Pentacon Six

Aparaty tradycyjne - Informacje i problemy z Waszym sprzętem. Bez względu na format - zapraszamy

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Andreas987
-#
Posty: 5
Rejestracja: 18 lis 2013, 19:18
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Pentacon Six

Post autor: Andreas987 »

Ciekaw jestem czy ktoś z uczestników forum regulował z sukcesem :) czasy migawki w Pentaconie Six. Jeśli tak to proszę o kontakt. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Znaczy, Kolega zawitał na forum w interesach? Kolega dowie się czego chciał i zniknie. A my tu bardziej w celach towarzyskich obcujemy, najpierw się "znajomimy", przedstawiamy sobie...
Takie przybytki, gdzie wpada się z "interesem" zgoła inaczej się nazywają... ;-)
Lux mea lex
Andreas987
-#
Posty: 5
Rejestracja: 18 lis 2013, 19:18
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Dzięki za odpowiedź

Post autor: Andreas987 »

Mam problem i jak w temacie postu zwróciłem się z pytaniem do ludzi którzy interesują się aparatami analogowymi i mogą coś wiedzieć. Zabrakło "Witam wszystkich" ?, może i tak.
Ale jak to jest, że zawsze odpowiada ktoś kto nie ma nic do powiedzenia. Pozdrawiam
Awatar użytkownika
sokol07
-#
Posty: 275
Rejestracja: 22 lut 2013, 19:20
Lokalizacja: Płock/Poznań
Kontakt:

Post autor: sokol07 »

A pytałeś w serwisach foto u siebie w mieście?
http://ts-photo.pl/
Andreas987
-#
Posty: 5
Rejestracja: 18 lis 2013, 19:18
Lokalizacja: Lublin
Kontakt:

Post autor: Andreas987 »

Tak pytałem :) ale tu chodzi o satysfakcję. Zrobiłem już większość, wymieniłem moduł czasów, mechanizm naciągu, roletki, lustro. Mechanicznie chodzi dobrze, tylko czasy mi się rozjeżdżają :( W moim mieście jest u kogo zrobić ale jak oddam to będę miał taką samą wiedzę jak przedtem :) Poza tym naprawa sprawia mi taką samą frajdę jak potem robienie zdjęć. Pozdrawiam
skytruck
-#
Posty: 159
Rejestracja: 21 mar 2008, 19:48
Lokalizacja: Strzyżów n/Wisłokiem

Post autor: skytruck »

Andreas987 pisze: Zrobiłem już większość,[...] lustro.
A można wiedzieć, czy miałeś problem ze zdobyciem lustra i ile kosztowało? W moim P6, który powoli szykuje się do odwiedzin serwisu, trzeba będzie je również wymienić.
Może być PW
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

Andreas987 pisze: Zrobiłem już większość,[...] lustro.
Dostałem od kolegi Pentacona Six. Przeleżał w szafie ponad 20 lat.
Na ucho działa tak jak powinien. Używałem Six'a w latach 80'tych.
Zanim założę testowo film, przypomnijcie jak się z nim obchodzić. Naciągamy równym jednostajnym ruchem, tak?
Coś jeszcze?
...Jednak problemy
Na czasie 125 druga kurtyna albo się nie zamyka, albo robi to z ociąganiem po sekundzie. Na B wszysko w porządku.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

Raz obchodzisz się jak byś rozbrajał minę a raz jak byś jeździł czołgiem:D...pewnie smary zastane po 20 latach oddaj do czyszczenia i przesmarowania:)
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

Fikumiku pisze:Raz obchodzisz się jak byś rozbrajał minę a raz jak byś jeździł czołgiem:D...pewnie smary zastane po 20 latach oddaj do czyszczenia i przesmarowania:)
Na pewno ma zastane stawy i pewnie stał (leżał) na czasie 125.
Pożyczyłem go do testów. Jeszcze nie wiem czy go kupię. Kusi jednak jakaś duża bronka albo pentax 6x7 bo przyzwyczajony jestem do do porządnej wielkiej matówki. No i oczy nie te co dawniej.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

mrek pisze:Na pewno ma zastane stawy i pewnie stał (leżał) na czasie 125.
Facet, który naprawiał P-sixy i inne NRD-owskie sprzęty powiedział mi kiedyś, że Pentacon musi cały czas pracować. Jeśli jest nieużywany przez dłuższy czas, to koniecznie raz na kwartał trzeba przestrzelić go na 2 rolkach (mogą być ćwiczebne, wielokrotnego użycia) kolejno na wszystkich czasach. Inaczej czasy mu się rozjeżdżają i trzeba je regulować. Nie miałem P-sixa, co najwyżej używałem "służbowego" ale coś w tym jest, bo jak kiedyś wziąłem na urlop zapasowego (leżał w szafie i czekał na swoją kolej), to zdjęcia z pierwszych filmów mi wyszły, że niech je chudy byk i małe pieski. Potem się rozruszał.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

technik219 pisze:
mrek pisze:Na pewno ma zastane stawy i pewnie stał (leżał) na czasie 125.
Facet, który naprawiał P-sixy i inne NRD-owskie sprzęty powiedział mi kiedyś, że Pentacon musi cały czas pracować. Jeśli jest nieużywany przez dłuższy czas, to koniecznie raz na kwartał trzeba przestrzelić go na 2 rolkach (mogą być ćwiczebne, wielokrotnego użycia) kolejno na wszystkich czasach. Inaczej czasy mu się rozjeżdżają i trzeba je regulować. ...
Dzięki za cenne uwagi. Przestrzelę go jednak, może się rozrusza. To jedyna możliwość żeby wykorzystać Sonnara 180, którego mam. Na 135 też coś z niego wyciskam ale wolę 6x6.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
piotrek_8558
-#
Posty: 27
Rejestracja: 11 lis 2014, 22:53

Post autor: piotrek_8558 »

Na pewno nie wolno po naciągnięciu klatki puścić dźwigni żeby sama odbijała. Trzeba koniecznie "odprowadzić" kciukiem dźwignię na swoje miejsce. To wazne. Można się przyzwyczaić.
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Mówi się, że "Pentacon raz pożyczony nakłada klatki do końca świata". Coś w tym jest...
Lux mea lex
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Post autor: mrek »

technik219 pisze:Mówi się, że "Pentacon raz pożyczony nakłada klatki do końca świata". Coś w tym jest...
Ten, który ja pożyczyłem klatki sadzi równiej niż kaseta z Mamaiya RB (-: no i potrafi ich zrobić 13. Zapomniałem o tym. Niespodzianka.
Za to czas 125 się nie zamyka , a czas 250 z ociąganiem. Trza mu do doktora.
Jaki korpus 6x6 doradzili byście do szkieł systemu Pentacon Six?
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
ostrygad
-#
Posty: 314
Rejestracja: 13 lis 2009, 16:49
Lokalizacja: Krosno
Kontakt:

Post autor: ostrygad »

...kiedyś, podczas namiętnych rozmów telefonicznych z p. Michałem Nagovem, poruszony został temat Pentacona Sixa i jego typowych usterek. Według p. Michała , bliźniaczym korpusem przyjmującym optykę z Jeny jest Kiev 66, przy czym charakteryzuje się on znacznie mniej awaryjnym systemem transportu błony. Nie pamiętam jak z migawką, ale generalnie , p. Michał bardzo polecał do Psixowskich szkieł właśnie ten ruski korpus.

Jest jeszcze kolega "palec w nosie" aka "bokeh factory" który wyrzeźbi dla Ciebie specjalne mocowanie pod jakiegoś Japończyka.
ODPOWIEDZ