Strona 1 z 1

paprochy w obiektywie powiększalnikowym?

: 27 kwie 2011, 11:06
autor: rafael
Witam!
Być może ten temat już był poruszany, ale ja strikte na ten temat nie znalazłem odpowiedzi. ;-)
Zamierzam kupic obiektyw powiększalnikowy, ale koleś napisał że znajduje sie w nim kilka paprochów, poza tym mankamentem ma być idealny... :lol:
Moje pytanie do znawców tematu, czy kilka paproszków wpływa na jakość odbitki, czy będą one widoczne na zdjęciu, czy tez wogóle sie tym nie należy przejmować?
Z góry dziekuje za odpowiedzi. :-D

: 29 kwie 2011, 18:22
autor: Gasoline
A jaki to obiektyw? Być może warto go kupić.

: 02 maja 2011, 08:26
autor: rafael
el-nikkor 50/2.8, więc z pewnością warty kupna, tylko zastanawiają mnie te paprochy, dopiero zaczynam przygodę z ciemnią i nie wiem na ile to może być problem..... w obiektywach aparatowych małe paprochy to nie problem, ale tu chodzi czasami o duże powiększania, na odbitce 10X15 pewnie nie widać ale czy na np. 30x40.... ? jeśli ma ktoś wiedzę to proszę o odp.

: 03 maja 2011, 22:53
autor: dr_feelgood
ja robiłem 40x40 w obiektywie mam 2 paprochy i nie dało się tego w żaden sposób dostrzec. Może przy naświetleniu czystej kartki można by zobaczyc jakis slad ale nie próbowałem.

: 04 maja 2011, 14:16
autor: rafael
dzięki dr_feelgood za odp. :lol: długo trzeba było czekac na jakiś odzew na forum, ale jest konkretna odpowiedz od kogoś kto sprawdził to w boju... ;-)

: 04 maja 2011, 14:40
autor: msierak
Paprochy wewnątrz obiektywu mogą najwyżej wpływać na ogólną ostrość i jasność obrazu (bo zmieniają bieg promieni wewnątrz układu), nigdy nie dadzą wyraźnego śladu na papierze.

: 18 maja 2011, 15:05
autor: Raffpsix
Też mam takiego nikkora, zakupiłem go po okazyjnej cenie i był dość brudny w środku, miał nalot. W związku z tym postanowiłem nauczyć się czyszczenia obiektywów, dziś jest piękny i czysty. W podobny sposób nauczyłem się czyścić szkła do Psixa. Jeśli chcesz mogę go wyczyścić.