Strona 1 z 1

długi czas naświetlania

: 06 sie 2009, 04:03
autor: Gringo997
witam,

mam pytanie jak zmierzyć światło np. w kuchni do której wpada tylko światło księżyca przez zasłony?
naświetlałem około 45min i wyszło troszkę za jasno (robiłem to kompletnie na czuja...


jak robić to świadomie? co z efektem schwarzschilda?

: 06 sie 2009, 07:28
autor: rbit9n
jeśli nie masz któregoś tam z gossenów (luna six??) to możesz się posłużyć uniwersalnym kodem świetlnym opracowanym przez Czarnego Kota http://www.blackcatphotoproducts.com/ulc.html najsamprzód szukasz odpowiedniej sceny w opisach pod linkami ULC pp. 1 - 6, a potem dopasowujesz wynik do Tetrad Chart http://www.blackcatphotoproducts.com/ex ... chart.html tak, aby w sumie wyszło 50.

a co do efektu Schwarzschilda, to musisz się trzymać tego co podaje producent, jeśli nie podaje to karbidopa, bo można w sumie dać +1EV, ale są przypadki, że to mało będzie. gdzieś na AT Janus wklejał link do fajnej tabelki z wartościami Szwarszyldów, ale za PRC teraz nie znajdę.

: 06 sie 2009, 12:39
autor: Gringo997
dzięki za odpowiedź :mrgreen:

schwartzschilda mam na dysku zapisanego (te tabelki z forum wiec no problemo :-P )

: 06 sie 2009, 14:29
autor: dzerry
Gringo997, ale co dokladnie chesz w tym swietle sfotografowac? 45 minut to strasznie dlugo. W koncu to swiatlo sloneczne. Jesli na negatywie jest za jasno, to przewaliles dobre kilka dzialek. A z przewidywalnym pomiarem to moze byc ciezko. Musisz zdecydowac, czy chcesz oddac rzeczywista tonalnosc sceny, czy rozjasnic.

: 06 sie 2009, 15:16
autor: rbit9n
Gringo997 pisze:wpada tylko światło księżyca
dzerry pisze:to swiatlo sloneczne
ale odbite od Księżyca :mrgreen:

: 06 sie 2009, 16:23
autor: Gringo997
dzerry pisze:Gringo997, ale co dokladnie chesz w tym swietle sfotografowac? 45 minut to strasznie dlugo. W koncu to swiatlo sloneczne. Jesli na negatywie jest za jasno, to przewaliles dobre kilka dzialek. A z przewidywalnym pomiarem to moze byc ciezko. Musisz zdecydowac, czy chcesz oddac rzeczywista tonalnosc sceny, czy rozjasnic.

na mój gust to przewaliłem o jakieś 1,5EV więc to nie jest tak źle...

hmm chciałem zrobić niedoświetlone o jakiś 1EV (naświetlić na światła jeżeli można tak to ująć) ale sobie posiedziałem przed komputerem o jakieś 20min pewnie za długo... :lol:

mam racje?


dzerry co ciężko?! Fotografowie sobie radzą z tym od dobrych 120lat, więc sposób musi być! :mrgreen:

: 06 sie 2009, 22:08
autor: Malfas
nie tylko gossenem mozna zmierzyc, niektore nowsze tez mierza do -3EV z tego co pamietam, chocby minolta meter IV

innym rozwiazanie jest cyfrak, tu od razu bedzie podglad i mozliwosc korekcji, chyba lepszej metody nie ma

: 07 sie 2009, 09:45
autor: dzerry
Gringo997 pisze:na mój gust to przewaliłem o jakieś 1,5EV więc to nie jest tak źle...
Na negatywie robisz? Ja takiego przeswietlenia nie jestem w stanie zauwazyc :-P
Gringo997 pisze:dzerry co ciężko?!
Zdjecie da sie zrobic i to bardzo latwo - wystarczy naswietlic kilka klatek. Ciezko w takich warunkach zdjac sensowny pomiar i to nawet swiatlomierzem -3EV. No ewentualnie polecam Pentaksa LX, wlaczasz AV, stawiasz na statywie, wciskasz spust i idziesz na herbate. On juz sobie zmierzy :-P