W-14 Fenal - kontrastowy?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

W-14 Fenal - kontrastowy?

Post autor: Minolciarz1979 »

Witam. Czy W-14 Fenal jest wywoływaczem dość kontrastowym? Z ciekawości rozrobiłem i użyłem do barytów Tetenala i wygląda na to, że jest dość kontrastowym wywoływaczem. Mimo gradacji 2 wciąż jest zbyt kontrastowo w/g mnie. Negatyw wołany wyrównawczo (RR 100 w Rodinalu 1+100), więc nie jest na pewno to wina negatywu. Czy coś pomoże rozcieńczenie Fenalu?
Joan
-#
Posty: 313
Rejestracja: 26 sty 2009, 15:40
Lokalizacja: zDolny Śląsk

Post autor: Joan »

Czy jest kontrastowy ??? ...To tak wprast trudno powiedzieć, na pewno nie jest miękki :-)
Możesz spróbować troszkę większego rozcieńczenia, będzie działał nieco łagodniej. To jest wywoływacz energiczny, oparty na fenidonie, więc stąd może wydawać się kontrastowym, ale spore znaczenie ma też baryt, ja Tetenala jeszcze nigdy nie miałam, może to połączenie z Fenalem daje takie rezultaty.
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Post autor: flonidan »

Fenal jest dość kontrastowy ale to mój ulubiony wywoływacz.Próbowałem juz wielu adoxa,ilforda,kodaka,fomy, ale to fenal świetnie wyciąga czerń na zdjęciach.Chwalono bardzo chemię ilforda do zmiennogradacyjnych papierów-moje doświadczenia z nimi są takie ,że nie powiem dobra chemia ,świetnie wyciąga półtony ale wyciągnięcie idealnej czerni jest niemożliwe.
jacek
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

a ma ktos dośwaidczenie z chemią Tetenala i barytem Tetenala

Post autor: Minolciarz1979 »

co więc polecacie do barytu Tetenala, aby nie dawało to zbyt mocnego kontrastu?
Wykopałem jeszcze z szafki zapomnianą zgrzewkę Neutolu Agfy. Ktoś ma doświadczenie jak to pracuje?
Ostatnio zmieniony 02 paź 2011, 19:53 przez Minolciarz1979, łącznie zmieniany 1 raz.
czmielek
-#
Posty: 225
Rejestracja: 16 maja 2010, 21:19
Lokalizacja: Sierakowice
Kontakt:

Post autor: czmielek »

neutol jest zdecydowanie łagodniejszy od fenalu. Spróbuj w proporcji 1:11. tetnala w nim nie wołałem ale agfa wychodzi w nim mniej kontrastowo.
Ostatnio zmieniony 02 paź 2011, 22:36 przez czmielek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

a z tym ktoś miał do czynienia?

Post autor: Minolciarz1979 »

flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Post autor: flonidan »

to bardzo porządny wywoływacz i dość trwały-nieco mniej kontrastowy od fenalu.Naprawdę warto to kupić.
jacek
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Minolciarz1979 »

flonidan pisze:nieco mniej kontrastowy od fenalu
jeśli tylko "nieco" to wolę nie ryzykować, bo gradacja specjalna z Fenalem okazała się po prostu twarda. Wołałem kiedyś ten papier w Ilfordzie PQ Universal i było super, ale teraz podrożał i szukam czegoś tańszego, co działa tak samo. Z Ilfordem PQ gradacja 2 była piekna, wszystko pieknie właziło na papier. Chyba pozostanie spróbować Neutola, albo wyrzygać się na PQ :-)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Minolciarz1979 pisze:bo gradacja specjalna z Fenalem okazała się po prostu twarda.
:shock: Może masz za wysoką temperaturę? Może rozrobiłeś w mniejszej objętości wody? Nie demonizujmy kontrastowości Fenalu. Wywoływacz jak wywoływacz. Jeśli ktoś pamięta takie wywoływacze jak W-23, W-1, to Fenal należy wpisać jako kolejny pod względem kontrastowości. Porównując odbitki w nich wywołane to różnią się mniej niż 1 stopień filtracji, przyjmując W-1 jako normalny. Był kiedyś ORWO A-71 do błon graficznych. Normalnie rozrobiony dawał kontrasty nie do przyjęcia. Jednak rozpuszczony w 8 litrach wody działał jak trzeba.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Minolciarz1979 »

