Utrwalacz Calbe A300 ORWO/Agfa - czy warto się w to bawić?

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Utrwalacz Calbe A300 ORWO/Agfa - czy warto się w to bawić?

Post autor: miki11 »

Na litr wody, tiosiarczan sodowy krystaliczny - 250g i pirosiarczyn potasowy 25g. Z tego, co mi się w tyłu mózgu kolebie, pamiętam, że można zastąpić drugi składnik pirosiarczynem sodu (który akurat posiadam), tylko nie pamiętam jak zmienić to ilościowo. Może ktoś podrzuci rozwiązanie tej zagadki. Chyba w "The Darkroom..." gdzieś spotkałem ten przelicznik.

No i pytanie, czy ten utrwalacz jest na tyle zacny, żeby go sobie składać w miejsce typowego U1 wg receptury Foton'u?
_________________
Łatwe nie cieszy
aka
-#
Posty: 5593
Rejestracja: 11 maja 2017, 09:36
Lokalizacja: Warszawa

Utrwalacz Calbe A300 ORWO/Agfa - czy warto się w to bawić?

Post autor: aka »

miki11 pisze: 09 lip 2022, 12:56 Na litr wody, tiosiarczan sodowy krystaliczny - 250g i pirosiarczyn potasowy 25g. Z tego, co mi się w tyłu mózgu kolebie, pamiętam, że można zastąpić drugi składnik pirosiarczynem sodu (który akurat posiadam), tylko nie pamiętam jak zmienić to ilościowo. Może ktoś podrzuci rozwiązanie tej zagadki. Chyba w "The Darkroom..." gdzieś spotkałem ten przelicznik.

No i pytanie, czy ten utrwalacz jest na tyle zacny, żeby go sobie składać w miejsce typowego U1 wg receptury Foton'u?
The formula specifies: You have: Multiply by:

Potassium metabisulfite Sodium metabisulfite 1.17
miki11
-#
Posty: 1479
Rejestracja: 09 lut 2022, 13:47

Utrwalacz Calbe A300 ORWO/Agfa - czy warto się w to bawić?

Post autor: miki11 »

aka pisze: 09 lip 2022, 13:111.17
Dzięki, o to chodziło.
_________________
Łatwe nie cieszy
ODPOWIEDZ