Fomapan i wywoływacze

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Fomapan i wywoływacze

Post autor: zladygin »

Co myślicie o kombinacjach dużych formatów Fomapanu 100 i 400 z D-76 i Microphenem?
Czyli:
Fomapan 100 + D76
Fomapan 100 + Microphen
Fomapan 400 + D76
Fomapan 400 + Microphen
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Fomapan i wywoływacze

Post autor: szable »

testowałem Fomę 200 i 400 w D76, D23 i Rodinalu. 9x12

Moje konkluzje są takie, że na skanie Foma 200 wygląda o niebo lepiej od 400, i to w każdym z wymienionych przeze mnie wywoływaczy.

https://www.flickr.com/photos/85846963@ ... ed-public/

Jednak powiększalnik stwierdził, że skan skanem, a odbitka rządzi się swoimi prawami. I z Fomy 200 i 400 wychodzą świetne zdjęcia w LF-ie.

Myślę że wielki format jest mniej wymagający i kapryśny od tych mniejszych klatek.

"Nic nie zastąpi pojemności" mawiają Amerykanie dumni ze swoich 7-litrowych silników. I to powiedzenie można przenieść na grunt fotografii - nic nie zastąpi powierzchni światłoczułej :)
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Fomapan i wywoływacze

Post autor: zladygin »

Jeszcze uzupełnię. Wywoływacze w roztworach skoncentrowanych nie wchodzą w rachubę; D23 ostatnio nie widzę w sprzedaży
JohnH
-#
Posty: 73
Rejestracja: 22 gru 2019, 18:43
Lokalizacja: Kaszuby
Kontakt:

Fomapan i wywoływacze

Post autor: JohnH »

Ja wywołuję swojego Fomapana 200 13x18cm w ID-11. D-76 jest chyba odpowiednikiem ID-11.
I jakoś to wychodzi. Nie mam porównania z innymi wywoływaczami, bo tylko tego używam.

Większość zdjęć zrobiłem starym jak świat obiektywem dwusoczewkowym. Nie wiem, czy to jego sprawka, ale te negatywy nie rzucały mnie na kolana. Ostatnio jednak udało mi się podpiąć w końcu Tessara 300mm, no i powiem, że zaczyna to powoli jakoś wyglądać.

Tak więc podsumowując, na razie zostanę przy tej kombinacji Fomapan + ID-11 (D76), bo widzę, że coś z tego będzie.
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5561
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Fomapan i wywoływacze

Post autor: rbit9n »

średnie Fomapany w ID68 to jest Microphenie wychodzą cycuś glancuś.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Fomapan i wywoływacze

Post autor: 4Rider »

rbit9n pisze: 25 sty 2021, 17:05 średnie Fomapany w ID68 to jest Microphenie wychodzą cycuś glancuś.
Potwierdzam, dlatego w tym roku przechodzę na Fomapana 400 z HP5+ z uwagi na duży przerób, będą spore oszczędności,
zresztą Foma też podniosła ceny o jakieś 10% - zdążyłem kupić jeszcze 30 sztuk przed nowym rokiem jeszcze w starej cenie...
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Fomapan i wywoływacze

Post autor: zladygin »

Dzięki za opinie. Jakby coś to temat otwarty
českotěšínský
-#
Posty: 80
Rejestracja: 13 cze 2021, 09:49
Lokalizacja: Tschechoslowakei

Fomapan i wywoływacze

Post autor: českotěšínský »

Witam.
Mam pytanie odnośnie wywoływaczy i pozostałych materiałów. Dotychczas pracuję na pozytywowym wywoływaczu normalnym 2M-PN, wywoływacz negatywowy ID11 papiery normalne Fomaspeed Variant. Filmy Fomapan Classic 100 lub 200 oraz Ilford PAN 100.

Chciałbym uzyskać znacznie większy kontrast, takie smoliste czernie (w kontekście zdjęć z przewagą tonów ciemnych), uciekając od dominującej u mnie dotychczas szarości.

Czy na początek dobrym rozwiązaniem jest przewołanie negatywu wywoływaczem ID11 (ale w jakich granicach czasowych - nie chciałbym zepsuć negatywu?), lub zmniejszenie rozcieńczenia do 1+1 - na razie stosuję rozcieńczenie 1+3, lub może również zastosowanie 2M-PK pozytywowego wywoływacza kontrastowego, czy też zmiany powinny iść daleko dalej, łącznie ze zmianą pozostałej chemii / papieru? Ponieważ w moim powiększalniku mam możliwość zastosowania filtrów wielogradacyjnych, czy jest konieczność/ czy ma sens przejście na papier wysokokontrastowy, np. Fomaspeed C lub inny (i jednocześnie rezygnacji z tychże filtrów jak rozumiem)?

Proszę o wskazówki. Zaznaczam, że to początki mojej zabawy z ciemnią.

