Czas dla NP27

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Czas dla NP27

Post autor: J.A. »

W XTolu, lub DD-X ie?
To mam do dyspozycji, macie jakiś pomysł?
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

Jak wywoływałem niezidentyfikowany negatyw Fotonu (w kasetce po NP20), to zrobiłem tak:
Zakładając film do koreksu odciąłem mały kawałek filmu. Potem równocześnie wywoływałem ten kawałek w małym słoiczku przy świetle i film w koreksie. Jak ten kawałek się zaczernił, to wylałem wywoływacz z koreksu, wypłukałem i utrwaliłem. Wynik przeszedł moje najśmielsze oczekiwania.
szable
-#
Posty: 532
Rejestracja: 29 maja 2009, 21:47
Lokalizacja: Świnoujście
Kontakt:

Post autor: szable »

Jeżeli Ci to pomoże:
flickr

jest to skan z małego obrazka - ORWO NP7 z około 86 roku, w XTOLU, ziarno kluskowate, nie ma szału.

NP7 to rzekomo to samo co NP27, tyle że na filmowej taśmie.
Awatar użytkownika
BW
-#
Posty: 221
Rejestracja: 30 maja 2013, 23:01
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: BW »

znalazłem w starych zapiskach:
- rodinal - 250 ASA - 1:25, 22st.C. 10 min
- Microphen - 400 ASA -, 21st.C 7 min
- 8-)
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Na cyfrowej prawdzie jest specjalny dział dla starych ORWO.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Dziękuję wszystkim za zainteresowanie. Z cyfrowej prawdy nie korzystam, bo tam jest tylko trzecia góralska prawda.
BW pisze:- rodinal - 250 ASA - 1:25, 22st.C. 10 min
- Microphen - 400 ASA -, 21st.C 7 min
Odpada, bo nie mam ani rodinalu, ani microphenu i nie ma powodu by dla jednego starego filmu którykolwiek z tych wywoływaczy kupować.
UIMP pisze:Jak wywoływałem niezidentyfikowany negatyw Fotonu (w kasetce po NP20), to zrobiłem tak:
Zakładając film do koreksu odciąłem mały kawałek filmu. Potem równocześnie wywoływałem ten kawałek w małym słoiczku przy świetle i film w koreksie. Jak ten kawałek się zaczernił, to wylałem wywoływacz z koreksu, wypłukałem i utrwaliłem. Wynik przeszedł moje najśmielsze oczekiwania.
Świetny pomysł, tylko nie nadaje się do starych filmów bo... nie wiadomo jakie będzie zadymienie. A to że Tobie wyszedł dobrze, to kwestia tego, że film był przechowywany przyzwoicie.
Film wywołałem w Xtolu 1:2 rotacyjnie 8 min 27°C A co, pomiar gęstości minimalnej, bo zadymienia zmierzyć nie mogę dał wynik 0,26 Bardzo dobrze. Ogólnie film wygląda prawidłowo, tak jakby do kondensora wołany. Powinien się dobrze skanować.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

J.A. pisze:Z cyfrowej prawdy nie korzystam, bo tam jest tylko trzecia góralska prawda.
No to musisz wziąć się sam za bary z tym problemem :-P
Lux mea lex
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

J.A., Nie ma uniwersalnego czasu dla jakiegoś przeterminowanego filmu. Czas od kogoś, kto wołał NP27 może być inny u niego i u Ciebie, bo będą występowały różnice w zadymieniu różnych egzemplarzy danego filmu. Najlepszą metodą są próby, jak ma się większą partię negatywu. Ale co ja się tam znam, jak się mylę - proszę, żeby ktoś mnie poprawił.
A negatyw, który ja wywoływałem - była nim załadowana Smena 8, która leżała w kredensie.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

UIMP pisze:Nie ma uniwersalnego czasu dla jakiegoś przeterminowanego filmu.
Ale są czasy, które ktoś już przetrenował. I po to zadałem to pytanie.
UIMP pisze:Czas od kogoś, kto wołał NP27 może być inny u niego i u Ciebie, bo będą występowały różnice w zadymieniu różnych egzemplarzy danego filmu.
Oczywiście, że tak. Tylko mieć podany przez kogoś czas w stylu.
"Ja wołałem 12 w taki to a taki sposób" jest informacją cenniejszą od
UIMP pisze:Najlepszą metodą są próby
Bo próby nie możliwości zrobić. Bo jest tylko jeden film wyjęty ze starego aparatu.
technik219 pisze:No to musisz wziąć się sam za bary z tym problemem
Jak wyżej pisałem wywołałem go i wyszedł całkiem dobrze.
Ciekawa rzecz. Film 120 ostatnie 3 klatki całkowicie nieczytelne, zadymione. Zadymienie spadające w miarę im bliżej początku tym mniejsze zadymienie. Pierwsze pięć - sześć klatek idealne.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
ODPOWIEDZ