Wentylacja w malutkim pomieszczeniu - filtry?

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

skpt
-#
Posty: 662
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Wentylacja w malutkim pomieszczeniu - filtry?

Post autor: skpt »

Może ktoś pomoże? Będę organizował stałą ciemnię w malutkiej ślepej komórce 140x170cm. W tej mikrej przestrzeni mam istotny problem z wentylacją. Komórka przylega do łazienki, która jest w remoncie. W łazience jest wentylacja grawitacyjna, do której mogę się dopiąć, ale nie mogę podłączyć do niej wyciągu. Mogę również zrobić przepust powietrza między pomieszczeniami. Nie mam możliwości wyrzucenia powietrza z komórki, ani z łazienki bezpośrednio na zewnątrz budynku. I tu moje pytanie: Czy istnieją skuteczne, nierujnujące kieszeni, filtry, które można by wstawić pomiędzy wyciągiem znad kuwet, a np. wypustem powietrza do sąsiedniej łazienki, tak żebym nie truł domowników, a zapewnił sobie wymianę powietrza w komórce? Czy ktoś coś podobnego ćwiczył? Będę bardzo wdzięczny za wszelkie sugestie lub namiar na kogoś wiedzącego.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10062
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Wentylacja w malutkim pomieszczeniu - filtry?

Post autor: J.A. »

Nie przesadza z tym trucie domowników. Nad kuwetami też nie pojawiają się opary wulkaniczne.
Wymiana powietrze bardziej potrzebna jest w małej przestrzeni nie ze względu na trujące opary, tylko zwykły zużycie tlenu i wymiana go na co2.
Zrób przepust do łazienki, a z łazienki wyciąg. Tak wiem, nie wolno wstawiać wyciągów do wentylacji.
Ja wstawiłem, bo sąsiad z dołu pali papierosy i ciągle mi w łazience waliło.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Wentylacja w malutkim pomieszczeniu - filtry?

Post autor: miki11 »

Myślę, że w praktyce dokuczać będzie spora wilgotność w tak małej przestrzeni (szczególnie w ciepłe dni). Zapach przepracowanego utrwalacza polubisz i będzie gitara.
_________________
Łatwe nie cieszy
skpt
-#
Posty: 662
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Wentylacja w malutkim pomieszczeniu - filtry?

Post autor: skpt »

Dzięki.
Jaris
-#
Posty: 278
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Wentylacja w malutkim pomieszczeniu - filtry?

Post autor: Jaris »

Zwróć uwagę na przerywacz. To przeważnie największy śmierdziel w ciemni. Można zamienić tradycyjny kwas octowy na kwasek cytrynowy zupełnie bezwonny i nieszkodliwy, albo w ogóle nie używać przerywacza tylko krótko płukać w wodzie po wywoływaczu. To znacznie zmniejszy ilość wydzielanych oparów. Również są metody na zmniejszenie parowania chemii przez zmniejszenie powierzchni parującej - np. rodzaj kuwet pionowych.
skpt
-#
Posty: 662
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Wentylacja w malutkim pomieszczeniu - filtry?

Post autor: skpt »

Dzięki za sugestie. Kwasku cytrynowego używam od dobrych kilku lat. Jeśli chodzi o cz-b, to główne smrodki pochodzą u mnie z kontaktu barytu opitego wywoływaczem z przerywaczem. Ale to w większym pomieszczeniu nie jest żaden problem. Tutaj może być. Moje obawy dotyczą też RA-4, które też czasem ćwiczę (nie planuję maszyny przeciągowej), oraz np. zabaw z sezonowaniem albuminy, i innymi technikami historycznymi, w które albo się już bawię, albo do których się przymierzam. Co do wynalazków typu Nova, to traktuję to jako ostatnią deskę ratunku, ponieważ wgapianie się w pojawiający się w kuwetach obraz jest dla mnie jednym z przyjemniejszych momentów w tej zabawie :)
miki11
-#
Posty: 1469
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Wentylacja w malutkim pomieszczeniu - filtry?

Post autor: miki11 »

Jaris pisze: 13 lip 2022, 20:00 Zwróć uwagę na przerywacz. To przeważnie największy śmierdziel w ciemni.
U mnie najbardziej śmierdzi utrwalacz w ostatniej fazie użyteczności :-) Ocet w rozcieńczeniu 0,5-1% jakoś mi nie przeszkadza. Nawet nie nakrywam kubka z tym roztworem żadnym dekielkiem.
_________________
Łatwe nie cieszy
Jaris
-#
Posty: 278
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Wentylacja w malutkim pomieszczeniu - filtry?

