Wartości oporów w Pentaconie Electric

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Wartości oporów w Pentaconie Electric

Post autor: PPaweł »

Mam ci ja Prakticę z obiektywem 1.8/50 Electric. I on coś na tych swoich kontaktach zmienia, jak się przesuwa przysłoną, dokładniej na jednej parze, bo na drugiej jest stały opór, a między dwoma skrajnymi rozwarcie. Ale światłomierz tego nie rozumie, chociaż tak w ogóle to działa, nawet chyba prawidłowo. Ktoś coś wie, co tam powinno być elektrycznie widać w takim obiektywie? Układzik prosty i wydawałoby się, że ciężko go rozregulować, ale jednak coś nie tego. Aha, światłomierz widzi pełne otwarcie, może nawet większe, niż faktyczne, o ile to możliwe.
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Wartości oporów w Pentaconie Electric

Post autor: BW »

w tym obiektywie jest sprzężony z pierścieniem przysłony rezystor nastawny ze stykiem bodajże węglowym który z czasem się zużywa i nie działa.
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Wartości oporów w Pentaconie Electric

Post autor: PPaweł »

Jest, i omomierz nawet pokazuje, że ma od 0 do jakichś 250 omów. Czy to dobrze, to nie wiem. Natomiast wygląda na to, że korpus nie wystawia na swoje styki żadnego napięcia, więc sobie tego oporu nie zmierzy i pewnie jednak w tym jest problem. Trzeba będzie zajrzeć do warsztatu, bo samemu wolę tej Prakticy nie rozbierać, za ładna jest ;-)
Nomad
-#
Posty: 1069
Rejestracja: 14 sie 2015, 22:28
Lokalizacja: Kraków

Wartości oporów w Pentaconie Electric

Post autor: Nomad »

PPaweł pisze: 13 paź 2021, 11:04 Mam ci ja Prakticę z obiektywem 1.8/50 Electric.
Po pierwsze, jaka to Praktica?
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Wartości oporów w Pentaconie Electric

Post autor: PPaweł »

PLC3. Ale standard jest standard, opór na kontaktach w obiektywie nie ma jak zależeć od modelu aparatu. Napięcia na korpusie już prędzej, ale też raczej w niewielkim zakresie.
PPaweł
-#
Posty: 1342
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Wartości oporów w Pentaconie Electric

Post autor: PPaweł »

Mroczna tajemnica się wyjaśniła. Przełącznik z kółeczkami przy lewym pokrętle korpusu to nie jest wyłącznik całego światłomierza, tylko właśnie korzystania z tej elektryczności obiektywu.
ODPOWIEDZ