poddasze jako ciemna

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o własnoręcznych doświadczeniach z wykonywaniem powiększeń

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

krolik112
-#
Posty: 2
Rejestracja: 27 lut 2014, 12:29
Lokalizacja: Biłgoraj

poddasze jako ciemna

Post autor: krolik112 »

Witam chce sobie zorganizować ciemnie na poddaszu. Tylko jest tam dosyć ciepło latem i czy nie będzie to negatywnie wpływało na chemie i proces wywołania?
Awatar użytkownika
kuzyn353
-#
Posty: 166
Rejestracja: 04 cze 2012, 16:29
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: kuzyn353 »

Jak dobrze zrobisz izolację termiczną i wentylację... Niektórzy mieszkają na poddaszach :)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

czołem!
mieszkam na ostatnim piętrze, pod dachem. w mojej ściemni latem bywa ponad 27 st. C. wołam w tych warunkach filmy, zdarza się i powiększać. ciąg mam niezły w ściemni, więc poza tym, że gorąco, to nic złego się nie dzieje. chemia działa, lampa świeci, idzie wytrzymać.
pozdrawiam
p.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

rbit9n pisze:czołem!
mieszkam na ostatnim piętrze, pod dachem. w mojej ściemni latem bywa ponad 27 st. C. wołam w tych warunkach filmy, zdarza się i powiększać. ciąg mam niezły w ściemni, więc poza tym, że gorąco, to nic złego się nie dzieje. chemia działa, lampa świeci, idzie wytrzymać.
pozdrawiam
p.
oj nie marudź :-P wielu chciałoby mieć takie warunki jak ty :roll:
Awatar użytkownika
taharii
-#
Posty: 1132
Rejestracja: 12 lut 2013, 15:44
Lokalizacja: (znów) Rzeszów!

Post autor: taharii »

nord pisze:oj nie marudź :-P wielu chciałoby mieć takie warunki jak ty :roll:
No! 27! jak na Malediwach! ;)
krolik112
-#
Posty: 2
Rejestracja: 27 lut 2014, 12:29
Lokalizacja: Biłgoraj

Post autor: krolik112 »

Dzięki za odpowiedź ;-) Wentylacja i izolacja to wiadomo. Głównie chodziło mi czy temperatura nie będzie miała wpływu na proces wywołania.
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

temperatura ma duży wpływ na proces.. jak dla papieru jeszcze można dać widełki +-5C to chemia negatywowa tego nie zniesie.. oczywiście zawsze można mieszać w innym pomieszczeniu.
Awatar użytkownika
Basil
-#
Posty: 594
Rejestracja: 15 maja 2011, 12:00
Lokalizacja: Łódź

Post autor: Basil »

Bez przesady...wkładasz koreks do michy z wodą o ustalonej temperaturze,ew. przykrywasz całość ręcznikiem i temperatura nie zmieni Ci się tak bardzo przez te 6-9min.Inaczej nikt by latem nie wołał negatywów.
Inspiration exists,but it has to find you working - Pablo Picasso
Saradok
-#
Posty: 37
Rejestracja: 15 paź 2009, 18:22
Lokalizacja: b_b

Post autor: Saradok »

rbit9n pisze:mieszkam na ostatnim piętrze, pod dachem. w mojej ściemni latem bywa ponad 27 st. C. wołam w tych warunkach filmy, zdarza się i powiększać.
Do takich warunków podczas wołania pasuje piwko, albo dwa...ewentualnie siedem ; ]
dugi1985
-#
Posty: 345
Rejestracja: 08 mar 2012, 21:33
Lokalizacja: Zabrze

Post autor: dugi1985 »

m6nj pisze:temperatura ma duży wpływ na proces.. jak dla papieru jeszcze można dać widełki +-5C to chemia negatywowa tego nie zniesie.. oczywiście zawsze można mieszać w innym pomieszczeniu.
W cieplejszym klimacie od naszego to się nigdy nie robiło zdjęć?
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

pewnie robiło..ale pewnie w płaszczu wodnym, albo labie.
Przy temp 27C wlewając do koreksu 20C po 10 min może tam być 22.. jednemu to przeszkadza drugiemu nie.
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

m6nj pisze: Przy temp 27C wlewając do koreksu 20C po 10 min może tam być 22..
może być albo i nie. trza by sprawdzić. a jeśli komuś "to przeszkadza albo nie.." zawsze może puszkę trzymać w misce z większa ilością wody o temperaturze 20'C. nie będzie to wygodne, ale czy ktoś obiecywał, że będzie łatwo?
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

nord pewnie ze można:) Pytanie było o temp i wpływ na chemię- i tutaj fizyki nie oszukamy..a sposobów na obejście problemu może byc wiele:)
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

m6nj pisze:nord pewnie ze można:) Pytanie było o temp i wpływ na chemię- i tutaj fizyki nie oszukamy..a sposobów na obejście problemu może byc wiele:)
nie jestem geniuszem z fizyki i nawet nie wiem jak to zjawisko się nazywa, ale nawet przy mojej indolencji jestem w stanie wyobrazić sobie, że jeżeli coś jest chłodniejsze od drugiego i te rzeczy mają z sobą kontakt, będzie musiało dojść do wyrównania temperatur. czasami objawia się to skraplaniem wilgoci z otoczenia i ten efekt podoba mi się najbardziej, szczególnie latem, gdy stoi przede mną butelka piwa.

a tak na marginesie, skoro praw fizyki nie da się oszukać, to kurna o co chodzi?
m6nj
-#
Posty: 243
Rejestracja: 05 lip 2009, 20:48
Lokalizacja: lublin

Post autor: m6nj »

Nord oczywiście masz rację, ale... wyobraźmy sobie że chcesz sobie skalibrować cały proces pod 20C. W momencie wlania chemii o danej temp (nie ważne jakiej) i umieszczenie koreksu w zimniejszej wodzie przez cały proces wołania negatywu chemia zmienia krzywą temp.. temp cały czas waha się i ciężko nad tym zapanować..w związku z tym Twój proces nigdy nie będzie powtarzalny.. Oczywiście można to olać jeśli nie lubi się powtarzalności w światłach..

Ideałem jest moczenie chemii w stałej temp w związku z czym ma ona temp cieczy w której jest moczona.. Dlatego używam jobo i nawet jeśli temp w wanience delikatnie podniesie się bo w ciemni mam np 25C to doleje trochę zimnej wody z znowu mam w wannie 20C..dlatego wiem jak świecić i wiem jak wołać z dokładnością do ~5 sek.
ODPOWIEDZ