Post autor: Jaris »

skpt pisze: 13 lip 2022, 20:56 Jeśli chodzi o cz-b, to główne smrodki pochodzą u mnie z kontaktu barytu opitego wywoływaczem z przerywaczem.
No to może sama woda bez przerywacza? Niektórzy tak robią.
skpt pisze: 13 lip 2022, 20:56 Moje obawy dotyczą też RA-4, które też czasem ćwiczę (nie planuję maszyny przeciągowej),
A jakiś procesorek Jobo? Ja tak robię i nie mam smrodu z RA-4.
skpt pisze: 13 lip 2022, 20:56 Co do wynalazków typu Nova, to traktuję to jako ostatnią deskę ratunku, ponieważ wgapianie się w pojawiający się w kuwetach obraz jest dla mnie jednym z przyjemniejszych momentów w tej zabawie :)
Rozumiem to. Ja też lubię sobie poinhalować. Można chociaż skrócić czas parowania za pomocą przykrywki po wywołaniu.
Jaris
-#
Posty: 278
Rejestracja: 24 sty 2015, 16:43

Wentylacja w malutkim pomieszczeniu - filtry?

Post autor: Jaris »

miki11 pisze: 13 lip 2022, 21:16
U mnie najbardziej śmierdzi utrwalacz w ostatniej fazie użyteczności :-)
Zasadowy prawie nie śmierdzi.
miki11 pisze: 13 lip 2022, 21:16 Ocet w rozcieńczeniu 0,5-1% jakoś mi nie przeszkadza. Nawet nie nakrywam kubka z tym roztworem żadnym dekielkiem.
Możesz nie czuć smrodu, ale gaz wdychasz z niego z pewnością. Niestety tak przebiega reakcja chemiczna :-/
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Wentylacja w malutkim pomieszczeniu - filtry?

Post autor: technik219 »

A nie możesz wyciąć otworu w drzwiach (30 cm od dołu) pod wymiar kratki jaką kupisz w każdym markiecie budowlanym za dyszkę, a w "przebiciu" do łazienkizainstalować wiatrak od okapu kuchennego lub podobny? Kratki w drzwiach wybierz takie by miały te listewki skierowane przeciwstawnie co da Ci namiastkę labiryntu świetlnego i nie puści światła z zewnątrz. Wiatrak zainstaluj tak by "wyciągał" powietrze z ciemni.
Lux mea lex
skpt
-#
Posty: 662
Rejestracja: 17 kwie 2018, 10:17
Lokalizacja: Siemianowice Śląskie
Kontakt:

Wentylacja w malutkim pomieszczeniu - filtry?

Post autor: skpt »

Dzięki jeszcze raz. Pomysł z drzwiami do rozważenia. Natomiast frapuje mnie ciągle temat ew. filtrów. Nawet jeśli nie będzie potrzeby ich użycia w mojej konkretnej sytuacji, to ciekawi mnie czy są produkty tego typu. Domowe oczyszczacze powietrza filtrują różnego rodzaju pyły. A tutaj to raczej problem z gazowymi produktami reakcji. Taka potrzeba filtrowania pewnie ma miejsce w niejednym przemyśle i pewnie są gotowce. Ciekawi mnie po prostu, czy któregoś z tych gotowych rozwiązań nie da się zastosować w małej skali.
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2337
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Wentylacja w malutkim pomieszczeniu - filtry?

Post autor: mrek »

skpt pisze: 11 lip 2022, 13:58 wypustem powietrza do sąsiedniej łazienki
Hmm... a może odwróć ciąg. Pobieraj powietrze z łazienki, a wypuszczaj na korytarz kratką w drzwiach. Nie jakimś wielkim wiatrakiem. Może opary w korytarzu i reszcie wnętrza nie będą zauważalne?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Wentylacja w malutkim pomieszczeniu - filtry?

Post autor: technik219 »

skpt pisze: 14 lip 2022, 11:01 ciekawi mnie czy są produkty tego typu
Są. Na okrętach podwodnych takie filtry są niezbędne. Są to filtry z tzw. wapna sodowanego. filtry wiążą dwutlenek węgla i uzupełniany jest tlen ze zbiorników bądź w drodze reakcji chemicznej.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
jac123
-#
Posty: 1712
Rejestracja: 11 maja 2008, 20:53
Lokalizacja: Polska

Wentylacja w malutkim pomieszczeniu - filtry?

Post autor: jac123 »

technik219 pisze: 15 lip 2022, 00:23
skpt pisze: 14 lip 2022, 11:01 ciekawi mnie czy są produkty tego typu
Są. Na okrętach podwodnych takie filtry są niezbędne. Są to filtry z tzw. wapna sodowanego. filtry wiążą dwutlenek węgla i uzupełniany jest tlen ze zbiorników bądź w drodze reakcji chemicznej.
Oraz np. w schronach...
https://www.faser.com.pl/wojsko/
aka
-#
Posty: 5588
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Wentylacja w malutkim pomieszczeniu - filtry?

Post autor: aka »

Można też ściemniacza i wszystkich mieszkańców wyposażyć w odpowiedni sprzęt ochronny ;-)
Załączniki
1d539d23d82970584622a4f65584c887.jpg
1d539d23d82970584622a4f65584c887.jpg (13.1 KiB) Przejrzano 959 razy
ODPOWIEDZ