Obiektyw cyfrowy do do analogowego body.

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

bmaci3k
-#
Posty: 2
Rejestracja: 08 wrz 2014, 13:48
Lokalizacja: Warszawa / Ciechanów

Obiektyw cyfrowy do do analogowego body.

Post autor: bmaci3k »

Witajcie.
Do tej pory używałem czasem obiektywu helios m42 do lustrzanki cyfrowej nikon d90.
mam jednak pytanie jak radzą sobie aparaty analogowe z obiektywami od lustrzanek cyfrowych. Czy aby użyć takiego obiektywu musi on być przystosowany do pełnej klatki 35mm?
Awatar użytkownika
Jerzy
-# jr admin
Posty: 1353
Rejestracja: 26 lut 2007, 20:23
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Jerzy »

Tak, obiektywy do mniejszych matryc będą mieć sporą winietę - rogi kadru pozostaną czarne i zaokrąglone. Rzadko kiedy przyda się taki efekt...
I'm Winston Wolf. I solve problems.

http://foto.ujerzego.pl
Awatar użytkownika
figureliusz
-#
Posty: 821
Rejestracja: 18 gru 2008, 15:44
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: figureliusz »

Popełniłem jeden film z sigmą 17-50 podpiętą do eosa 50.
Niezależnie od przysłony rogi były z gustownym, czarnym łuczkiem - krycie obiektywu apc jest mniejsze niż pełna klatka.

Efekt do wykorzystania ale z dobrym pomysłem :)
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Obiektyw cyfrowy do do analogowego body.

Post autor: mrek »

bmaci3k pisze:...mam jednak pytanie jak radzą sobie aparaty analogowe z obiektywami od lustrzanek cyfrowych...
Ryzykujesz jeszcze, że lustro analoga zawadzi o dupkę obiektywu przeznaczonego do mniejszej matrycy.
W Canonie tak bywa. W Nikon nie wiem.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
doktor Zło
-#
Posty: 21
Rejestracja: 22 gru 2010, 19:06
Lokalizacja: Lublin

Post autor: doktor Zło »

Z Nikonami bym nie próbował, chociaż jeśli elektronika pozwoli powinno wszystko działać (jeśli coś ma nie chodzić, to stawiam na autofocus i pomiar matrycowy). Ryzyko "mirror issue" jak EOSie, o ile dobrze pamiętam, nie występuje (znacznie większa odległość rejestrowa).

Co do innych systemów: kit Pentaxa powyżej 24 mm nadaje się do filmu 35mm (minimanle winietowanie, jak w tanich szkłach pod mały obrazek ;-)) i częścią analogowych korpusów działa jak należy. Podobnie cyfrowe szkła DA 40/2.8, DA*300/4... :-P
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Re: Obiektyw cyfrowy do do analogowego body.

Post autor: nord »

bmaci3k pisze:Witajcie.
Do tej pory używałem czasem obiektywu helios m42 do lustrzanki cyfrowej nikon d90.
mam jednak pytanie jak radzą sobie aparaty analogowe z obiektywami od lustrzanek cyfrowych. Czy aby użyć takiego obiektywu musi on być przystosowany do pełnej klatki 35mm?
w nikonie obiektywy z oznaczeniem D i pierścieniem do ustawiania przysłony dadzą radę we wszystkim o ile aparat posiada AF. nie ma znaczenia czy napęd AF obiektywu przenoszony jest z korpusu, czy też obiektyw posiada własny ultradźwiękowy. próbowałem kiedyś podpiąć pod F90x nikonowskiego kita 18-55 działał bez problemu na preselekcji przysłony oraz winietował od 18 do bodaj 35mm.
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 222
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Re: Obiektyw cyfrowy do do analogowego body.

Post autor: BW »

bmaci3k pisze:Witajcie.
Do tej pory używałem czasem obiektywu helios m42 do lustrzanki cyfrowej nikon d90.
mam jednak pytanie jak radzą sobie aparaty analogowe z obiektywami od lustrzanek cyfrowych. Czy aby użyć takiego obiektywu musi on być przystosowany do pełnej klatki 35mm?
- niekoniecznie. W przypadku Nikona nie zauważyłem by były jakieś problemy z autofocusem czy pomiarem światła a niektóre zoomy DX nikona w części zakresu ogniskowych nawet nie winietują obrazu (np kitowe 18-70dx czy 18-55dx przy ogniskowych od ok. 28 mm). 8-)
ODPOWIEDZ