Strona 1 z 1

nazwa podstawowej techniki czarno białej

: 27 paź 2015, 22:16
autor: Jasiek Matacz
Hej,
wybaczcie ale potrzebuje się upewnić by nie strzelić gafy- a pytanie całkowicie idiotyczne, podstawowy i najpopularniejszy typ fotografii czarno białej jaki praktykujemy wywołując popularne negatywy i przenosząc je na papier to fotografia srebrowa czy bromowo-srebrowa?
Wiem że pytanie głupie ale przez tyle lat nie zastanawiałem się nawet jaki skład chemiczny ma współczesna emulsja na której pracuje :roll:
Pozdrawiam
JM

: 27 paź 2015, 22:21
autor: J.A.
Srebrowa - po prostu.
Emulsja bromosrebrowa jest czulsza i w zasadzie występuje we wszystkim czego używamy. Nie wiem czy jeszcze jest emulsja chlorosrebrowa, ale była używana do papierów stykowych.
Niemniej nie nazywamy fotografii bromosrebrową, tylko srebrową, bo oparta jest na ogólnie to ujmując światłoczułych solach srebra.

: 27 paź 2015, 22:26
autor: Jasiek Matacz
ok, czyli poprawna nazwa techniki to fotografia srebrowa, pytanie było bo wiele osób używa pojęcia techniki bromosrebrowej ;-)
Poprostu była nauczycielka z którą się przyjaźnie na lekcji wychowawczej w LO zorganizowała cykl prelekcji z byłymi uczniami którymi utrzymuje kontakt-m.in. prawnik, lekarz, chyba wojskowy też będzie, specjalista od hebrajskiego(jak to nazwać nie wiem) itp. i zostałem poproszony o zorganizowanie jednej lekcji odnośnie tradycyjnej fotografii wraz z pokazem różnych typów aparatów. No i potrzebuje do nazwy prelekcji ;-)

: 27 paź 2015, 23:15
autor: J.A.
Tylko nie wmieszaj w to technik szlachetnych, bo one często oparte są o inne związki chemiczne. Wspomnij o nich, ale się nie rozwijaj, bo wpadniesz na minę.
Fotografia srebrowa to wszystkie normalne techniki negatywowo-pozytywowe i odwracalne. Normalne, czyli te o których tu najczęściej piszemy. I dające najwyższą z możliwych do uzyskania metodami fizyko-chemicznymi jakość obrazu. Oczywiście z punktu widzenia technicznego - wierności.

: 28 paź 2015, 00:01
autor: Jasiek Matacz
wiem, wiem, chodzi bardziej by przedstawić stare aparaty(planuje wziąć np Jaśkę 124G, Pentaxa k1000, Zeiss Ikonte, Fotokora 3, Feda lub Zorę czy Pentaxa 6x7) i omówić absolutne podstawy- co więcej dam radę w 30min. To ma tylko służyć zainteresowaniem młodzieży tematem. Zresztą ze szlachetnych wiem tyle co wyczytałem, więc mogę o nich tylko wspomnieć jako ciekawostce że coś takiego istnieje.

: 28 paź 2015, 08:51
autor: Miburo
podpisy pod zdjęciami na barycie w muzeach mówią najczęściej o fotografii żelatynowo-srebrowej, jako o konkretnej, wiszącej na ścianie odbitce, nie o sposobie fotografowania

https://pl.wikipedia.org/wiki/Odbitka_% ... o-srebrowa

: 28 paź 2015, 09:39
autor: technik219
Dodatek "bromo-" odnosi się zapewne do etapu pozytywowego, gdzie wykorzystuje się papier bromosrebrowy, w skrócie brom. Często występowało kiedyś określenie technika bromowa, właśnie ze względu na wykonywane w technice srebrowej powiększenia bromowe (papierowe).

: 28 paź 2015, 21:24
autor: rbit9n
ech, chłopaku! nie wiesz jak zacząć, a mnie tu pouczasz, jak mam kończyć?

: 28 paź 2015, 21:31
autor: technik219

: 28 paź 2015, 22:56
autor: rbit9n
jeśli nie wiesz, czy do Ciebie, to znaczy, że nie do Ciebie.

: 28 paź 2015, 23:08
autor: pasiasty
określenie techniki "żelatynowo-srebrowa" może się też odnosić do typowego materiału negatywowego, w końcu jest na nim emulsja żelatynowa, podobnie jak na papierze. pierwotnie, w czasach popularności mokrej płyty, negatywową technikę żelatynowo-srebrową nazywano "suchą płytą", ale po zmianie podłoża ze szkła na celuloid już nie wprowadzono terminu "suchy film", pewnie dlatego, że nie było nigdy mokrego

: 30 paź 2015, 00:26
autor: Nomad
W zasadzie "fotografia srebrowa" odnosi się również do fotografii barwnej- tam też podstawą są światłoczułe związki srebra. Choć to nie one tworzą obraz finalny.
Tak więc to na co dziś się mówi "fotografia analogowa" to za wyjątkiem niektórych technik szlachetnych, jest fotografia srebrowa.
PS Papiery chlorobromowe przynajmniej jakiś czas temu Foma produkowała.