UPA 5M regulacja

Powiększalniki, zegary, kuwety, oświetlenie w Waszej ciemni

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

cudny90
-#
Posty: 6
Rejestracja: 28 gru 2007, 20:28
Lokalizacja: Zagórze

UPA 5M regulacja

Post autor: cudny90 »

Witam, zdobyłem dzisiaj powiększalnik ( wreszcie! ) UPA 5M, komplet, sprawny.

Chciałbym prosić Was o pomoc w regulacji go, o ile trzeba ..

Ma on chyba coś takiego jak automatyczne ostrzenie, ale nie jestem pewien. Zamieszczam zdjęcia tego egzemplarza ...

Jest tam kilka śrubek, które luzowując można wszystko rozregulować - tak mi się wydaje, ale nic nie ruszałem! Niby wszystko działa, pokrętło do ostrzenia działa śmiesznie, nie wiem czy nie brakuje tam jakiegoś elementu, działa dość luźno, i czasem kółko, które "jeździ" po suwnicy się ślizga .. Są tam dwie śrubeczki, które dokręciłem i już się nie ślizga, wyżej jest jakaś blaszka ( na tym "pniu" metalowym od ostrości " ) która luźno też goni ...

Następna sprawa to jak włożyć tam film? Zamieściłem też zdjęcia całego osprzętu - zdaję sobie sprawę, że film trzeba włożyć między blaszki, ale jak, albo co to już nie wiem ;)

Myślę, że pomogłyby mi takie same zdjęcia innego egzemplarza :) Znalazłem na internecie mini instrukcje do tego powiększalnika - są tam zdjęcia, ale mało co widać.

Pozdrawiam i proszę o pomoc :)

Zdjęcia:

Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Obrazek
Gasoline
-#
Posty: 38
Rejestracja: 28 lip 2010, 12:58
Lokalizacja: Gdynia

Post autor: Gasoline »

Na piątym zdjęciu od góry jest kasetka, do której wsadza się negatyw, a całą kasetkę należy umieścić w miejscu widocznym na zdjęciu czwartym. Na szóstym są jeszcze chyba ramki bezszybkowe i pokrętło, które powinno być gdzieś wkręcone.
Skąd pomysł, że ma automatyczne ostrzenie? To raczej nie możliwe, bo wygląda jak zwyczajny, stary, radziecki powiększalnik walizkowy.
Życzę powodzenia, bo sądzę, że się przyda przy tym sprzęcie.
Malfas
-#
Posty: 661
Rejestracja: 18 sie 2008, 15:37
Lokalizacja: Zambrów

Post autor: Malfas »

bo to jest stary radziecki powiekszalnik walizkowy :)
zaphod
-#
Posty: 462
Rejestracja: 21 lut 2010, 20:37
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: zaphod »

Mam taki sam w piwnicy, to jakiś Leningrad. Jak kolega jest bardzo w potrzebie to mogę go wyciągnąć i zobaczyć co i jak. Nigdy go nie używałem, ale zdjęcia porównawcze jakby co mogę cyknąć.
ODPOWIEDZ