Fuji Neopan Acros + Tetenal Ultrafin liquid

Ciemnia fotograficzna - Podzielcie się receptami wywoływaczy i efektami ich użycia z różnymi negatywami - mile widziane skany ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

mancat
-#
Posty: 4
Rejestracja: 11 sie 2013, 19:29
Lokalizacja: śląsk

Fuji Neopan Acros + Tetenal Ultrafin liquid

Post autor: mancat »

Witam!

Mam dość nagłą sprawę do Was. Otóż wywołałem właśnie Acrosa 100 ISO w Tetenalu Ultrafinie liquid - 1+20, 20st.C , 4 minuty, mieszanie co 3 sekundy (na etykiecie jest 3,5 min, ciągłe mieszanie). Negatyw wyszedł blado, wszystko co prawda widać, ale ten kontrast jest naprawdę słaby. Szczególnie w porównaniu z np. Ilfordem Pan 100 wywołanym w tym samym wywoływaczu i tym samym stężeniu.

Co poprawić w wywoływaniu by poprawić kontrast? Dłużej, może ciągle obracać koreksem? Bardzo proszę o pomoc. Zdaję też sobie sprawę z tego, że ten Tetenal nie do końca pasuje do Acrosa...

Pozdrawiam!
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

Te 3,5 min jest w kolumnie dla 0,55 i jest to w ogóle jedyna czas wg. Tetenala dla tej pary. Moim zdaniem wybrałeś nieodpowiedni wywoływacz, dla Acrosa.
Przedłuż czas wyjdzie bardziej kontrastowo.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
mancat
-#
Posty: 4
Rejestracja: 11 sie 2013, 19:29
Lokalizacja: śląsk

Post autor: mancat »

Dzięki! Niestety tylko ten wywoływacz mam i już czytałem, że nie jest to dobra para. :) Zobaczymy.

[ Dodano: Nie 15 Wrz, 2013 ]
Przy 5-ciu minutach i ciągłym mieszaniu wyszło dużo lepiej, natomiast nie jest to takie jak powinno być. Także awaryjnie można wywoływać. Ale na pewno lepiej użyć innego wywoływacza.

Dzięki!!
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

Niektórzy jakoś pogodzili ze sobą tę parę. Np. zobacz TU .
Osobiście również byłem rozczarowany tym połączeniem, dobrze jest np. z Xtolem lub D-76 - czasy podane w ogólnie znanym miejscu...
ODPOWIEDZ