Plener fotograficzny, Jabłeczna, 26-28 września 2014 r.

Informacje kulturalne z całego kraju

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Joa
-#
Posty: 8
Rejestracja: 22 lis 2012, 21:25
Lokalizacja: Kraków

Plener fotograficzny, Jabłeczna, 26-28 września 2014 r.

Post autor: Joa »

II Jesienny Plener Fotograficzny ,,Malowane Światłem"
Jabłeczna, 26-28 września 2014 r.


https://www.facebook.com/71499375855781 ... =1&theater

Niecodziennie możemy ,,zajrzeć do wnętrza” klasztorów, z założenia niedostępnych, a to z powodu ich celowego, częściowego lub całkowitego zamknięcia przed światem zewnętrznym i izolacji, na jaką decydują się dobrowolnie jego mieszkańcy. Taką wyjątkową okazję doświadczenia życia podporządkowanego rytmowi dnia, który obowiązuje mnichów, będziemy mieli podczas II Jesiennego Pleneru Fotograficznego pt. monasterze Św. Onufrego w Jabłecznej w dniach 26 – 28 września 2014 roku.

Mamy nadzieję, że atmosfera tego cichego klasztoru posadowionego daleko od chaosu naszych miast, nad brzegiem leniwie toczącego swe wody Bugu, tam gdzie czas odmierzają cykliczne wylewy rzeki odcinające klasztor od okolicznych wsi oraz pory zbiorów warzyw, ziół i owoców, sprzyjać będzie rozważaniom o istocie ikony i jej świadomie nieobecnym światłocieniu, pogłębiającym tajemnicę światła mistycznego, istniejącego ,,wewnątrz” ikony.

Rozważania te dotyczyć będą niezmiennych od wieków sposobów przedstawiania i interpretacji jego symboliki, stosowania perspektywy odwróconej oraz celowego zaburzenia proporcji przez ikonografów, dla których nadrzędnym celem było w przeszłości i jest do dziś, zawarcie treści poza estetycznych ikony, (…)wprowadzenie świadomości widza w świat ducha, ukazanie tajemnych i nadprzyrodzonych zjawisk, bardziej niż dbałość o jej poziom artystyczny.

Czym światło było dla bizantyjskiego ikonopisarza - ascety, czym dla piktorialistów, a czym jest dla współczesnego fotografa? Co wyrażało i czego symbolem było kiedyś, a co symbolizuje dzisiaj? Do jakich zabiegów i środków technicznych uciekali się artyści, aby jak najwierniej na desce, płótnie czy matrycy fotoczułej zapisać istotę światła. Czy określenie ikony jako symbolicznego mostu łączącego świat widzialny i niewidzialny pomaga w sprecyzowaniu odpowiedzi na pytanie o granicę między sacrum a profanum?

Z tymi pytaniami zwrócimy się do wybitnych znawców tematu, dr hab. historii sztuki, ks. Michał Janocha, autora m.in. książki ,,Ikony w Polsce. Od średniowiecza do współczesności” oraz ikonopisarza, założyciela i dyrektora Policealnego Studium Ikonograficznego w Bielsku Podlaskim ks. mitrata Leoncjusza Tofiluka.

Artysta fotografik pan Tadeusz Żaczek, od lat zafascynowany prawosławiem, fotografujący intymne chwile modlitwy i codziennego życia ludzi z Podlasia przedstawi zasady tworzenia portretu i fotoreportażu, a znakomitą do tego okazją będzie możliwość fotografowania święta Podwyższenia Krzyża przypadającego w sobotę 27 września, które gromadzi w cerkwiach rzesze wiernych. Prezentacja fotografii składających się na wystawę autorską dr hab. prof. ASP w Warszawie Zbigniewa Tomaszczuka ,,Paralaksa czasu” oraz ,,Uczynić widzialnym to, co niewidzialne” obejmuje fotografie, obrazy swoistego rozwarstwienia czasu, a seria zdjęć warszawskich kapliczek podwórkowych wraz z komentarzem, będzie jeszcze jednym głosem w dyskusji na temat Sacrum – profanum. Wykład dr. Tomaszczuka dotyczący historii, założeń i prezentacji sylwetek najwybitniejszych przedstawicieli piktorializmu oraz wyjaśnienie zjawiska aberracji optycznej znakomicie przygotuje do zrozumienia zasad działania monokla, jego budowy oraz montażu w aparatach analogowych i cyfrowych. Wyjątkową okazją będzie poznanie sposobów na samodzielne zbudowanie tego obiektywu, według wskazówek Ojca Sofroniusza, autora unikalnej fotograficznej dokumentacji życia ,,codziennego i niecodziennego” monasteru w Jabłecznej, którego prace wykonane w technikach szlachetnych będzie można obejrzeć podczas sobotniego wykładu plenerowego. Planujemy również spotkanie z przesiedleńcami w ramach ,,Akcji Wisła”, ich wnukami i prawnukami - współautorami książki ,,Dwie godziny” będącej zbiorem wspomnień seniorów
pamiętających te dramatyczne wydarzenia sprzed 65 lat, koncert muzyki cerkiewnej w wykonaniu prawosławnego chóru oraz multimedialną prezentację fotografii Adama Pańczuka z Jego komentarzem, autora książki "Karczeby" uznanej przez jury 71 konkursu Pictures of the Year International za Najlepszą Książkę Fotograficzną Roku 2013. Książka opowiada o związku człowieka z ziemią, jego przywiązaniu do niej i przynależności do natury. Plener oczywiście nie ograniczy się jedynie do wykładów. Przygotowaliśmy dla Państwa trasy prowadzące przez malownicze podlaskie wsie, gdzie czas odmierza światło wschodów i zachodów słońca.

Serdecznie zapraszamy
Akademia Anima Mundi

Osoby zainteresowane udziałem w plenerze prosimy o mailowe zgłoszenia na adres biura Akademii: biuro@animamundi.com.pl
a pod numerem telefonu 512 019 335 uzyskacie Państwo szczegółowe informacje dotyczące planu i warunków uczestnictwa.

Zapraszamy również do odwiedzenia strony Akademii:
http://animamundi.com.pl
ODPOWIEDZ