Wywoływacz uniwersalny FOMA

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Wywoływacz uniwersalny FOMA

Post autor: UIMP »

Witajcie Panowie. Dzisiaj nabyłem z wielkiej potrzeby wywoływacz uniwersalny czeskiej Fomy. Na jego opakowaniu wypisane są jedynie 3 czasy wywoływania - dla Fomapana 100, 200, 400. Czy wiecie może, jak długo wywoływać inne filmy? Jakieś wskazówki, zalecenia? Napiszcie, co sądzicie o tym wywoływaczu i czego się można po nim spodziewać.

Przypomniało mi się jeszcze - wywoływacz jest przeterminowany - jego termin ważności upłynął w lipcu 2013. Można go dalej normalnie używać, czy może zwiększyć nieco czas wywoływania? Jutro mam zamiar zrobić w nim pierwsze próbki, podzielę się wnioskami, ale pytam zawczasu.

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

Termin ważności jest jedynie wskazówką dla producenta o terminie, po którym nie bierze odpowiedzialności za wyniki działania. Mam w-41 z terminem do 2009 r., "zapieczętowany i spodziewam się, że będzie jeszcze działał.
Co do wywoływania filmów: do tego celu przeznaczone są wywoływacze negatywowe. Jest och "od groma" i ciut-ciut. Wywoływacze uniwersalne to taki ni pies, ni wydra. Można wołać papiery i negatywy.... ale co najmniej średnioformatowe i wzwyż. Na małym obrazku nie spodziewałbym się uzyskać zadowalających efektów. Na powiększeniach wyjdzie szydło z worka ;-)
Duży format tak, mały obrazek zdecydowanie nie, format średni jako tako.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

UIMP litosści. Jestem z Bielska. Z wielkiej potrzeby bym Ci odstąpił normalny wywoływacz, a nie jakieś howno.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

J.A., Nie, no byłem wczoraj w bratnim Czeskim Cieszynie i nie było nic innego, to wziąłem ten uniwersalny. Reszta była przeterminowana do 2009, więc bałem się brać po ostatnich eksperymentach z tak przeterminowanym wywoływaczem.
To może wpadnę do Ciebie, J.A. i odkupię coś do negatywów :)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

DD-X, lub Ultrafin Plus, mam otwarte. Albo pół litra superstocka XTola. Nie otwierany, zagazowany.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

J.A., to może Ultrafin Plus. Tylko nie wiem kiedy bym odebrał, bo nie mam teraz jak zajechać do Bielska, ale to może przez rodzinę z Wadowickiej da rade jakoś do mnie dostarczyć. Za ile odsprzedasz otwartą butelkę?
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10034
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

czytaj pw
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
maqsz
-#
Posty: 400
Rejestracja: 04 gru 2008, 14:31
Lokalizacja: Wieś spokojna

Post autor: maqsz »

UIMP pisze:J.A., Nie, no byłem wczoraj w bratnim Czeskim Cieszynie i nie było nic innego,
A co sie stalo z tradycyjnie niezle zaopatrzonym sklepem p. Wojoczka w rynku?
--
Maciek
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

maqsz pisze:
UIMP pisze:J.A., Nie, no byłem wczoraj w bratnim Czeskim Cieszynie i nie było nic innego,
A co sie stalo z tradycyjnie niezle zaopatrzonym sklepem p. Wojoczka w rynku?
No właśnie tam byłem :) Poza tym lekko przeterminowanym wyw. uniwersalnym miał jeszcze wywoływacze do 2009 roku. Więc wolałem nie ryzykować :) Filmy tam może są, ale z wywoływaczami, ciężko. Poza tym reszta na zamówienie. A w tymże sklepie byłem ostatnio z aparatem i zrobiłem rolkę filmu. Zdjęcia (którymi nie omieszkam się pochwalić) przedstawiają kolekcję aparatów p. Piotra.
maqsz
-#
Posty: 400
Rejestracja: 04 gru 2008, 14:31
Lokalizacja: Wieś spokojna

Post autor: maqsz »

Tam byly jakies zawirowania z wlasnoscia - chodzily sluchy, ze przez jakis czas wlascicielem byla firma z Bedzina (domene nadal maja) - bo to jest przede wszystkim sklep z bronia, a foto na nieco mniejsza skale - ale teraz ponoc wszystko na powrot jest panawojoczkowe.

Tak czy siak, kiedys mial swieze odczynniki.
--
Maciek
UIMP
-#
Posty: 177
Rejestracja: 17 mar 2013, 18:32
Lokalizacja: Ustroń
Kontakt:

Post autor: UIMP »

maqsz, Te odczynniki, które kupiłem, tez były kiedyś świeże :) Po prostu nie ma zbytu i raz na jakiś czas ktoś kupi jedną paczkę. Nie oszukujmy się - kto dzisiaj chodzi/jeździ do sklepu po odczynniki i filmy. W internecie jest po prostu taniej. Choć nie zawsze :roll:
ODPOWIEDZ