EDIT: Moje pytanie się odnosi na papiery plastikowe i format małoobrazkowy 24x36, odbitki 10x15 cm - proszę o sugestie w tym zakresie. Czy jest w ogóle możliwe w tych ramach uzyskanie znacznej poprawy kontrastu na odbitkach? Wiem, że kontrastowe papiery barytowe mogłyby pomóc, ale na razie z powodów ekonomicznych pracuje na plastiku. Jeśli chodzi o agitację to nie wiem do jakich granic można się posunąć aby nie zepsuć pozostałych ujęć na negatywie, które nie wymagają podkręcenia kontrastu. Dotychczas robię 4 przewrotki 10 sekundowe co minutę - czy, dajmy na to, 4 przewrotki co 30 sekund lub agitacja przez pierwszą minutę bez przerwy - przy czterech przewrotkach co pozostałe minuty jest jeszcze bezpieczna? Obawiam się również czy zastosowanie wywoływacza negatywowego kontrastującego może zepsuć pozostałe, niekontrastowe ujęcia - czy słusznie? (jeśli jest to rozwiązanie dobre, to czy powinno iść w parze z użyciem pozytywowego wywoływacza kontrastującego czy też jest to już przesada i rezultat będzie zdecydowanie niepolecany?)


Dziękuję uprzejmie, pozdrawiam.
Ct
Ostatnio zmieniony 05 paź 2021, 11:11 przez českotěšínský, łącznie zmieniany 12 razy.
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Fomapan i wywoływacze

Post autor: szable »

zladygin pisze: 23 sty 2021, 19:56 D23 ostatnio nie widzę w sprzedaży
nie słyszałem żeby go sprzedawali, ale to tylko 2 składniki, można samemu zrobić. Bułka z masłem.
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Fomapan i wywoływacze

Post autor: LD »

českotěšínský pisze: 04 paź 2021, 19:01 Witam.
Mam pytanie odnośnie wywoływaczy i pozostałych materiałów. Dotychczas pracuję na wywoływaczu normalnym 2M-PN, wywoływacz negatywowy ID11 papiery normalne Fomaspeed Variant. Filmy Fomapan Classic 100 lub 200 oraz Ilford PAN 100.

Chciałbym uzyskać znacznie większy kontrast, takie smoliste czernie (w kontekście zdjęć z przewagą tonów ciemnych), uciekając od dominującej u mnie dotychczas szarości.

Czy na początek dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie 2M-PK wywoływacza kontrastowego, czy też zmiany powinny iść daleko dalej, łącznie ze zmianą pozostałej chemii / papieru? Ponieważ w moim powiększalniku mam możliwość zastosowania filtrów wielogradacyjnych, czy jest konieczność/ czy ma sens przejście na papier wysokokontrastowy, np. Fomaspeed C lub inny (i jednocześnie rezygnacji z tychże filtrów jak rozumiem)?

Proszę o wskazówki. Zaznaczam, że to początki mojej zabawy z ciemnią.

Dziękuję uprzejmie, pozdrawiam.
Ct
Ja od lat działam na Fomie 100 +D76H (1+1), obrotowo. Z tym że mam ten negatyw skalibrowany i bardzo go sobie chwalę. Mam na myśli format 4x5 cale.
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Fomapan i wywoływacze

Post autor: PPaweł »

szable pisze: 04 paź 2021, 19:28 nie słyszałem żeby go sprzedawali, ale to tylko 2 składniki, można samemu zrobić. Bułka z masłem.
Dziwne składniki, jak na wywoływacz. Ale skoro mówisz, że to działa...
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Fomapan i wywoływacze

Post autor: J.A. »

:mrgreen:
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
LD
-#
Posty: 457
Rejestracja: 20 kwie 2009, 11:43

Fomapan i wywoływacze

Post autor: LD »

PPaweł pisze: 05 paź 2021, 11:17
szable pisze: 04 paź 2021, 19:28 nie słyszałem żeby go sprzedawali, ale to tylko 2 składniki, można samemu zrobić. Bułka z masłem.
Dziwne składniki, jak na wywoływacz. Ale skoro mówisz, że to działa...
Wywołaj w D23 np Acrosa 100 lub Neopana 400 to się zdziwisz jak działa :)
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Fomapan i wywoływacze

Post autor: aka »

LD pisze: 05 paź 2021, 15:02 Wywołaj w D23 np Acrosa 100
Możesz wrzucić jakiś przykład?
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Fomapan i wywoływacze

Post autor: 4Rider »

LD pisze: 05 paź 2021, 15:02
PPaweł pisze: 05 paź 2021, 11:17
szable pisze: 04 paź 2021, 19:28 nie słyszałem żeby go sprzedawali, ale to tylko 2 składniki, można samemu zrobić. Bułka z masłem.
Dziwne składniki, jak na wywoływacz. Ale skoro mówisz, że to działa...
Wywołaj w D23 np Acrosa 100 lub Neopana 400 to się zdziwisz jak działa :)
.

LD, nie zalapales żartu, skladniki na ten wywoływacz to:
- bulka
- maslo
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
ODPOWIEDZ