Strona 1 z 2

Wybielacz C41

: 01 gru 2018, 15:53
autor: UIMP
Kłaniam się,
Dawno temu gdzieś (chyba na AT) ktoś pisał, że roztwór wybielacza (BX) do c41 można rozrobić osobno nie używając fabrycznej butelki nr 2, a zastępując ją czymś innym (czym?). Przeszukałem chyba wszystkie miejsca, gdzie mogła się ta notka znaleźć, ale nie ma...
Pytam, bo mam pół dobrego koncentratu części pierwszej, a część 2. mi się zepsuła (żółto-zielone farfocle, zapach siarki - musiałem najwidoczniej źle zagazować (albo zupełnie zapomnieć zagazować...).
Ktoś, coś?

Wybielacz C41

: 01 gru 2018, 16:21
autor: rbit9n
a propos. koncentrat utrwalacza się psuje, bo tiosiarczan rozkłada się w środowisku kwaśnym, do kwasu i siarki, kwas dalej zakwasza i tak dalej. gaz tu nie robi nic.

a tam kolega Ozjasz chyba pisał, że coś trzeba zakwasić, tylko też nie pamiętam co.

Wybielacz C41

: 01 gru 2018, 19:13
autor: skpt
Tutaj zdaje się jest ten przepis, tylko na AT chyba więcej bromku było sugerowane, z tego co pamiętam to x2, ale mogę się mylić:
post99321.html

Wybielacz C41

: 01 gru 2018, 19:54
autor: J.A.
UIMP, rbit9n, a profos psucia się koncentratu utrwalacza. Nie warto przechowywać koncentratu. Nigdy nie zepsuł mi się rozcieńczony, a koncentrat i owszem.

Wybielacz C41

: 01 gru 2018, 20:44
autor: UIMP
rbit9n, Dzięki za wyjaśnienie
skpt, Racja, to chyba ten przepis
J.A., Na przyszłość tak będę robił, bo faktycznie r-r roboczy trzyma mi się całkiem nieźle, a koncentrat padł, niemniej skoro cała reszta koncentratów trzyma mi się nieźle, to spróbuję jeszcze poeksperymentować z wybielaczem, może coś z tego wyjdzie...

Raz jeszcze dzięki wszystkim za odpowiedzi ;)

Wybielacz C41

: 02 gru 2018, 13:11
autor: technik219
UIMP pisze: 01 gru 2018, 15:53 Dawno temu gdzieś (chyba na AT) ktoś pisał, że roztwór wybielacza (BX) do c41 można rozrobić osobno nie używając fabrycznej butelki nr 2, a zastępując ją czymś innym (czym?). Przeszukałem chyba wszystkie miejsca, gdzie mogła się ta notka znaleźć, ale nie ma...
Pytam, bo mam pół dobrego koncentratu części pierwszej, a część 2. mi się zepsuła (żółto-zielone farfocle, zapach siarki - musiałem najwidoczniej źle zagazować (albo zupełnie zapomnieć zagazować...).
To chyba ja zostałem wywołany do tablicy. Od kilku lat używam jako utrwalacza części oznaczonej jako "NQ3-Rs" z zestawu "Fujifilm CN-16Q". Dostałem sporo tego w zaprzyjaźnionym zakładzie fotograficznym z powodu wyjścia z terminu ważności. Nie wiem jak długo jest to już po terminie - 5-10 lat - ale u mnie działa. Rozcieńczam "to" w stosunku 1:4 i utrwalam wszystko jak leci: filmy i papiery. W litrze utrwalam co najmniej 10 filmów i robię nowy, chociaż poprzedni dalej działa.
(Teraz wyczytałem, że w tym procesie Fuji jest rozdzielone utrwalanie i odbielanie, więc byłby to w istocie pełnowartościowy utrwalacz negatywowy. Co do szczegółów niech się wypowie J.A. bo on w tym "siedzi".)
Rozcieńczonego roztworu nie zakwaszam, chociaż na początku dodawałem trochę roztworu wodorosiarczynu sodowego> Zakwaszony po pewnym czasie dziwnie śmierdział, niezakwaszony a tylko rozcieńczony "woniajet" lekko amoniakiem. O ostatniej rozrobionej butelce zapomniałem i stała sobie w ciemni ponad rok. Nawet po roku utrwaliła kawałek filmu w 30 sekund.
Tu jest karta charakterystyki produktu wraz ze składem:
http://www.fujifilm.com.my/Documents/su ... NQ3-Rs.pdf

Wybielacz C41

: 02 gru 2018, 14:43
autor: J.A.
Skoro i mnie wywołano do tablicy.
Nie wiem jak w zestawach Fuji, ale w colortecu Tetenala, wybielacz utrwalający to w rzeczywistości wybielacz i utrwalacz w dwóch osobnych flaszkach do wymieszania razem i rozcieńczenia wodą. Utrwalacz, to utrwalacz amonowy, stąd amoniak. W barwnych procesach, rozdzielałem je na dwie osobne kąpiele, ale zysku z tego nikt, a czas się wydłuża. Raz przewróciłem otwartą butelkę z wybielaczem i został mi utrwalacz.
Podobnie jak technik219, utrwaliłem w tym filmy i papier. Bez problemów. Tyle że rozcieńczyłem go bardziej bo 1:9 i też w litrze wyszło mi 10 filmów, ale ostatnie to już czas był z 80% dłuższy. A i ja utrwalam cz-b w dwóch kąpielach, więc trochę lepiej się wykożystuje utrwalacz.

