Szukam obiektywu do LF ...

Obiektywy do aparatów i powiększalników.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Mariusz36
-#
Posty: 5
Rejestracja: 16 lis 2012, 10:36
Lokalizacja: Kraków

Szukam obiektywu do LF ...

Post autor: Mariusz36 »

Szukam obiektywu szerokokątnego do LF 4x5" może ktoś ma do sprzedania, ewentualnie droradźcie mi proszę czego szukać (raczej z tańszych ...)
Mariusz
sweetek
-#
Posty: 481
Rejestracja: 08 kwie 2011, 20:45
Lokalizacja: lublin

Post autor: sweetek »

poszukaj super angulona robionego dla linhofa F8 65 mm - za 500 zł powinieneś kupić
Awatar użytkownika
pasiasty
-#
Posty: 217
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:57
Lokalizacja: Praha
Kontakt:

Post autor: pasiasty »

jak bardzo szerokokątny ten obiektyw ma być? jak bardzo "tańszy"?

jeśli wystarczy 90mm, to daje się czasami za grosze kupić starego angulona 90/6,8. ostry tylko w środku, na 4x5 ruchy żadne, ale malutki i leciutki

daje się czasami upolować, już za nieco więcej, ale cały czas w granicach rozsądku, super-angulon 90/5,6 - taniej wersja bez powłok, za MC trzeba zwykle dopłacić

jeśli ma być szerzej: najkrótszą ogniskową mam 58mm (Grandagon) i prawie się sie daje robić tym zdjęć - statyw, własne nogi, śmietnik ogólny wchodzą w kadr, a przy krawędziach na matówce widać jedynie ciemność; warto poza tym sprawdzić, jaki jest minimalny wyciąg aparatu i ewentualna możliwość użycia zagłębionej płytki obiektywowej
|| Cezary Żemis <cezary.zemis@gmail.com>
|| http://cezaryzemis.name/
|| ph. +48 794 337 097 | +420 605 560 885
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

Sam miałem podobny dylemat, chciałem upolować Congo 90mm, ale skończyło się na Fujinon 105mm f/5.6, migawka copal 0, filtr 46mm, koło obrazowe 162mm (praktycznie bez pokłonów i przesunięć). Dodatkowe zalety, to mała waga (ok. 200g), można zamknąć Grafleksa z tym obiektywem i nie trzeba w nim odchylać pokrywy, aby zrobić zdjęcie. No i cena, ok 500 zł.

Przykładowe zdjęcie:

Obrazek
Modest Baroque by JaZ99wro, on Flickr
Mariusz36
-#
Posty: 5
Rejestracja: 16 lis 2012, 10:36
Lokalizacja: Kraków

Post autor: Mariusz36 »

Dzięki wszystkim za rady, żeczywiście nie napisałem jak bardzo szerokokątny i jak tani :). Generalnie ok 90mm będzie ok, a cena to do ok 1000zł (ale oczywiście im taniej tym lepiej..) Ten super-angulon 90/5,6 chodzi mi po głowie, muszę poszukać
Pozdrawiam
Mariusz
Awatar użytkownika
pasiasty
-#
Posty: 217
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:57
Lokalizacja: Praha
Kontakt:

Post autor: pasiasty »

Generalna zasada kupowania sprzętu wielkoformatowego tanio to cierpliwość i korzystanie z możliwie wielu źródeł (np. portale aukcyjne, fora internetowe w różnych krajach). Na eBayu jest w tej dziedzinie sporo sprzedawców profesjonalnych, mających często ceny sporo wyższe od średniej, a zdarzają się i tacy, którzy wystawiają z ceną na poziomie kilkukrotnie wyższym (zdaje się, że eBay podwyższył prowizję od sprzedaży i anulował opłatę za wystawienia, więc nic nie broni próbować sprzedać starego Angulona 90/6,7 za 500$). Oczywiście, kupując u profesjonalnego sprzedawcy mamy większą szansę, że opis odpowiada rzeczywistości i że można będzie zakup zwrócić.

Mój SA 90/5.6 (nie MC) kosztował 151euro + 25euro przesyłka i pochodził od prywatnego sprzedawcy i był w absolutnym porządku.

Warto pamiętać, że do niedawna był produkowany Super-Angulon 90/6,8 i nie należy go mylić z małym Angulonem o tych parametrach - jest to zupełnie inna klasa, również cenowa.
|| Cezary Żemis <cezary.zemis@gmail.com>
|| http://cezaryzemis.name/
|| ph. +48 794 337 097 | +420 605 560 885
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Re: Szukam obiektywu do LF ...

