Strona 1 z 2

Adox termometr ciemniowy z tarczą

: 18 cze 2025, 14:23
autor: Spektrum
Czy ktoś kupił i korzysta z tego termometru?
Chodzi mi o ten termometr:
Obrazek

W Polsce znalazłem go jedynie w sklepie Czarno Białe. Kosztuje tam 69zł
Ta firma teraz ma promocję na Allegro i cena jest 65zł czyli około 15,20 EUR.

Szukałem w sklepach zagranicznych i jest dostępny w bardzo wielu lokalizacjach w Europie
jak i w USA w cenach już od 11,89 EUR (brutto)

Po co w ogóle drążę ten temat? Mianowicie polski dystrybutor zarówno w swoim sklepie jak i na Allegro
zamieszcza niezwykle istotną informację:
"Zegar należy przed użyciem skalibrować w temperaturze 20 C. regulując nakrętkę znajdująca się pod tarczą.
Do tego potrzebne jest coś na kształt kombinerek lub klucz na wymiar nakrętki."

Chyba zapomniał, że potrzebny jest także drugi, już skalibrowany, przyzwoitej jakości termometr.

A teraz do sedna. W żadnym ze sklepów za granicą (Niemcy, Czechy, Holandia, USA, Wielka Brytania)
nie ma żadnej informacji o konieczności kalibracji. Po prostu kup i używaj.

Myślę, że powód jest jeden: Polski dystrybutor zakupił hurtowo większą ilość tych termometrów, nie skalibrowanych
w fabryce, a zatem pewnie w cenie mocno ekonomicznej i nie pokusił się, żeby samemu to skalibrować.
Przecież nie sprzedaje tego w dziesiątkach sztuk dziennie. A do tego jak sam pisze, wystarczą tylko kombinerki...

Nie wiem już sam, dla mnie to jest szok. Dlaczego Niemiec, Czech itd kupuje ten towar i od razu to działa,
a Polak jak zwykle musi kombinować, pożyczać od kogoś porządny termometr, kręcić śrubką...

Adox termometr ciemniowy z tarczą

: 18 cze 2025, 16:14
autor: PPaweł
Spektrum pisze: 18 cze 2025, 14:23 Nie wiem już sam, dla mnie to jest szok. Dlaczego Niemiec, Czech itd kupuje ten towar i od razu to działa,
a Polak jak zwykle musi kombinować, pożyczać od kogoś porządny termometr, kręcić śrubką...
Ponieważ ludzie kupią. To nie jest dlatego, że nas germański oprawca nienawidzi. To dlatego, że en masse jesteśmy frajerami, którzy kupują to, co tanie.

Adox termometr ciemniowy z tarczą

: 18 cze 2025, 16:29
autor: J.A.
PPaweł, słuszna diagnoza.
Spektrum, nie kupiłbym takiego termometru do fotografii, wygląda na jakiś przemysłowy.
Poza tym kalibrowanie takiego termometru to jak kalibrowania calówki by mierzyć w milimetrach.

Adox termometr ciemniowy z tarczą

: 18 cze 2025, 16:49
autor: Spektrum
Mam DT-11 kupiony na Allegro za chyba 170zł. Bardzo porządny i precyzyjny termometr.

Obrazek

Wiem, że wygląda jak tanie badziewie ale naprawdę mogę go z całego serca polecać.

Jest tylko jeden problem. Tego termometru nie wstawisz do pojemnika z wodą i butelkami z chemią,
którą podgrzewasz przy pomocy Sous Vide i nie będzie wskazywał temperatury w trybie ciągłym.

Myślałem właśnie o tym od ADOX'a bo go ludzie polecają na całym świecie. No i podobno jest precyzyjny,
i szybki. Wstawiasz go i na bieżąco widzisz ewentualne wahnięcia temperatury.
Tutaj nie chodzi o jakość tego produktu od producenta ale o pazerność polskiego dystrybutora.
Wiem, że są słupkowe ale ja mam już problemy ze wzrokiem.
Chyba, że coś polecicie.

