Zenit TTL czy Minolta?

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

jeżozwierz
-#
Posty: 3
Rejestracja: 18 mar 2014, 20:56
Lokalizacja: Polska

Zenit TTL czy Minolta?

Post autor: jeżozwierz »

Pewnie jestem setną osobą która tu zadaje takie pytanie. W związku z tym że zaczynam swoja szaloną przygodę z fotografią mam miliony pytań. Od jakiegoś pół roku bawię się z Vilią, jak na osobe początkująca przyniosła mi wiele radości nawet na kliszach z Rosmana. Ale nie zawsze ta zabawa jest taka jakbym chciała kolory są jakies zielonawe i przygaszone, nie wiem moze to kwestia kliszy. Zakupiłam ilforda pana 100 i może znów odżyje sentyment do Vilii. Jednak chciałabym wypróbować coś nowego, jak lustrzanka analogowa. Jedni pisza ze Zenity są kiepskie w porównaniu do Prakticy, Pentaxów czy Minolt. Już zgupiałam od czytania bo zdania sa straszne podzielone. Nie dysponuje też dużym funduszem stad moje pytanie, co radzicie na pierwszą lustrzankę ? Ach jeszcze na allegro roi się od Zenitów XP i TTL , które są w korzystnych cenach, może nie warto świrować i po prostu wypróbować Zenita?
Ostatnio zmieniony 18 mar 2014, 21:30 przez jeżozwierz, łącznie zmieniany 1 raz.
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: dugi1985 »

Określ budżet bo jak patrze na allegro to ceny zenków wcale nie są takie niskie, a tak naprawdę nie wycenił bym je na więcej niż flaszkę przeciętnej wódki.
jeżeli nie chcesz mieć różnistych niespodzianek to poszukaj jednak jakąś minoltę. Jeżeli na silę chcesz mieć zenka to popytaj się znajomych i rodziny. Wiele ludzi jeszcze je trzyma w zakamarkach szaf.
jeżozwierz
-#
Posty: 3
Rejestracja: 18 mar 2014, 20:56
Lokalizacja: Polska

Post autor: jeżozwierz »

Już pytalam i cisza, wywalczyć może coś się uda na aukcjach. Czyli bez porównania brać Minoltę? A Canony i Nikony?
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: dugi1985 »

Ja mam minoltę 8000i i jest to fajna maszynka co najważniejsze niema problemów z współpracą z starymi szkiełkami na m42. Dałem za nią nie całe 50zł. Jest to aparat z aF-em silnik od przesuwu filmu i elektroniczna migawka, ale z prostszych bez bajerów to czasem tanio bywają minolty x-300. Z innymi markami miałem mało do czynienia (kumpel ma canony też fajny sprzęt). Większość obecnie sprzętu japońskiego jest w lepszej kondycji od rosyjskich ze względu na to że już jako nowe były to solidne konstrukcje w porównaniu do cudów zza Bugu. Przede wszystkim musisz kupić coś w dobrym stanie żeby się nie denerwować na wstępie przygody z fotografią. Bo na początku raczej będziesz miała problemy rozróżnić swoje błędy od wad wynikających z wieku i rozregulowania aparatu.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

Minolta, Canon, Pentax, Nikon. o ile sprzęt jest tej samej klasy i w tak samo dobrym stanie, śmiało możesz wybrać ten, którego nazwa bardziej ci się podoba. akurat ceny aparatów analogowych nie są już bajońskie, więc śmiało możesz darować sobie aparaty z byłych demoludów.
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

jeżozwierz pisze:Czyli bez porównania brać Minoltę?
Ufasz, że tylko jedna firma robi to najlepiej?
Jak pisze nord, to naprawdę nie ma znaczenia. Tylko nie można porównywać Audi A8 ze Skodą Fabią. ;-)
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

J.A. pisze:Tylko nie można porównywać Audi A8 ze Skodą Fabią. ;-)
ani nawet ze skodą superb.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

nord pisze:Minolta, Canon, Pentax, Nikon. o ile sprzęt jest tej samej klasy i w tak samo dobrym stanie, śmiało możesz wybrać ten, którego nazwa bardziej ci się podoba.
;-) Nie do końca chodzi o nazwę. Trzeba pomyśleć rozwojowo: jak lustrzanka, to przyjdzie czas na obiektywu dodatkowe. Należy więc rozejrzeć się w cenach takich obiektywów dla poszczególnych systemów. Są pewne systemy, które mają szkiełka droższe od innych systemów. Za taki "droższy" system uważany jest (nie bez powodów) Nikon. Obiektywy do Minolty, Pentaxa i Canona starego typu są zdecydowanie tańsze i z ich zakupem nie ma najmniejszych problemów. Dodatkowo, jeśli chodzi o system Pentaxa nie ma problemów z zastosowaniem całego mnóstwa obiektywów M-42 (Co do Minolty i Canona nie wiem - nie używałem i nie interesowałem się nimi), co w przypadku Nikona również jest możliwe ale jedynie za pomocą przejściówki z soczewką.
Myślę, że w Twoim przypadku nie ma się nad czym zastanawiać: Zenit zdecydowanie nie (w obecnym czasie nie jest to aparat, który się kupuje, to aparat, który się dostaje w prezencie). Wielkie to, ciężkie, nieergonomiczne, możliwości sprzętowe ograniczone do minimum. Każdy inny systemowy dystansuje o kilka okrążeń.
Nie polecam również Praktik - ani tych serii MTL, TTL, PLC, ani serii B. Starsza seria jest już wyeksploatowana, przy czym to aparaty dosyć delikatne, seria B natomiast dosyć awaryjna. Należy uważać też na Yashikę - miałem okazję dosyć długo używać modelu FX 2000 Super (kilka egzemplarzy) i każda miała słabe tłumienie uderzeń lustra (właściwie nie było żadnego tłumienia). Godne uwagi są Olympusy jednocyfrowe, ale tu problematyczna jest kwestia optyki - oryginalne są bardzo dobre optycznie, ale ciut drogawe (i też jest utrudnione korzystanie z M42 tak jak w Nikonie). Jeśli wybrałbyś coś z AF, to fajne są Canony serii EOS, a Pentaxy i Minolty - jak wcześniej: nie używałem, nie wiem. No ale w tej konkurencji Zenit nie startuje :-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