Post autor: junkers_ju-87 »

Mariusz36 pisze:Szukam obiektywu szerokokątnego do LF 4x5" może ktoś ma do sprzedania, ewentualnie droradźcie mi proszę czego szukać (raczej z tańszych ...)
Mariusz
Te stare Angulony 90 mm i ciemne Super Angulony 1:8 których jest sporo na rynku to sobie daruj .
Pierwszy jak piszą koledzy nie ostry po bokach a o przesuwach zapomnij .
miałem go i nawet na 9x12 cm to była porażka . ten drugi za to ciemny 1:8
Obydwa można kupic w cenie do 500 zł
Dopiero jak kupiłem Super Angulona 1:5,6 to byłem zadowolony .
Na Allegro bywa w cenie ok 1300 zł poniżej 1000 zł nie dostaniesz , no chyba że
sprzedaje jakiś chory umysłowo albo w tarapatach finansowych .
Możesz szukać za granicą ale w przypadku reklamacji będziesz miał kłopot
A ceny poszły do góry i są podobne jak w Polsce.
Radził bym ci trochę odczekać dłużej , odłożyć więcej kasy i kupić coś lepszego .
Albo Super Angulona 1 :5,6 albo Grandagona.
Naprawdę będziesz zadowolony bo wykorzystasz i przesuwy i pokłony .


A tu widzę że ktoś wystawia też coś interesującego
http://allegro.pl/schneider-kreuznach-s ... 44699.html

[ Dodano: Czw 20 Mar, 2014 ]
JaZ99 pisze:Sam miałem podobny dylemat, chciałem upolować Congo 90mm, ale skończyło się na Fujinon 105mm f/5.6, migawka copal 0, filtr 46mm, koło obrazowe 162mm (praktycznie bez pokłonów i przesunięć). Dodatkowe zalety, to mała waga (ok. 200g), można zamknąć Grafleksa z tym obiektywem i nie trzeba w nim odchylać pokrywy, aby zrobić zdjęcie. No i cena, ok 500 zł.

Przykładowe zdjęcie:

[url=http://farm4.staticflickr.com/3771/12831563744_212d53139d_c.jpg]Obrazek[/url]
Modest Baroque by JaZ99wro, on Flickr
A ja ten kościół to już gdzieś widziałem . Coś jak by Świdnica , ale może się mylę ?
ju_87
JaZ99
-#
Posty: 858
Rejestracja: 02 gru 2008, 15:57
Lokalizacja: Wroclaw
Kontakt:

Post autor: JaZ99 »

junkers_ju-87 pisze:A ja ten kościół to już gdzieś widziałem . Coś jak by Świdnica , ale może się mylę ?
Nie, nie mylisz się. Wszystkie swoje zdjęcia geotaguję telefonem komórkowym, więc możesz nawet na mapie we Flikrze sprawdzić, z którego miejsca zrobiłem zdjęcie.
Awatar użytkownika
pasiasty
-#
Posty: 217
Rejestracja: 23 lis 2011, 15:57
Lokalizacja: Praha
Kontakt:

Re: Szukam obiektywu do LF ...

Post autor: pasiasty »

junkers_ju-87 pisze:A tu widzę że ktoś wystawia też coś interesującego
http://allegro.pl/schneider-kreuznach-s ... 44699.html
O, jakbym poznawał :) co prawda trochę drożej niż płaciłem ja, ale przesyłka będzie tańsza... Chyba, że cena pójdzie znacząco w górę.

Osobiście bałbym się migawki elektronicznej, ale z braku doświadczenia niż ze złych doświadczeń. Sprzedający pisze, że działa, więc pewnie tak jest.

Przy okazji warto pomyśleć o filtrze centralnym, ale to koszt przynajmniej taki, jak samego obiektywu. Kiedyś sobie myślałem, że winietowanie to w gruncie rzeczy fajna sprawa, dodaje zdjęciu "magicznej plastyki" - no dodaje, jak się nie używa zanadto ruchów - ze sporym shiftem, zamiast winiety w rogach mamy pół zdjęcia jasne, pół ciemne (i żadnej magii).
|| Cezary Żemis <cezary.zemis@gmail.com>
|| http://cezaryzemis.name/
|| ph. +48 794 337 097 | +420 605 560 885
AJK
-#
Posty: 197
Rejestracja: 18 sty 2009, 14:59
Lokalizacja: Wschodnia Fryzja

Re: Szukam obiektywu do LF ...

Post autor: AJK »

pasiasty pisze: Osobiście bałbym się migawki elektronicznej, ale z braku doświadczenia niż ze złych doświadczeń. Sprzedający pisze, że działa, więc pewnie tak jest.
Mam taka migawke od dluzszego czasu. Zamiast PX-21, ktora wprawdzie mozna kupic za ca. 12 Euro w wersji "Alkaline", uzywam litowej 3,6V o wymiarach AA. Np Tekcell kosztuje 3,80 Euro.
Pozdrowienia znad Morza Polnocnego

Andrzej
Awatar użytkownika
Linhof
-#
Posty: 287
Rejestracja: 27 maja 2012, 19:15
Lokalizacja: Warszawa

Post autor: Linhof »

Cześć, przy 90 jest zasada, im większe pole obrazowe, tym mniejsza winieta. Jeśli kupisz coś co ledwie kryje 4x5, tym więcej bedziesz widział cieni po bokach. Generalnie przy szerokim kącie "mały" obiektyw + center filter = "duży" obiektyw o tej samej ogniskowej (cenowo). Wada "dużego" to masa własna.
Technikardan + mała szklarnia
ODPOWIEDZ