technik219 pisze:Może masz za wysoką temperaturę? Może rozrobiłeś w mniejszej objętości wody?
Dokładnie 18 st C. Powinno być 20, ale przedłużałem czas wołania proporcjonalnie. Ale choćby nie wiem jak kombinować to tetenal i Fenal daje mi zbyt duzy kontrast. Rozrobiony dokładnie na 2,5 l roztworu z tolerancją +- 10 ml. pozostaje jednak sprawdzić Neutol, lub wrócić do Ilforda PQ, który idealnie wspołpracował z tetenalem. Wtedy gradacja 2 poprzedzona preflashingiem przyjmowała całą rozpiętośc tonalną negatywu. Ale, cholera, PQ jest drogi i szybko zdycha :-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

technik219 pisze:
Minolciarz1979 pisze:bo gradacja specjalna z Fenalem okazała się po prostu twarda.
:shock: Może masz za wysoką temperaturę? Może rozrobiłeś w mniejszej objętości wody? Nie demonizujmy kontrastowości Fenalu. Wywoływacz jak wywoływacz. Jeśli ktoś pamięta takie wywoływacze jak W-23, W-1, to Fenal należy wpisać jako kolejny pod względem kontrastowości.
Podpisuję się pod tym obiema rękami. W-23 być ciut mniej kontrastowy, ale znacznie miniej trwały. A Fenal jest kontrastowy, ale na pewno nie tak, że specjalny wychodzi jak twardy, Tak z pół działki to ok. Ale na pewno nie ma krytycznego znaczenia.
Używam tylko tego wywoływacza i po wielu różnych zdradach wciąż do niego wracam.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
flonidan
-#
Posty: 471
Rejestracja: 14 lis 2009, 18:35
Lokalizacja: Gozdnica

Post autor: flonidan »

Zgadzam się z J.A. nie demonizujmy kontrastowości fenalu-po prostu trzeba wcześniej ustawić negatywy tak ażeby mieć je dość miękkie i wtedy jest pole do popisu-np. wołać w miękkich i wyrównawczych wywoływaczach i mieć dużą tonalność-a nie wywołać negatyw kontrastowo i stracić szczegóły w cieniach i światłach a wtedy żaden wywoływacz miękki do papierów nie pomoże.
jacek
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Minolciarz1979 »

flonidan pisze:po prostu trzeba wcześniej ustawić negatywy tak ażeby mieć je dość miękkie i wtedy jest pole do popisu-np. wołać w miękkich i wyrównawczych wywoływaczach i mieć dużą tonalność-a nie wywołać negatyw kontrastowo i stracić szczegóły w cieniach i światłach a wtedy żaden wywoływacz miękki do papierów nie pomoże
W zupełności się zgadzam - dlatego na wstępie napisałem, że wykluczam kontrastowość negatywu. Negatyw był moczony wyrównawczo, RR 100 w Rodinalu 1+100 przez 30 min w temp 17,5 st C. Agitowany przez pierwszą połowę czasu, co minutę 2 przewrotki, począwszy od 15 minuty co 3 minuty jedna przewrotka. O dużym kontraście nie ma tu mowy. Podobnie drugi neg - Rollei SuperPan 200 w D-76 1+1. Także nie ma mowy o nadmiernym kontraście.
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Jednak pomogła zmiana wywoływacza

Post autor: Minolciarz1979 »

Tym razem użyłem Neutola Agfy, 1+7 i całkowicie inaczej to pracuje niż Fenal. Kontrast na gradacji 2 jest doskonały. Włazi wszystko na papier.
czmielek
-#
Posty: 225
Rejestracja: 16 maja 2010, 21:19
Lokalizacja: Sierakowice
Kontakt:

Post autor: czmielek »

No widzisz. spróbuj jeszcze 1+11 i porównaj efekty.
ODPOWIEDZ