Tetenal spray

Ciemnia fotograficzna - Wszystko o procesie wywoływania negatywów czarno-białych

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Tetenal spray

Post autor: jerezano »

Kupiłem po raz pierwszy tetenalowski spray do zabezpieczania roztworów przed utlenianiem. Wyczytałem, że to gaz cięższy od powietrza więc chyba nie trzeba go zbyt dużo do odcięcia roztworu od środowiska... Ile go sikać do butelki? Macie z pewnością jakieś doświadczenia w tej materii.
cichy70
-#
Posty: 121
Rejestracja: 29 sie 2009, 16:00
Lokalizacja: świebodzin
Kontakt:

Post autor: cichy70 »

Jędrzej, ja robię tylko małe psyt i działa.
:)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

na etykiecie jest chyba napisane, że w ciągu 5 sekund wypływa 250ml gazu (nomen omen propan-butan - jak zbraknie w zażygałce, to można protectanem nabić, albo odwrotnie).
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
mrek
-#
Posty: 2341
Rejestracja: 07 mar 2007, 03:17
Lokalizacja: Kraków

Re: Tetenal spray

Post autor: mrek »

jerezano pisze:Kupiłem po raz pierwszy tetenalowski spray...Macie z pewnością jakieś doświadczenia w tej materii.
Widać pod światło gdy zaczyna wypływać z butelki.
od 24x36 po 18x24 + szkiełko i oko
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

rbit9n pisze:(nomen omen propan-butan - jak zbraknie w zażygałce, to można protectanem nabić, albo odwrotnie).
Sam butan.
Lux mea lex
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

ja tam gazuje Ronsonem i jest dobrze. :roll:
necropost
-#
Posty: 70
Rejestracja: 08 mar 2013, 04:28
Lokalizacja: worldwide

Post autor: necropost »

hmmm butan ? mnie sie wydawalo ze tetenal w swojej puszce laduje azot , a wlasciwie nitrogen , podobnie jak na statkach chemikaliowych podaje sie nitrogen by zrobic tzw padding czyli odciac dany towar od powietrza stad dziwie sie mozliowsci nabicia zazygalku :)

pozdrawiam
mamiya lover:)
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

necropost pisze:hmmm butan ? mnie sie wydawalo ze tetenal w swojej puszce laduje azot , a wlasciwie nitrogen , podobnie jak na statkach chemikaliowych podaje sie nitrogen by zrobic tzw padding czyli odciac dany towar od powietrza stad dziwie sie mozliowsci nabicia zazygalku :)

pozdrawiam
azot ma gęstość zbliżoną do powietrza (jakże inaczej, skoro w powietrzu jest 78% azotu). w wyniku tego, podczas napuszczania azotu do pojemnika, on się będzie mieszał z powietrzem zawartym tamże, ale go nie wyprze. co więcej, tlen ma większą gęstość od azotu, więc będzie się kierował ku dołowi, przy napuszczaniu azotu. dlatego gaz zabezpieczający, musi być i cięższy od powietrza i mniej reaktywny i nierozpuszczalny w wodzie. dlatego właśnie idealnie nadają się do tego węglowodory. węglowodorem zagazujesz wywojkę w kuwecie, a azotem nie. o!
technik219 pisze:
Sam butan.
faktycznie, brakuje mu propanowego posmaku. nie wiem co mnie się ubzdurało. pewnie dlatego, że niektórzy gazują z zapalniczek.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Awatar użytkownika
technik219
-#
Posty: 3353
Rejestracja: 13 lut 2011, 20:15
Lokalizacja: ze wsi

Post autor: technik219 »

rbit9n pisze:pewnie dlatego, że niektórzy gazują z zapalniczek.
Prawidłowy gaz do zapalniczek to również sam butan ;-)
Lux mea lex
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

no i wyszła moja ignorancja. zawsze bowiem preferowałem zapalniczki benzynowe.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
jerezano
-#
Posty: 495
Rejestracja: 02 mar 2012, 22:26
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: jerezano »

A więc mały pssyt... i wystarczy!
Palaczem nie jestem, ale chyba w takim razie taniej będzie z gazem do zapalniczek. Bo on chyba nie kosztuje 23 zł?
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

jerezano pisze:A więc mały pssyt... i wystarczy!
Palaczem nie jestem, ale chyba w takim razie taniej będzie z gazem do zapalniczek. Bo on chyba nie kosztuje 23 zł?

za Ronsona o pojemności Tetenalu zapłaciłem 9,85pln.
necropost
-#
Posty: 70
Rejestracja: 08 mar 2013, 04:28
Lokalizacja: worldwide

Post autor: necropost »

azot ma gęstość zbliżoną do powietrza (jakże inaczej, skoro w powietrzu jest 78% azotu). w wyniku tego, podczas napuszczania azotu do pojemnika, on się będzie mieszał z powietrzem zawartym tamże, ale go nie wyprze. co więcej, tlen ma większą gęstość od azotu, więc będzie się kierował ku dołowi, przy napuszczaniu azotu. dlatego gaz zabezpieczający, musi być i cięższy od powietrza i mniej reaktywny i nierozpuszczalny w wodzie. dlatego właśnie idealnie nadają się do tego węglowodory. węglowodorem zagazujesz wywojkę w kuwecie, a azotem nie. o!
wiesz napisalem ci jak to robie w pracy przewozac np toulen lub nitrobenzen a mowisz mi ze nie hmmmm widac ze nitrogen to nie azot a padding oznacza zupelnie co innego , nie wiedzialem ze tak sie najezysz tym

ps. mozesz napuscic bez zadnych obaw zadaniem azotu byloby wyparcie maksymalnej ilosci tlenu , nie odizolujesz jej calkiem nigdy na tak malych objetosciach i w taki domatorski sposob chyba ze napsikasz najpierw a nalejesz pozniej , wykonalne , ale nie w domu

a dla calkowitego rozwiania twoich watpliwosci co do mojej wypowiedzi zajrzyj tutaj : http://en.wikipedia.org/wiki/Tank_blanketing
pozdrawiam
mamiya lover:)
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

necropost pisze:nie odizolujesz jej calkiem nigdy na tak malych objetosciach
Właśnie, że odizolujesz butanem w 100%. Butan w tej sytuacji działa jak woda wlana do oleju. Nie zmiesza się ani trochę i całkowicie odetnie dostęp oleju do dna butelki. Nawet jak zabełtasz, to w końcu i tak wszystko wróci do poprzedniego stanu.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

technik219 pisze:
Prawidłowy gaz do zapalniczek to również sam butan ;-)
no i wyszło szydło z worka. tetenal na puszce protectanu podaje skład: 20-40% propanu i powyżej 60% butanu.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
Zablokowany