Strona 1 z 1
Szerokość negatywu 120
: 06 wrz 2014, 21:38
autor: hmpawel
Cześć
Niedługo będę wywoływał pierwszy w życiu negatyw typu 120. Pytanie może głupie, ale jaką on ma dokładnie szerokość? Czy szerokość kliszy jest taka sama jak szerokość papierowej taśmy ochronnej? Chciałbym wcześniej ustawić odpowiednio szpule od koreksu i poćwiczyć wkręcanie na jakimś pasku papieru. No ale to pierwszy negatyw tego typu i dlatego nie mam żadnego wzorca do prób.
Z góry dzięki za informację.
: 06 wrz 2014, 21:41
autor: Jerzy
hmpawel pisze:Czy szerokość kliszy jest taka sama jak szerokość papierowej taśmy ochronnej
Dokładnie tak. Sam negatyw jest oczywiście krótszy, sztywniejszy i bardziej śliski, więc łatwiej się wkręca w szpule niż papier.
Powodzenia!
Re: Szerokość negatywu 120
: 06 wrz 2014, 21:49
autor: mrek
hmpawel pisze:Cześć
Niedługo będę wywoływał pierwszy w życiu negatyw typu 120. Pytanie może głupie, ale jaką on ma dokładnie szerokość? Czy szerokość kliszy jest taka sama jak szerokość papierowej taśmy ochronnej? Chciałbym wcześniej ustawić odpowiednio szpule od koreksu...
Nie wiem jaki masz koreks ale chyba każdy daje się ustawić skokowo na szerokość filmu. Źle się nie ustawią.
Najtrudniej jest wsunąć początek, bo jeśli to np GP, to ma tendencje do wybrzuszania się i jest wtedy "za wąski". Spokojnie podtrzymuj środek i celuj w początek prowadnic.
Pomaga także położenie szpuli na koreksie w poprzek (nie wpadną wtedy do środka), początkiem prowadnic do góry. Możesz wtedy dwiema rękami układać film i wsuwać do prowadnic.
Pamiętaj żeby tarcze ustawić tak, że aby oba początki prowadnic były naprzeciw siebie.
: 06 wrz 2014, 22:48
autor: taharii
Skąd jesteś? Mam kilka testowych negatywów na potrzeby 'przyuczania'...
Re: Szerokość negatywu 120
: 07 wrz 2014, 21:15
autor: hmpawel
mrek pisze: Nie wiem jaki masz koreks ale chyba każdy daje się ustawić skokowo na szerokość filmu. Źle się nie ustawią.
Właśnie sprawdziłem i faktycznie, szpulka posiada wycięcia i nie da się jej zablokować w pozycji innej niż właściwa. Jakoś nie zwróciłem na to uwagi, bo do tej pory zawsze skręcałem na minimum (film 135).
Dzięki Taharii za propozycję, ale jak film ma taką szerokość jak papier ochronny to już sobie poradzę z materiałem ćwiczebnym :).
: 20 gru 2014, 12:34
autor: arooj
Myślę, że tytuł powinien zawierać słowo "akutancyjne", tak dla zasady i "pro forma" : ). Nie, żebym się czepiał ; ).
: 20 gru 2014, 15:49
autor: morotegari
120 łatwiej się nawija w porównaniu do 135, bo jest krótszy.
Jak poradzisz sobie z początkiem filmu, to reszta pójdzie jak po maśle
