Filtry korekcyjne.

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Michał Kowalski, Jerzy, zladygin

Awatar użytkownika
MinosKKM
-#
Posty: 43
Rejestracja: 10 sie 2025, 09:31
Lokalizacja: Kraków

Filtry korekcyjne.

Post autor: MinosKKM »

Jako, że słabawy jestem w temacie fotografii barwnej mam takie zapytanie. Film, negatyw czy slajd, nieważne, skorygowany na światło dzienne 5500 K. Pochmurny dzień gdzie jak wiadomo temperatura barwy światła jest wyższa. Jakiego filtru użyć i gdzie ewentualnie można je kupić? Są w ogóle takowe? Całe moje życie w fotografii klasycznej zeszło mi na B&W, a jak już kolor to fociłem w dni słoneczne.
St. fotograf, basista.
Minolta XD7, Minolta XD5, Minolta 600 si classic, Minolta Dynax7, Praktica B100, Praktica B200, Kiev 60,TTL
aka
-#
Posty: 6422
Rejestracja: 11 maja 2017, 10:36
Lokalizacja: Warszawa

Filtry korekcyjne.

Post autor: aka »

MinosKKM pisze: 07 wrz 2025, 13:35 Film, negatyw czy slajd, nieważne, skorygowany na światło dzienne 5500 K.
Raczej nie widzę potrzeby jakiejkolwiek korekty podczas fotografowania w świetle zastanym zewnętrznym. Jakbyś miał film do światłą żarowego (2700K) to inna bajka. Zresztą kolorowy negatyw zwykle wymaga korekty w obróbce. Nie mówimy oczywiście o filtrach UV, a korekcyjnych.
O tu jest ze strony mitoya.pl cytat:
"
Stosowane w fotografii barwnej i praktycznie rzadko wykorzystywane – filtry o dowolnych barwach, mające zmienić kolorystykę zdjęcia w celu korekcji barwnej, lub odwrotnie – w celu nadania odpowiedniego nastroju. Filtry korekcyjne mogą służyć do regulacji temperatury bieli. Do nich należą filtry ocieplające, które służą do obniżania temperatury bieli na zdjęciu – w tym filtry serii 81, służące do usuwania lekkiego niebieskiego odcienia, bądź nadania zdjęciu lekko brązowego koloru oraz filtry serii 85 – mocne filtry służące do robienia zdjęć w świetle świetlówek (zimnym) na filmie skalibrowanym do światła dziennego. Odwrotnie działającymi filtrami są filtry ochładzające – czyli podwyższające temperaturę bieli na zdjęciu – seria 80 (delikatne, usuwające czerwony odcień) i 82 (mocne). Mocniejsze filtry korekcyjne czasem zwane są konwersyjnymi bo pozwalają na konwersję światła z dziennego na zimne oraz odwrotnie, z zimnego na dzienne. Filtry korekcyjne mają głównie (choć niekoniecznie) zastosowanie w fotografii pozytywowej, jako że w przypadku negatywu odcień zdjęcia można zmienić przy wykonywaniu odbitek. W fotografii cyfrowej nie są wykorzystywane.
"
Awatar użytkownika
MinosKKM
-#
Posty: 43
Rejestracja: 10 sie 2025, 09:31
Lokalizacja: Kraków

Filtry korekcyjne.

Post autor: MinosKKM »

No tak. Wiem. Ale nikt mi negatywu nie obrabia. Woła go i skanuje. Nie ma innej obróbki typu filtracja w powiększalniku i tam dalej.
St. fotograf, basista.
Minolta XD7, Minolta XD5, Minolta 600 si classic, Minolta Dynax7, Praktica B100, Praktica B200, Kiev 60,TTL
aka
-#
Posty: 6422
Rejestracja: 11 maja 2017, 10:36
Lokalizacja: Warszawa

Filtry korekcyjne.

Post autor: aka »

MinosKKM pisze: 07 wrz 2025, 14:24 Woła go i skanuje. Nie ma innej obróbki typu filtracja w powiększalniku i tam dalej.
Po skanie korekta nawet bezpłatnymi programami możliwa i zwykle konieczna. Choćby IrfanView.
Z_photo
-#
Posty: 1428
Rejestracja: 14 gru 2018, 01:46
Lokalizacja: Jastrzębie-Zdrój

Filtry korekcyjne.

Post autor: Z_photo »

MinosKKM pisze: 07 wrz 2025, 13:35 Film, negatyw czy slajd, nieważne, skorygowany na światło dzienne 5500 K. Pochmurny dzień gdzie jak wiadomo temperatura barwy światła jest wyższa. Jakiego filtru użyć ...
  • 81A, KR1,5 - przy lekkim zachmurzeniu, a także w dni słoneczne w porze okołopołudniowej (to najdelikatniejsze z filtrów korekcyjnych)
  • 81B, KR3 - przy mocnieszym zachmurzeniu, a także przy fotografowaniu scen w cieniu w jasny słoneczny dzień.
Moc filtra korekcyjnego wyrażoną w skali KR (łososiowe) i KB (niebieskie) możesz obliczyć, posługując się tzw. dekamiredami.
Oblicza się je dzieląc 100 000 przez temperaturę barwową.
I tak:
- światło o temperaturze 5500 K to ok. 18 dekamiredów
- światło o temperaturze 7000 K to ok. 14 dekamiredów
w związku z czym należałoby zastosować filtr KR 4 ale takich chyba żaden producent nie oferuje, więc w praktyce należałoby zastosować filtr KR 3.
_________________________________________________________________________________
Warto mieć małego bzika i go pielęgnować - żeby dużego nie dostać.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10385
Rejestracja: 11 maja 2011, 15:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Filtry korekcyjne.

Post autor: J.A. »

MinosKKM pisze: 07 wrz 2025, 14:24 Woła go i skanuje.
To wystarczy. W przypadku slajdów, też jeżeli idą do skanowania. A w przypadku projekcji będzie lekko niebieskawy, ale to naturalny odbiór jeżeli mamy scenę w dzień pochmurny. Wręczy dziwnie by wyglądał, gdyby był "słoneczny" gdy widać, że jest pochmurno. To już w dzień słoneczny fotografowanie w cieniu na slajdach bardziej potrzebuje filtra.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
MinosKKM
-#
Posty: 43
Rejestracja: 10 sie 2025, 09:31
Lokalizacja: Kraków

Filtry korekcyjne.

Post autor: MinosKKM »

Dziękuję. Już wszystko wiem.
St. fotograf, basista.
Minolta XD7, Minolta XD5, Minolta 600 si classic, Minolta Dynax7, Praktica B100, Praktica B200, Kiev 60,TTL
ODPOWIEDZ