Strona 1 z 2

FAQ - WYWOŁYWANIE AKUTANCYJNE - Archiwum Korexu

: 07 mar 2007, 20:38
autor: Michał Kowalski
Wywoływanie Akutancyjne

Celem wywoływania akutancyjnego jest uzyskanie jak największej ostrości konturów obrazu. Przypomnijmy tylko, że wywoływacz akutancyjny to wywoływacz energiczny, ale o niewielkim stężeniu substancji wywołującej. A teraz wyobraźmy sobie negatyw, "a którym sfotografowaliśmy prostokąt, składający się z dwóch poi — jedno całkowicie czarne i drugie całkowicie białe. Jak negatyw takiego zdjęcia powinien wyglądać przy normalnym wywoływań u. pokazano na rysunku. Z kolei rozpatrzymy ruch wywoływacza w trakcie wywoływania akutancyjnego. Na rysunku strzałkami o liniach ciągłych oznaczono ruch wywoływacza świeżego z roztworu *v kierunku błony, a strzałkami o liniach przerywanych — ruch wywoływacza zużytego z błony do roztworu. Zauważmy, że w miejscach silnie naświetlonych (obraz białego pola) z emulsji do roztworu wychodzi wywoływacz zużyty, a z miejsc słabo naświetlonych (obraz czarnego pola) — wywoływacz nie zużyty, świeży. Wywoływacz wędruje również wzdłuż błony. Na środku pola negatywu silnie naświetlonego o dużym zaczernieniu w obie strony wędruje wywoływacz zużyty, na środku pola słabo naświetlonego, nie zaczernionego — w obie strony wywoływacz świeży. Natomiast na granicy poi — uwaga, bo to jest właśnie ważne — z pola nie zaczernionego w stronę pola o dużym zaczernieniu wędruje wywoływacz świeży, natomiast w stronę odwrotną wędruje wywoływacz zużyty. Na granicy pól pole zaczernione dostaje ,,zastrzyk" wywoływacza świeżego, natomiast pole nie zaczernione — wywoływacza zużytego. Powoduje to. ze w pobliżu granicy pól pole zaczernione wywołuje się nieco silniej, niż środek tego pola, a pole białe nieco słabiej niż środek tego pola i w tym przypadku mowa o zadymieniu). Wynik pokazano na rysunku. Widzimy, że na granicy pól zwiększony został kontrast obrazu. Z doświadczenia wiadomo, że jest to odbierane jako zwiększenie ostrości.
Wywołując akutancyjnie musimy zatem dbać. aby jak najmniejsza była wymiana wywoływacza pomiędzy roztworem a emulsja, gdyż wymiana ta niweczy wpływ poprzecznej wędrówki wywoływacza wzdłuż emulsji, a ta jest przecież odpowiedzialna za efekt takiego wywoływania. Osiągamy to właśnie poprzez minimalne mieszanie wywoływacza w trakcie wywoływania.

Za wywoływacz akutancyjny możemy uważać na przykład Rodinal w rozcieńczeniu 1 -=-100. Z mojego doświadczenia wynika, że wywoływanie w takim wywoływaczu trwa około 30 minut. Poruszam więc obowiązkowo koreksem przez pierwszą minutę, następnie wykonuje kilka poruszeń po dwóch minutach, dalej w piątej, dziesiątej, piętnastej, dwudziestej t dwudziestej piątej minucie wywoływania. Zachęcam jednak do własnych doświadczeń dotyczących sposobu poruszania koreksem podczas wywoływania akutancyjnego.
Jak mieszać, aby zwiększyć kontrast negatywu?
Odwrotnie niż w przypadku wywoływania forsownego lub akutancyjnego sprawa przedstawia się. gdy wywoływaniem pragniemy zwiększyć kontrast negatywu, -a przykład, gdy fotografowany obiekt miał bardzo mała rozpiętość tonalną. Aby uzyskać taki efekt, należy poruszać koreksem możliwie energicznie przez caty czas wywoływania, nawet skracając nieco czas procesu (należy liczyć się z możliwością obniżenia czułości negatywu!). W ten sposób stale dostarczamy świeży wywoływacz do miejsc silnego zaczernienia, (świateł), które dzięki temu wywołują się bardzo mocno, dając duża czerń — czyli uzyskujemy duży kontrast.
Mam nadzieję, że artykułem tym przekonałem Czytelników, że mieszanie w trakcie wywoływania jest rzeczą bardzo ważną. Dodajmy — mieszanie ma również duże znaczenie w przypadku pozostałych procesów obróbki (przerywanie, utrwalanie, wybielanie, a nawet płukanie), ale tu wpływ mieszania wyraża się głównie w szybkości procesu. Mieszanie przyspiesza utrwalanie czy inny proces, brak mieszania wymaga prowadzenia procesu przez czas dłuższy, l jeszcze jedna uwaga. Powtarzam, że podane wyżej zasady, jak również wskazówki, jakie można znaleźć w przepisie użycia wywoływacza, stanowią jedynie punkt wyjścia do wypracowania własnego sposobu mieszania w trakcie wywoływania. A gdy taki sposób opracujemy, należy przestrzegać go rygorystycznie, zawsze poruszając w sposób identyczny. Tylko to zapewni nam powtarzalne, optymalne wyniki obróbki naszych materiałów.

