota osobistego :-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
pawell31
-#
Posty: 149
Rejestracja: 11 cze 2010, 20:39
Lokalizacja: ndm

Wielki format 4x5

Post autor: pawell31 »

;-)

Obrazek
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wielki format 4x5

Post autor: 4Rider »

pawell31, Twój ładniejszy ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Wielki format 4x5

Post autor: powalos »

4Rider pisze: 12 gru 2021, 12:09 oKuba, ja na przykład nie trawie pentax'a ale bardzo lubię Krzysztofa.
:-D
Oj tam, oj tam. Pentax to też taki styl życia (tak twierdzą co poniektórzy). Obecnie uznawany za nieco niszową markę. Nie wiem czy wchodziłbym w ten system gdyby nie fakt, że po Zenitach, różnych Prakticach, zostałem posiadaczem Pentax'a P50 (z "prywatnego importu"). Dokupiłem do niego dwa obiektywy i tak poszło. Bardzo odpowiadało mi to, że mogłem z nim używać dotychczasowych obiektywów na m42. Następnie dochodziły kolejne obiektywy, korpusy i gdy pojawiły się sensowne, cyfrowe lustrzanki, to Pentax był naturalnym wyborem. Nadal można w nich korzystać z dawnych obiektywów na bagnet PK. Nawet tych najstarszych i tych na m42. I dla mnie to jest duża zaleta. Żałuję tylko, że nie mam aktualnie ciemni i moje fotografowania na filmach ogranicza się do ich wywoływania i skanowania. Same wymiary bagnetu nie zmieniły się od czasu jego powstania do dni dzisiejszych. Dochodziły tylko różne funkcje.
Fan Pentax'a.
oKuba
-#
Posty: 3156
Rejestracja: 02 lis 2020, 00:55
Lokalizacja: Monachium

Wielki format 4x5

Post autor: oKuba »

powalos, Zdziwilbym sie, gdybys sie nie wlaczyl do dyskusji :!:
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wielki format 4x5

Post autor: 4Rider »

powalos, no dobra, ale z przejściówka na M42 P30 nie ostrzyl na nieskończoność, pewnie z jaką soczewka to tak, ale ogólnie się nie wypieram, ale i tak wolę Mamiya ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Wielki format 4x5

Post autor: powalos »

A system Pentax'a 645 to dla mnie jest super. Moim P645N fotografuję podobnie jak lustrzanką małoobrazkową. W razie potrzeby mogę ze standardowym obiektywem, fotografować jedną ręką. Niby format niezbyt poważany przez fanów LF, ale nigdy nie pracowałem na tzw. szitkach. Największy format jakiego używałem (-wam) to 6x9. Tylko ja jestem czystej krwi amatorem i samoukiem. Chociaż muszę przyznać, że otrzymałem wiele porad od znanych poznańskich fotografów, gdy spotykałem ich czasami w dawnym komisie firmy FOTOMA w Poznaniu. I od p. Sczanieckiego, który tę firmę stworzył i u którego właśnie często ich spotykałem. Miałem do tego sklepu-komisu-laboratorium jakieś 300m.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Wielki format 4x5

Post autor: 4Rider »

powalos, czystej krwi to Ty jesteś człowiekiem :-)
Oki ja do Pentaxa już nic nie mam, ale wolę Mamiye ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Wielki format 4x5

Post autor: powalos »

4Rider, ostrzy, ostrzy. Tylko musi to być przejściówka "bez kołnierza". Taka, która chowa się w gniazdo bagnetu.
np. taka: https://allegro.pl/oferta/adapter-penta ... gJ_6fD_BwE
Fan Pentax'a.
ODPOWIEDZ