Utrwalacz amonowy

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Utrwalacz amonowy

Post autor: 4Rider »

T S pisze: 26 cze 2019, 16:03 Teraz ad rem: otóż mam prośbę- przestańcie Szanowni Koledzy wybielać negatywy proces nazywa się "odbielanie".
Nadrzędną funkcją języka jest komunikatywność, tu jest zachowana - wszyscy wiedzą o co chodzi, a może to żargon?
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
T S
-#
Posty: 70
Rejestracja: 26 cze 2019, 13:54
Lokalizacja: Łódź

Utrwalacz amonowy

Post autor: T S »

4Rider pisze: 26 cze 2019, 16:10 Nadrzędną funkcją języka jest komunikatywność, tu jest zachowana
Iliński odbiela, Cyprian odbiela.
Negatyw po wywołaniu jest pokryty białym nalotem (srebra) sól żelazowa powoduje, że przestaje być biały (odbiela).
Określenie jest nieprawidłowe- wiem kto je wymyślił (w połowie lat dziewięćdziesiątych).
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Utrwalacz amonowy

Post autor: 4Rider »

T S pisze: 26 cze 2019, 16:24
4Rider pisze: 26 cze 2019, 16:10 Nadrzędną funkcją języka jest komunikatywność, tu jest zachowana
Iliński odbiela, Cyprian odbiela.
Negatyw po wywołaniu jest pokryty białym nalotem (srebra) sól żelazowa powoduje, że przestaje być biały (odbiela).
Określenie jest nieprawidłowe- wiem kto je wymyślił (w połowie lat dziewięćdziesiątych).
Nadrzędną funkcją języka jest komunikatywność, tu jest zachowana - wszyscy wiedzą o co chodzi, a może to żargon?

[inne "nieprawidłowości": szkło, srajtaśma, flasz, wywojka, zupa, ufixować, czołg, bakteria, dzyndzel, przesłona, ect...]

PS: chwała Cyprianowi, acz jego epoka minęła z pół wieku temu, ale z Miodkiem wciąż możesz pogadać :-D

PS2: ogólnie to racja po Twojej stronie, ale nie o to tu chodzi...

A w ogóle to Dziń Dober ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Utrwalacz amonowy

Post autor: J.A. »

T S,
WYBIELA.
Plamy się odplamia, barwy się odbarwia, a coś co jest czarne się wybiela żeby czarne nie było tylko białe.
A zamiana WYWOŁANEGO CZARNEGO obrazu negatywowego na ponownie światłoczuły biały związek srebra to WYBIELANIE.
Odbielenie oznacza zmienić coś białe w nie białe.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Utrwalacz amonowy

Post autor: J.A. »

T S pisze: 26 cze 2019, 16:24 Iliński odbiela, Cyprian odbiela
i co z tego? To nie są językoznawcy.
4Rider pisze: 26 cze 2019, 16:52 PS2: ogólnie to racja po Twojej stronie, ale nie o to tu chodzi..
Nie nie po stronie T S
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Utrwalacz amonowy

Post autor: Imperitus »

Na co komu telewizja jeśli tu dzieją się takie sceny :-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
T S
-#
Posty: 70
Rejestracja: 26 cze 2019, 13:54
Lokalizacja: Łódź

Utrwalacz amonowy

Post autor: T S »

J.A. pisze: 26 cze 2019, 20:15 T S,
WYBIELA.
Plamy się odplamia, barwy się odbarwia, a coś co jest czarne się wybiela żeby czarne nie było tylko białe.
A zamiana WYWOŁANEGO CZARNEGO obrazu negatywowego na ponownie światłoczuły biały związek srebra to WYBIELANIE.
Odbielenie oznacza zmienić coś białe w nie białe.
Z powyższego wywodu wnoszę iż Szanowny Kolega nigdy nie widział wywołanego i nie odbielonego negatywu.