Oczywiście że kolega PPaweł ma rację. Z jednym tylko "ALE" Ten termometr jest sprzedawany u nas
drożej niż u "oprawców" (więc nie tanio) ale nam się oferuje wersję zubożoną i to nie oprawca nam to narzuca
ale Polak (chyba, że coś nie wiem na temat właściciela Czarno Białe).

Adox termometr ciemniowy z tarczą

: 18 cze 2025, 17:47
autor: aka
Spektrum pisze: 18 cze 2025, 14:23 Dlaczego Niemiec, Czech itd kupuje ten towar i od razu to działa,
Zbyt pochopny wniosek. Ten zegar to raczej o kant d... potłuc. Skala co 0.5 stopnia i gruba wskazówka co oznacza, że dokładność odczytu to tak z 1 stopień.

Adox termometr ciemniowy z tarczą

: 18 cze 2025, 17:52
autor: aka
Spektrum pisze: 18 cze 2025, 16:49 Mam DT-11 kupiony na Allegro za chyba 170zł. Bardzo porządny i precyzyjny termometr.
Mam, zgoda. DT-12 jest lepszy bo ma jedną cyfrę po przecinku.
Spektrum pisze: 18 cze 2025, 16:49 Jest tylko jeden problem. Tego termometru nie wstawisz do pojemnika z wodą i butelkami z chemią,
którą podgrzewasz przy pomocy Sous Vide i nie będzie wskazywał temperatury w trybie ciągłym.
Producent tego termometru ma też w ofercie termometry z sondą na przewodzie. Nie zawierzasz wskazaniom Sous Vide?

Adox termometr ciemniowy z tarczą

: 18 cze 2025, 18:07
autor: zladygin
Aka - to Twoja interpretacja, praktycznie niesprawdzalna. Być może odbiorców zachodnich tamtejsi sprzedawcy mają gdzieś, albo konieczność kalibracji jest opisana w instrukcji. Tego nie wiesz, ja też. Może Twoja interpretacja "kupuj i używaj" jest na wyrost? Może cz-b dba o to, żeby polski klient miał tę informację przed kupnem, a nie po?

Czy termonet jest użyteczny? Na wielu filmikach widać, że tego typu są używane nagminnie. Inne modele? Z gwarancją dokładności? Kto to wie?

Ps. Nie oszukujmy się. Wskazanie na drugim czy trzecim miejscu po przecinku są praktycznie bezużyteczne, na pierwszym - wystarczająco aż zanadto.

Adox termometr ciemniowy z tarczą

: 18 cze 2025, 18:13
autor: aka
zladygin, z kim polemizujesz? Nie mogę się zorientować...

Adox termometr ciemniowy z tarczą

: 18 cze 2025, 19:06
autor: J.A.
Spektrum pisze: 18 cze 2025, 16:49 drożej niż u "oprawców" (więc nie tanio) ale nam się oferuje wersję zubożoną
Tego nie wiesz. Stawiam dolary przeciw orzechom, że to taki sam termometr.

Adox termometr ciemniowy z tarczą

: 18 cze 2025, 19:58
autor: Spektrum
aka pisze: 18 cze 2025, 17:52 Nie zawierzasz wskazaniom Sous Vide?
Mam Lauben Sous Vide Stick SV01. Kupiłem go bo grzeje w zakresie 20*C-90*C czyli zakres nas bardzo interesujący.
Dokładność temperatury: ±1% czyli nieźle i sprawdzałem to moim DT-11 - mogę potwierdzić, ale ja lubię mieć
cały czas wszystko pod kontrolą.
zladygin pisze: 18 cze 2025, 18:07 Może Twoja interpretacja "kupuj i używaj" jest na wyrost? Może cz-b dba o to, żeby polski klient miał tę informację przed kupnem, a nie po?
Kolego, brzmi mi to raczej dziwnie. Polecam wklepać w Google frazę "Adox Precision Thermometer" Popatrz co jest napisane w ofertach sprzedaży tego termometru u różnych sprzedawców. Uważasz, że w Niemczech i innych "cywilizowanych" krajach by przeszła taka sytuacja, że klient kupuje termometr, a po zakupie się dowiaduje (z instrukcji) że musi go kalibrować ?
Wiesz, ja już to gdzieś słyszałem, tylko, że to było bardzo dawno temu. "Zgniły Zachód. U nas jest najlepiej pod słońcem..." ;-)
Po prostu mi się wierzyć nie chce kiedy czytam, że cz-b jako jedyne na świecie "dba o klienta".
Przypominam, że prawo o zwrotach konsumenckich obowiązuje w całej EU i każdy sprzedawca nienawidzi to prawo.