: 22 lis 2007, 23:39
autor: Helios
W ten sposób można osiągnąć naprawdę rewelacyjne wyniki. Stosuje takie wywoływanie do FOMY 200. Około 24 minut ,mieszając co 5 minut, delikatnie. Zarówno światła jak i cienie jednakowo widoczne. Bardzo duża rozpiętość tonalna. POLECAM!

: 25 sty 2014, 21:15
autor: nipen
Myślę, że tytuł powinien zawierać słowo "akutancyjne", tak dla zasady i "pro forma" : ). Nie, żebym się czepiał ; ).

: 19 lut 2014, 11:32
autor: astalawista4
nipen, rzeczywiście się czepiasz. ;) Istotniejszym faktem jest to, że akutancja jest tym wyraźniejsza im węższa jest strefa konturu, czyli strefa spadku gęstości optycznej w jego obszarze. I to należałoby dodać.

: 30 mar 2015, 13:02
autor: nipen
Widzę, że poprawność języka nie jest trendi. No cusz...

: 30 mar 2015, 20:05
autor: slawoj
Dobre rezultaty daje D-76 oraz Rodinal dla przy czasach wołania 60min.
trzeba tylko delikatnie obrócić koreksem po 30min. kąpieli.

Oczywiście ważne jest rozcieńczenie; np. R09 1:100 przy założeniu min. 5ml chemii w roztworze.

: 30 mar 2015, 21:26
autor: J.A.
Panowie poprawcie w końcu tytuł z akutacyjne na akutancyjne.

: 30 mar 2015, 21:33
autor: rbit9n
tylko Admin może. za wysokie progi na moderatora nogi.

: 30 mar 2015, 22:00
autor: slawoj
rbit9n pisze:tylko Admin może. za wysokie progi na moderatora nogi.
Ja też nie mogę (tylko Michał może),
taki komunikat mi się wyświetla :

"Nie możesz usuwać/edytować postów administratora!."

: 31 mar 2015, 07:10
autor: J.A.
No to sprawa na najwyższym szczeblu. :-D

FAQ - WYWOŁYWANIE AKUTACYJNE - Archiwum Korexu

: 28 gru 2018, 15:27
autor: kamodj1
Jesli mogę dodać słowo i podzielic się moimi doświadczeniami to powiem że taki sposób podejścia do negatywu daje rewelacyjne efekty.
Co tak na prawde daje:
1. dużo większą ostrość
2.czasem tzw HALO wokół ostrych krawędzi (czyli to co właściwie robi algorytm wyostrzania w photoshopie)
3. znacznie więcej przejść tonalnych
4. dużo mniejsze ziarno

Korzystałem z Rollei R09 oraz Kodak D76. Różnice? znaczne! Oczywiście na korzyść D76 (drobnoziarnisty)
Wprawdzie czasy wywoływania długie ale warto jest potraktować cenne dla nas negatywy tym wywoływaczem.

Film: FOMAPAN 100
Wywoływacz: D76 (1+4) - 13,5g na 500ml
Temp: 17stp
Forsowanie do czułości ISO 160 ( 2/3 EV)
Agitacja (mieszanie) - co 5min
Czas wywoływania : 50min

Bardzo duża ostrość i ciekawa plastyka. Bardzo nadaje się także pod skanowanie i odbitki większe niż 30x40.

ps. co do wołania w Rodinalu, najtrrudniejsze jest chyba wlanie kolejnego roztworu o tej samej temperaturze czyli 17stp. Dlatego też przeszedłem na D76 żeby już się nie męczyć.

FAQ - WYWOŁYWANIE AKUTANCYJNE - Archiwum Korexu

: 28 lut 2019, 09:40
autor: Tomasz.
Długie wywoływanie w dość mocno rozcieńczonym wywoływaczu daje mniejsze czy większe ziarno? Bo trafiłem na sprzeczne informacje... To jak to w końcu jest?

FAQ - WYWOŁYWANIE AKUTANCYJNE - Archiwum Korexu

: 28 lut 2019, 10:12
autor: J.A.
Mniejsze

FAQ - WYWOŁYWANIE AKUTANCYJNE - Archiwum Korexu

: 28 lut 2019, 11:43
autor: 4Rider
Mniejsze ziarno, mniejszy kontrast ale mimo wszystko większa tonalność, większa ostrość konturów, a co za tym idzie i szczegółów.

FAQ - WYWOŁYWANIE AKUTANCYJNE - Archiwum Korexu

: 28 lut 2019, 18:46
autor: technik219
Panowie (i Panie) po co się męczy z rodinalami, z D-76? Jest wywoływacz akutancyjny mający wszystkie wywoływacze "pod sobą". Nazywa się FX-1. Prosty, niezawodny, w koncentracie trwały (przygotować należy 2 roztwory), po prostu marzenie.
Niektórzy rezygnują z dodatku jodku potasu twierdząc, że nic on do efektu nie wnosi, a tylko z jego odmierzeniem jest problem... Błąd. Wnosi efekt brzegowy. Inni twierdzą, że nie działa drobnoziarniście. Może nie jest to taka "drobnoziarnistość" jak z Atomalu, ale już z Xtolem można porównywać - ziarenko jest regularne, kształtne, nawet na powiększeniach wygląda bardzo szlachetnie.
Osobiście polecam.