Szanowni Koledzy pozwólcie się ( i forum) traktować poważnie. Jeśli macie jakieś argumenty to poproszę. Jak na razie to "nie bo nie". Dodam jeszcze podręczniki do technikum fotograficznego.
4Rider pisze: 26 cze 2019, 16:52 PS: chwała Cyprianowi, acz jego epoka minęła z pół wieku temu,[...]
Bynajmniej
Ilińskiego chwała też przeminęła?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Utrwalacz amonowy

Post autor: J.A. »

Czym wg. Ciebie jest odbielanie?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Utrwalacz amonowy

Post autor: Imperitus »

T S,
Naprawdę założyłeś konto tylko po to żeby wytykać ludziom to że używają żargonu który Twoim zdaniem jest błędny? Musisz być niezbyt interesującym człowiekiem; po co to komu? Czerpiesz przyjemność z udowadniania że Jesteś na jakimś metafizycznym poziomie lepszy bo stosujesz technicznie poprawne nazewnictwo? Z całym szacunkiem, ale nakręcanie takich jałowych dyskusji uważam za głupie i niepotrzebne; zwłaszcza że sam kiedyś jedną sprowokowałem ;-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
T S
-#
Posty: 70
Rejestracja: 26 cze 2019, 13:54
Lokalizacja: Łódź

Utrwalacz amonowy

Post autor: T S »

Imperitus
Masz rację
Imperitus pisze: 27 cze 2019, 11:58 nakręcanie takich jałowych dyskusji uważam za głupie i niepotrzebne
Tyle tylko, że ja nie miałem ani zamiaru ani chęci "nakręcać dyskusji".

Kończę temat
Pozdrawiam Szanownych Forumowiczów
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Utrwalacz amonowy

Post autor: 4Rider »

T S pisze: 27 cze 2019, 09:41
4Rider pisze: 26 cze 2019, 16:52 PS: chwała Cyprianowi, acz jego epoka minęła z pół wieku temu,[...]
Bynajmniej
Ilińskiego chwała też przeminęła?
Proszę czytać ze zrozumieniem. Pisałem o minionej epoce nie chwale :-P
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
Imperitus
-#
Posty: 2093
Rejestracja: 01 sie 2018, 23:11
Lokalizacja: Toruń

Utrwalacz amonowy

Post autor: Imperitus »

4Rider pisze: 27 cze 2019, 12:56 Proszę czytać ze zrozumieniem. Pisałem o minionej epoce nie chwale :-P
"Każda epoka ma swe własne cele i zapomina o wczorajszych snach" :-)
"Ludzie, którzy nie potrzebują innych ludzi, potrzebują innych ludzi, by im okazywać, że są ludźmi, którzy nie potrzebują innych ludzi."
Terry Pratchett – Maskarada
T S
-#
Posty: 70
Rejestracja: 26 cze 2019, 13:54
Lokalizacja: Łódź

Utrwalacz amonowy

Post autor: T S »

4Rider pisze: 27 cze 2019, 12:56 Proszę czytać ze zrozumieniem. Pisałem o minionej epoce nie chwale :-P
Toć nie dawniej jak godzinę temu czytałem na tym forum odwołanie do Cypriana (chodziło o konstrukcje obiektywu)
Awatar użytkownika
4Rider
-#
Posty: 5997
Rejestracja: 19 kwie 2018, 12:34
Lokalizacja: Warmia
Kontakt:

Utrwalacz amonowy

Post autor: 4Rider »

T S pisze: 27 cze 2019, 13:51 Toć nie dawniej jak godzinę temu czytałem na tym forum odwołanie do Cypriana (chodziło o konstrukcje obiektywu)
Nie mam nic do Cypriana, mam nawet kilka wydań jego "Fotografii" i lubię przeglądać gdy mnie nostalgia dopadnie ;-)
... porque las tribus condenadas a cien años de soledad ya no tienen una segunda oportunidad en la tierra.
galería -> https://www.flickr.com/photos/4rider <- fsociety -> yelp 2000 -> ∞ homo homini lupus est 🐺
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Utrwalacz amonowy

Post autor: technik219 »

Nie macie innych problemów? Już tak ogarnęliście wszystkie procesy fotochemiczne, że zajmujecie się głupotami?
Lux mea lex
ODPOWIEDZ