technik219 pisze:
nord pisze:Minolta, Canon, Pentax, Nikon. o ile sprzęt jest tej samej klasy i w tak samo dobrym stanie, śmiało możesz wybrać ten, którego nazwa bardziej ci się podoba.
;-) Nie do końca chodzi o nazwę. Trzeba pomyśleć rozwojowo:
no i właśnie tak postąpiłem :mrgreen: spodobała mi się nazwa "nikon" i w ten system wszedłem. jeżeli chodzi o wyposażenie - w każdym przedziale cenowym znajdziemy sprzęt o porównywalnych parametrach. sprawa się komplikuje przy starszych, nie produkowanych już systemach. mniej sprzętu, lub sprzęt wyeksploatowany. po za tym autorka dopiero wchodzi w fotografię, wchodzi w sposób szalony, więc nie ma sensu pisać o konkretach, bo kto wie czy dzisiejszy nikon czy pentax nie skończy się na wielkim formacie?
Awatar użytkownika
Minolciarz1979
-#
Posty: 548
Rejestracja: 16 lis 2009, 11:08
Lokalizacja: Legnica

Post autor: Minolciarz1979 »

jeżozwierz pisze:Jedni pisza ze Zenity są kiepskie w porównaniu do Prakticy, Pentaxów czy Minolt.
I maja rację - Zenit w porównaniu do Minolty wypada jak Duży Kwiat 1,5 w porównaniu do Audi 80 2,3 :-)
To nawet nie ma porównania. Siedzę w systemie Minolty AF od lat i mogę Ci wiele powiedzieć na temat tego systemu. Jak chcesz zacząć przygodę z Minoltą za niewielkie pieniądze to zacznij od Minolty 7000i a najlepiej od 8000i. Sprzęt świetny, ergonomia tak wspaniała, że nawet z wielkim tele trzymasz jedna ręką i jedną ręką obsługujesz. Coż więcej dodać? Świetny światłomierz, punktowy, centralny i matrycowy, transportf filmu w pełni automatyczny, doskonały i szybki AF oraz wiele innych bajerów. A wszystko co wymieniłem można wyłączyć i mieć 100% analoga jak masz zyczenie.
Awatar użytkownika
kuzyn353
-#
Posty: 166
Rejestracja: 04 cze 2012, 16:29
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: kuzyn353 »

technik219 pisze:...Zenit zdecydowanie nie (w obecnym czasie nie jest to aparat, który się kupuje...
Jest fajny jako dodatek do pozostałych aparatów ;) Nie ma się co zastanawiać. Jak jest wątpliwość to kupić! Od Zenita się nie zbiednieje. Fajnie czasami pstryknąć rolkę takim czymś :) Etui ma niesamowity zapach ;-)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

może i się nie zbiednieje, ale się zniechęci. znaczy, może się zniechęcić. pierwszy i ostatni zenit, którym mnie się fajnie fotografowało, to był zenit 19, ale i on miał swoje wady. ciemny, niebieski wizjer, lustro kopiące niczym dziki muł i kiepawa ergonomia. tak.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

kuzyn353 pisze:Etui ma niesamowity zapach ;-)
Pamiętam! Nic tak nie pachniało jak ten futerał. Z prawdziwej skóry!
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10067
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Nie cały, bo dziób osłaniający obiektyw nie jest skórzany. A i ta skóra na pozostałej części nie powala jakością.
Jak kto miał nowego ze sklepu Starta ten wie jak pachnie skóra.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
jeżozwierz
-#
Posty: 3
Rejestracja: 18 mar 2014, 20:56
Lokalizacja: Polska

Post autor: jeżozwierz »

Niestety nie nalezy do najlepszych łowców na allegro, strasznie tu duzo nie potrzebnych ogloszen typu < aparat wizualnie piękny, ale nie sprawdzany na kliszy bo sie nie znam> z czego liczba godnych uwagi aparatów skurczyla sie do kilku. Polawałam na minolty i nikony jak radziliście ale wszystkie aukcje przegralam z fiaskiem. Końcem końców wybrałam Praktikę MTL 5 z obiektywem penatcon 29/2,8 . Chociaż widzę Technik 29 nie poleca. To zły wybór?
ODPOWIEDZ