Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

zladygin
-# mod
Posty: 1583
Rejestracja: 02 gru 2014, 16:59
Lokalizacja: Zakopane/Jordanów/
Kontakt:

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: zladygin »

aka pisze: 27 mar 2023, 17:59 A komu się przytrafiło kupić coś fotograficznego, niezbędnego, co już dawno zalegało na dnie szuflady?
Mam pełną szufladę takich rzeczy
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: J.A. »

zladygin pisze: 28 mar 2023, 08:23 Mam pełną szufladę takich rzeczy
i wciąż dokupuję następne :-D
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: miki11 »

Znam gorsze zajawki, np. kolekcjonowanie markowych alkoholi. Ani oddać, ani wypić :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
aka
-#
Posty: 5563
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: aka »

Nie wiem czy się dobrze rozumiemy - chodziło mi o dublowanie przez zapomnienie ;-)
Fredrixxon
-#
Posty: 182
Rejestracja: 17 kwie 2022, 15:43
Lokalizacja: Gdańsk

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: Fredrixxon »

Może miszczoski to numer nie jest, ale bolesny : podejrzanie często zdarza mi sie załadować plecak fotogratów, chwycić najcięższy statyw i ruszyć w miasto - tylko po to, żeby stwierdzić, że nie przykręciłem szybkozłączek do aparatów (albo są od innej głowicy). Uffff ....
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2088
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: Imperitus »

Ja kiedyś postradałem zdjęcia z sesji na halloween w liceum, używałem Yasi D podłączonej kablem do lampy błyskowej. Szkoda że nie przestawiłem synchronizacji na X...
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 444
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: EE2 »

Panowie - właśnie przebiłem chyba wszystkie dotychczasowe wyczyny :-(
Zrobiłem 2 rolki filmu z obluzowaną podstawą obiektywu i zauważyłem to dopiero dzisiaj.
Obiektyw to Pentacon Electric MC 1.8/50 czyli całkiem porządne szkło, które nie sprawiało mi żadnych problemów. Poprzednia rolka filmu wyszła w większości przypadków dość "mydliście", byłem pewien, że to początek problemów ze wzrokiem i zainwestowałem w lupkę celowniczą nakładaną na okular aparatu. Tą rolkę, którą właśnie skanuje zrobiłem od A do Z z pomocą lupki, większość zdjęć robiona ze statywem. Za każdym razem sprawdziłem dokładnie czy aby na pewno jest prawidłowo wyostrzone i przy skanowaniu szok - znowu mydło :evil: Jestem potwornie wściekły na siebie, że nie sprawdziłem obiektywu od razu :evil: Mam skopane 2 rolki filmu w tym zdjęcia pożegnalne z poprzedniej pracy :roll:
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: technik219 »

EE2 pisze: 01 kwie 2023, 22:22 Mam skopane 2 rolki filmu w tym zdjęcia pożegnalne z poprzedniej pracy
To nie było czuć w rękach, że się "chwiruta"? U mnie poluzował się pierścień mocujący jakąś wewnętrzną soczewkę w Sonnarze 2,8/180 do P-sixa. Od razu przy zakładaniu obiektywu było słychać i czuć, że coś w środku jest za luźne.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 444
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: EE2 »

No właśnie, że było czuć luz ale wydawało mi się, że to pierścień ostrości ma luzy a okazało się, że to nie to :roll:
Co do zaś samych zdjęć, to jednak nie jest tak źle :-) Z całej rolki tylko 2 zdjęcia są naprawdę kiepskie, reszta wyszła całkiem nieźle :-)
Wczoraj wydawało mi się, że jest lipa a to było spowodowane złymi ustawieniami skanera - kolejne moje "mistrzostwo" :roll:
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 444
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: EE2 »

Odświeżam temat :-P
Przed chwilą robiłem pasek testowy z Svema OCZ-45 celem ustalenia najlepszego czasu pierwszego wywoływania. W tym celu po nawinięciu zawartości kasetki do koreksu odciąłem około 20cm i wywoływałem po ciemku w zlewce z wywoływaczem co dwie minuty zanurzając coraz to więcej filmu. Po wybieleniu ujrzałem czarno przezroczysty odcinek testowy. Po przymiarce do wypatroszonej kasetki wyszło na to, że wywołałem odcinek który jest nienaświetlony bo siedzi w kasecie wraz z zaświetlonym od okienka kawałkiem :evil:
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
miki11
-#
Posty: 1460
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: miki11 »

EE2 pisze: 10 maja 2023, 22:02 Po wybieleniu ujrzałem czarno przezroczysty odcinek testowy. Po przymiarce do wypatroszonej kasetki wyszło na to, że wywołałem odcinek który jest nienaświetlony bo siedzi w kasecie wraz z zaświetlonym od okienka kawałkiem
Czyli jak się chce, to można :-)
_________________
Łatwe nie cieszy
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 444
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: EE2 »

Odświeżam :-) Przy ostatnim nawijaniu filmu z dużej szpuli do kasetki nawinęło mi się za dużo, bo jakieś 44-46 klatek. Dziś przyszedł czas żeby to wywołać i okazało się, że film nie mieści mi się w całości na szpuli koreksu. Spory kawałek z niej wystaje. Nie mając lepszego pomysłu zawinąłem ten „ogon” dookoła szpuli i włożyłem do koreksu z nadzieją, że mimo wszystko się wywoła i nie zawiodłem się :-)
B64F4B28-F77A-4C20-AA5C-5F392317A046.jpeg
Wywoływane kiwaczkiem i dlatego się udało. Przy kręceniu szpulą lub wywołaniu rotacyjnym pewnie by nic dobrego nie wyniknęło :evil:
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
PPaweł
-#
Posty: 1343
Rejestracja: 16 sty 2021, 19:53
Lokalizacja: Stolica Śląska

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: PPaweł »

Przy kręceniu szpulą w Krokusie wywołało się bez najmniejszych problemów.
Awatar użytkownika
EE2
-#
Posty: 444
Rejestracja: 21 lut 2022, 20:56
Lokalizacja: Stęszew

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: EE2 »

Przy takim wystającym ogonie nic Ci się nie uszkodziło od kręcenia szpulą?
Praktica EE2, Praktica MTL5, Praktica PLC3, Praktisix IIA, Yashica FX3 Super 2000, Minolta 7000 AF i Canon EOS 300 :-)
Oprócz tego trochę szkieł głównie spod znaku Pentaconu i trochę innych akcesoriów foto - więcej sprzętu niż talentu ;-)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Dzisiaj zostałem mistrzem świata

Post autor: J.A. »

Przy rotacyjnym też.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