Wybielacz C41

: 02 gru 2018, 19:58
autor: wosk
Też czuję się wywołany do tablicy, bo korzystam z przepisu Kol. Ozjasza z AT i rozdzielam Blix na dwie oddzielne kąpiele. Najpierw idzie odbielacz w przepisowym czasie, następnie utrwalenie filmu w standardowym utrwalaczu (szybkim). Z tym, że odbielacz wymaga pewnych dodatków. Cytuję oryginalny przepis Ozjasza (dotyczy koncentratów na 1 l):
Blix.jpg
Blix.jpg (54.56 KiB) Przejrzano 3965 razy

Wybielacz C41

: 03 gru 2018, 08:18
autor: J.A.
Wszystko pięknie.
Rodzi się pytanie co robić z nie zużytym wybielaczem z kolejnych zestawów?

Wybielacz C41

: 30 sie 2019, 00:29
autor: teh_R.
I mnie spotkała odbielaczowa tragedia. Druga butelka zalatuje siarką, pływają drobne farfocle, osad na dnie.
Da się coś z tym zrobić? Czy kąpanie filmu w roztworze rozrobionym z czegoś takiego to już raczej eksperyment skazany na porażkę?

Wybielacz C41

: 30 sie 2019, 08:15
autor: technik219
Do utylizacji. Bezwarunkowo.

Wybielacz C41

: 30 sie 2019, 11:40
autor: teh_R.
No to mam problem. Filmy w koreksie, brak odczynników. Szczęście, że tym razem od razu zapytałem zamiast wlać to co rozrobiłem.
Odnoszę się do
Od kilku lat używam jako utrwalacza części oznaczonej jako "NQ3-Rs" z zestawu "Fujifilm CN-16Q".
Mógłbyś dokładniej opisać swój proces? Muszę zrobić na tym co mam, a mam rozrobionego Tetenala. Pierwsza część koncentratu BX wydaje się być ok, więc mogę ją rozrobić z wodą (tylko 100 ml do 400 ml wody to trochę to rozcieńczone będzie). Tylko co dalej, jakiego czasu użyć? Wydaje mi się, że czasy których doszukałem się u Fuji u mnie mogą być inne, str. 10.
http://ftp.bon-image.com/Technische-Inf ... 001-10.pdf

i na koniec - czy są gdzieś do kupienia niewielkie ilości NQ3-Rs? Ceny proponowane na internecie nie na moją obecną kieszeń. To co mam, muszę zrobić, a dopiero później będę się zastanawiał, czy z koloru kompletnie zrezygnować.

Wybielacz C41

: 30 sie 2019, 17:35
autor: pelovsky
Ile tego utrwalacza potrzebujesz? Mam gotowy roztwór 1l utrwalacza do ECN2, mogę Ci za koszt wysyłki odstąpić tyle albo np. 0,5l

Wybielacz C41

: 30 sie 2019, 19:59
autor: J.A.
teh_R., mam nieotwierany komplet teltenala na zbyciu.
Kiedyś zanieczyściłem wywoływacz i musiałem utylizować.
Od tego czasu mam 2,5 l wybielacza utrwalającego na plus.

A na przyszłość, zawsze rób od razu całe 2,5 litra. Otwarty fikser Tetenala się psuje. Dotyczy to także zwykłego cz-b utrwalacza. Rozcieńczony do roztworu roboczego jest trwały.

Wybielacz C41

: 30 sie 2019, 20:34
autor: technik219
teh_R. pisze: 30 sie 2019, 11:40 Filmy w koreksie, brak odczynników.
Najważniejsze w procesie barwnym jest wywołanie. Jeśli masz wywołany film a zepsuł Ci sie utrwalacz wybielający (albo wybielacz utrwalający) to możesz w ostateczności utrwalić film w jakimkolwiek obojętnym utrwalaczu, nawet do procesu czarno-białego. Piszę - obojętnego - czyli niezakwaszonego, bo z tego co pamiętam z właściwości barwnych materiałów do procesu "zimnego" (ORWO, stara AGFA) to barwniki bardzo żle znosiły środowisko kwaśne i częściowo mogły się rozkładać. Jeśli taki negatyw utrwalisz, to po wypłukaniu możesz go powiesić do wyschnięcia i spokojnie udać się na poszukiwanie nowego wybielacza utrwalającego. I dokończyć proces po czasie.
Najlepsze slajdy wychodziły kiedy po wtórnym zaświetleniu pozostawiło się je na wieszakach w normalnie oświetlonym pomieszczeniu do dnia następnego. Myślę, że negatywom (utrwalonym ale nie wybielonym) też to nie zaszkodzi.