Strona 1 z 1
Co to jest?
: 27 kwie 2017, 17:54
autor: costa
Jest to nakręcone na obiektyw powiększalnikowy (105mm) i ma jedynie oznaczenie "D".
Dziękuję.
Marcin
Co to jest?
: 27 kwie 2017, 19:17
autor: Arturl
Nikonowska 105, całkiem przyzwoite szkło. Jeśli filtr pooglądasz i nie zmienia otoczenia barwowo podczas oglądania, to jest zwykłym szkiełkiem. Może jest delikatnie szary, ale wątpię.
A.
Co to jest?
: 27 kwie 2017, 19:23
autor: J.A.
Pewnie duto.
Co to jest?
: 27 kwie 2017, 20:20
autor: powalos
Też sądzę, że to "duto". Pzdr.
Co to jest?
: 27 kwie 2017, 21:05
autor: costa
Po zasięgnięciu języka w sieci w temacie "duto", na wszystkich zdjęciach tej nasadki są widoczne koncentryczne kręgi. Na tym moim tego nie widać. Co więcej, szkiełko jest lekko wypukłe i sprawia wrażenie, że lekko powiększa. Bezbarwne. Czy to ciągle może być duto?
Co to jest?
: 27 kwie 2017, 21:14
autor: J.A.
Nie. W takim razie, jest to soczewka nasadkowa.
Żeby mieć pewność, załóż do powiększalnika i ustaw ostrość, potem zdejmij z obiektywu. Jeżeli to soczewka, to ostrość powinna się pogorszyć.
Co to jest?
: 27 kwie 2017, 21:46
autor: powalos
costa, mam gdzieś nasadkę kupowaną jako "duto" i powiem szczerze, że też nie widać na niej kręgów. Są tylko widoczne pod pewnym kątem i jak pamiętam (musiałbym jej poszukać), to też sprawiała wrażenie lekko wypukłej. Ale zrób tak jak radzi J.A. i wtedy wszystko się wyjaśni. Pzdr.
Co to jest?
: 27 kwie 2017, 22:30
autor: J.A.
Aj, zapomniałem.
Jeśli to duto, to ostrość po takiej operacji się poprawi.
Co to jest?
: 27 kwie 2017, 23:44
autor: Nomad
Każde Duto jakie miałem w rękach - a miałem pewnie kilka setek - miało koncentryczne kręgi. Jeżeli szkło jest lekko wypukłe to D zapewne oznacza dioptrie. Może ktoś chciał soczewką nasadkową zmienić kąt projekcji obiektywu ?