Ale wiecie co, ja napiszę maila do największej chyba hurtowni w DE czyli Fotoimpex i zapytam się czy jest konieczność kalibracji tego termometru przed pierwszym użyciem. To chyba rozwieje wszelkie wątpliwości. Nie sądzicie?
Nie będę im pisał, że ten termometr, kupiony u nas w Polsce musi być kalibrowany, po prostu zapytam czy termometr kupiony
u nich wymaga kalibracji.

Adox termometr ciemniowy z tarczą

: 18 cze 2025, 20:08
autor: Spektrum
Napisałem do Fotoimpex (oczywiście po angielsku) "Szanowni Państwo, Jestem zainteresowany zakupem u Państwa termometru ADOX precision thermometer with glowing marker. Mam pytanie natury technicznej. Czy ten model termometru wymaga kalibracji w temperaturze 20 stopni Celsiusza przed pierwszym użyciem? Czy w ogóle wymaga kalibracji czy po prostu można go spokojnie używać zaraz po otrzymaniu tego towaru od Państwa?"
Teraz czas na nich.

Adox termometr ciemniowy z tarczą

: 18 cze 2025, 20:14
autor: Spektrum
J.A. pisze: 18 cze 2025, 19:06 Tego nie wiesz. Stawiam dolary przeciw orzechom, że to taki sam termometr.
Jurek, mnie chodziło o to, że my mamy wersję "zubożoną" bo musimy to kalibrować w odróżnieniu od innych kupujących.
Moja teza jest taka że cz-b kupili od Niemców nieskalibrowane fabrycznie termometry i w takiej formie nam sprzedają.
Nie uważasz, że spokojnie można to nazwać wersją zubożoną?
Jeżeli się okaże, że Fotoimpex odpisze mi o konieczności kalibracji przed pierwszym użyciem to tutaj przeproszę na forum
polskiego dystrybutora. Mało tego. Kupię ten termometr u polskiego sprzedawcy. Skalibruję i przetestuję, a następnie na forum opiszę wyniki testów.

Adox termometr ciemniowy z tarczą

: 18 cze 2025, 20:40
autor: PPaweł
Spektrum pisze: 18 cze 2025, 20:14 Moja teza jest taka że cz-b kupili od Niemców nieskalibrowane fabrycznie termometry i w takiej formie nam sprzedają.
No dobrze, ale nie cofając tego, co wcześniej napisałem, to czy wiadomo, jak się te termometry sprzedaje w Niemczech?

Adox termometr ciemniowy z tarczą

: 18 cze 2025, 20:48
autor: oKuba
PPaweł pisze: 18 cze 2025, 14:23 No dobrze, ale nie cofając tego, co wcześniej napisałem, to czy wiadomo, jak się te termometry sprzedaje w Niemczech?
Wiadomo. Posiadam taki. Używałem go ostatni raz pewnie z 5 lat temu, gdyż preferuje elektroniczny odczyt, ale nie było mowy o żadnej kalibracji. Po rozpakowaniu był gotowy do użytku.

Adox termometr ciemniowy z tarczą

: 18 cze 2025, 20:51
autor: oKuba
Spektrum Nie kupuj. Mogę Ci go podarować, jeśli to nie pilna sprawa. Będe w Polsce prawdopodobnie w lipcu, więc mogę wtedy go wysłać.