digital flash + analogowy aparat

Statywy, światłomierze, skanery.. i wszystko czego jeszcze możemy używac

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

digital flash + analogowy aparat

Post autor: českotěšínský »

Czesc, jestem nowy na forum i zaczynam przygode z fotografia analogowa:) Oczywiscie przepraszam jesli temat byl juz poruszany i prosze o przekierowanie do wlasciwego dzialu, jesli jednak nie, to prosze o pomoc w kwestii kompatybilnosci zestawu Pentax KM albo Minolta XG-1 + lampa YN-560 III SPEEDLITE (ew. inne cyfrowe lampy blyskowe tej marki). Czy ta lampa odpali po zalozeniu do tych aparatow? Bardzo dziekuje i pozdrawiam! Ct.
Ostatnio zmieniony 13 cze 2021, 13:06 przez českotěšínský, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

digital flash + analogowy aparat

Post autor: powalos »

českotěšínský, odpali ze wszystkimi aparatami posiadającymi centralny styk w sankach mocowania lampy. Zarówno w aparatach na film jak i cyfrowych.
Fan Pentax'a.
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

digital flash + analogowy aparat

Post autor: českotěšínský »

Dzieki ! Mam jeszcze pytanie dodatkowe, jaka wybrac na poczatek lampe automatyczna do ww. aparatow (preferowana regulacja w pionie)? Czy np. Tumax DSL-883 AFZ jest ok? Czy brac koniecznie cos od Metza, np METZ MECABLITZ 44 AF-4C? Dziekuje, Ct.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

digital flash + analogowy aparat

Post autor: J.A. »

Witaj
Regulacja w pionie to mało. Lampa powinna dawać też obrót głowicy.
Bo jak będziesz chciał zrobić pionowy kadr z odbiciem od sufitu, to niestety tak z ruchem w jednej płaszczyźnie nie poradzi.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

digital flash + analogowy aparat

Post autor: českotěšínský »

Dziekuje, masz racje. Tak wiec co powinienem wziac pod uwage, z automatycznych, dla Pentax KM / Minolta XG-1? Dziekuje, Ct.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

digital flash + analogowy aparat

Post autor: J.A. »

Zależy od przewidywanego budżetu.
Ja bym jednak celował w jakiegoś metza. Innych nie poradzę, bo już bardzo dawno nie myślałem o zakupie lampy. Może Sunpak? Też b.dobre acz niezbyt popularne. Bardzo dobrze też wspominam Nissan 350T, ale może dla tego, że była to pierwsza taka lampa w moich rękach na początku lat 90-tych.
Moc też ważna przy ruchomej głowicy. Minimum liczba przewodnia 30 dla obiektywu 35 mm i 100 ISO.
Przy lampach z zoomem podawana jest moc dla najdłuższej ogniskowej. Przy ruchomej głowicy mocy na odbicia nigdy dość.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

digital flash + analogowy aparat

Post autor: českotěšínský »

Dziekuje za szybka i konkretna odpowiedz, tym bardziej, ze widze, ze jestesmy sasiadami:) Wlasnie sie rozgladam i niestety wybor nie jest zbyt duzy na alleg., szczegolnie odnosnie Metzow regulowanych w pionie i poziomie. Zwrocil moja uwage tez fakt (ale to poza tematem) trudnej dostepnosci okraglych filtrow kolorowych do fotografii barwnej, kiedys bylo tego pelno! Dziekuje, Ct.
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

digital flash + analogowy aparat

Post autor: PPaweł »

No bo po co teraz kolorowe filtry, jak można zrobić korektę suwaczkami...
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

digital flash + analogowy aparat

Post autor: českotěšínský »

No niestety, chyba pozostaje system cokin? Tu dostepnosc filtrow jest znacznie wieksza. Mam tez pytanie szczegolowe,
znalazlem taka lampe, ale interesuje mnie czy to zlacze *chwyci* z moim sprzetem, czy potrzebna jest jakas przejsciowka/adapter na szynowy uchwyt w aparacie? Zdjecie nizej.Dziekuje, Cs
Załączniki
Screenshot 2021-06-13 at 16-33-41 SUNPAK PROGRAM ZOOM 5000AF+INSTRUKCJA.png
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

digital flash + analogowy aparat

Post autor: powalos »

českotěšínský, zauważ tylko, że lampa METZ MECABLITZ 44 AF-4C jest dedykowana do Canona. Ta seria była dedykowana do konkretnych modeli ( Canon, Nikon, Konica Minolta, Olympus). Najprościej byłoby kupić jakąś lampę z własną automatyką. Uniwersalne Metz'e niestety wymagają odpowiednich adapterów (typu SCA xxx lub SCAxxxx), ktore bywajądość drogie.
Fan Pentax'a.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

digital flash + analogowy aparat

Post autor: powalos »

Kolorowe filtry (okrągłe, wkręcane), to najczęściej udaje mi się kupić w dobrych cena w Czechach właśnie. ;-)
Fan Pentax'a.
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

digital flash + analogowy aparat

Post autor: českotěšínský »

powalos pisze: 13 cze 2021, 16:22 českotěšínský, Najprościej byłoby kupić jakąś lampę z własną automatyką.
A co bys polecal konkretnie do mojego sprzetu? Czy do Pentaxa lampa Tumax DPT-383 Pentax K-M K-7 K20D jest ok? Odnosnie filtrow w Czechach to poza elementrixem nigdzie nie znalazlem kolorowych filtrow 55mm:) Dziekuje, Ct
Ostatnio zmieniony 13 cze 2021, 17:09 przez českotěšínský, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1882
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

digital flash + analogowy aparat

Post autor: powalos »

českotěšínský, ja używam Metz40-1i i mam do niej adaptery do Pentax'a AF i MF. Można też nabyć adapter uniwersalny (z jednym srodkowym pinem) i uzywać jej ze wszystkimi aparatami w trybie manualnym i automatyki własnej lampy. W ten drugi sposób korzystam z niej gdy robię zdjęcia cyfrową lustrzanką Pentax'a. Automatykawłasna tego Metz'a jest rewelacyjna. Fotki wychodą prawidłowo naświetlone nawet przy świetle odbitym od sufitu. Oczywiście czujnik musi być skierowany w stronę fotografowanego obiektu. Jest trochę starszych lamp posiadających własną automatykę (np. Vivitary), tylko trudniej znaleźć taką, która ma również obracany a nie tylko unoszony palnik.
Fan Pentax'a.
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

digital flash + analogowy aparat

Post autor: českotěšínský »

Dzieki wielkie za pomoc i tyle odpowiedzi! Na poczatek(dopiero zaczynam) chyba zdecyduje sie albo na jakis dostepny Sunpack albo Vivitar 283. Maja one jeden pin takze zadzialaja, plus chyba wezyk synchronizacji -gdyby nie. Generalnie widze, ze jest problem zeby zdobyc te kostke synchronizacji miedzy np. zaawansowanymi Sunpackami i Metz, a sprzetem, ktory mam. Jesli ktos z Was ma jakies pomysly, namiary to bede bardzo wdzieczny. Dziekuje, Ct
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

digital flash + analogowy aparat

Post autor: Imperitus »

českotěšínský, czyżbyś był z Czeskiego Cieszyna? Moj kamarat :-D
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
ODPOWIEDZ