Jaki skaner

Czyli Korex po godzinach w ciemni ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

Awatar użytkownika
podszum
-#
Posty: 8
Rejestracja: 10 mar 2013, 09:23
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Jaki skaner

Post autor: podszum »

Panowie, niosę się z zamiarem kupna skanera; posłużyć ma rzecz jasna w głównej mierze do negatywów; od małego obrazka po wielki format, skanowanie szklanych negatywów itd.
Do tego zdarza mi się czasami skanować odbitki celem retuszu, także musi być możliwie super także w tej materii.

Oczywista sprawa że w gre wchodzi raczej używany sprzęt. Najlepiej żeby miał od razu przystawki etc. co małego i średniego filmu i instrukcje jak podjąć się skanowania wielkiego formatu :)

Budżet jakim dysponuję to 400 zł z możliwie lekkim jego nagięciem ... co polecacie ?
Jesteśmy tylko ciszą, strzałą która tnie czas ...

www.marcinwalko.pl
Awatar użytkownika
matti_1989
-#
Posty: 282
Rejestracja: 29 kwie 2008, 18:51
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: matti_1989 »

Skanery ostatnio dość popularnym tematem na forum także radzę przewertować kilka wątków. W budżecie 400zł można upolować coś używanego max do średniego formatu(epson v500, epson 4490, canony serii 8xxx, o LF zapomnij - to już trzeba mieć ok 900-1000zł (np. używany epson 4990 - poprzednik v700).
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

zamiast tworzyć kolejny z rzędu temat p.t "jaki skaner", warto by skorzystać z opcji "szukaj".
Awatar użytkownika
enthropia
-#
Posty: 247
Rejestracja: 24 cze 2009, 11:26
Lokalizacja: Rzeszów

Post autor: enthropia »

Epsona 4990 mam, polecam.
Epsona 4490 miałem, polecam.
400 zł jak na skaner to budżet skromny, ale 4490 można w tej cenie szukać, z tym że skanujesz nim 135 i dość karkołomnie 120, o LF zapomnij.
Pozdrawiam, Bartek.
Awatar użytkownika
przemur
-#
Posty: 498
Rejestracja: 26 mar 2010, 18:11
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: przemur »

Plustek ST64+. Lyknie od malego po duzy (ma wkladki do 5x7", ale mysle ze plyty szklane spokojnie mozna klasc na powierzchni i bedzie OK).

Przy kolorze bedzie dosc biednie (zapewne ze wzgledu na niskie Dmax). Przy BW bedzie na zblizonym poziomie do budzetowych skanerow innych producentow. Na wielkim formacie (ale tylko BW) roznice moim zdaniem malo istotne (stosuje teraz V700 i kiedys zrobilem test 'side-by-side').
SalemA44
-#
Posty: 2
Rejestracja: 04 kwie 2013, 19:19
Lokalizacja: Lower Uncton

Post autor: SalemA44 »

A może lepiej urządzenie wielofunkcyjne ?
Awatar użytkownika
podszum
-#
Posty: 8
Rejestracja: 10 mar 2013, 09:23
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: podszum »

Skąd ta ironia? po prostu szukam sprzętu :)
Jesteśmy tylko ciszą, strzałą która tnie czas ...

www.marcinwalko.pl
yaki
-#
Posty: 47
Rejestracja: 14 lis 2012, 12:56
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: yaki »

do malego i sredniego v600 , + skanowalem 5x7' dibond z mokrego = mega zadowolony
Yaki
panpietruszka

Post autor: panpietruszka »

Epson 4490 <--- polecam :)
Awatar użytkownika
podszum
-#
Posty: 8
Rejestracja: 10 mar 2013, 09:23
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: podszum »

A co szanowni koledzy sądzą o V500 lub V600 do wielkiego formatu, nigdzie nie mogę doczytać czy obsłuży i jak to wychodzi w praktyce mniej więcej ? budżet nieco wzrósł więc biorę już pod uwagę te modele ...
Jesteśmy tylko ciszą, strzałą która tnie czas ...

www.marcinwalko.pl
yaki
-#
Posty: 47
Rejestracja: 14 lis 2012, 12:56
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: yaki »

nie da rady mam v600
Yaki
Awatar użytkownika
Mariusz [mr.]
-#
Posty: 50
Rejestracja: 18 lip 2013, 01:35
Lokalizacja: pl.rec.foto.cyfrowa

Post autor: Mariusz [mr.] »

O właśnie – a może podpowiedziałby mi ktoś bardziej wypraktykowany, co różni V500 od V600?

Wg specyfikacji nie widzę żadnych istotnych różnic. V500 to wprawdzie model już dość wiekowy (ponad 6 lat na rynku), tyle że nowszy wcale nie musi oznaczać lepszy, zwłaszcza w skanerach do analoga – nierzadko producent znajduje w końcu pola do obcięcia kosztów produkcji i w związku z tym wypuszcza nowy model (ale też i uwspółcześnia technologię, więc rezultat może być niejednoznaczny).

Specyfikacja niewiele mówi (Dmax, rozdzielczość) dlaczego V600 miałby kosztować aż 50% drożej – ta różnica od dawna się utrzymuje, ale czy jest to coś więcej niż li tylko pozycjonowanie produktu na rynku…

O! Nie porównywałem pakietu oprogramowania, a tymczasem tu może tkwić część odpowiedzi…
« Jeżeli martwi Cię, że Twojego wciąż wybornie ostrego UWA (np. ±72mm kryjące 4×5” plus zapas na pokłony) może nie czekać już nic naprawdę wspaniałego (albo i całego LF pod niego, byle podróżnego) — możemy pogadać… »
Awatar użytkownika
wosk
-#
Posty: 979
Rejestracja: 06 mar 2007, 22:26
Lokalizacja: Mazury
Kontakt:

Post autor: wosk »

Mariusz [mr.] pisze:...co różni V500 od V600?
Używam V600. V500 nie miałem, ale znalazłem info, że wchodzi do niego krótszy odcinek negatywu: tylko 2 klatki średniego 6x6 ( w V600 mam 3 klatki, czyli tyle na ile rozcinam film do pergaminu, lub 4 klatki 6x4,5 ). To mnie przekonało do mojego modelu. Czy tak jest rzeczywiście i czy to jedyna różnica - niech się wypowiedzą uzytkownicy V500...
yaki
-#
Posty: 47
Rejestracja: 14 lis 2012, 12:56
Lokalizacja: bydgoszcz

Post autor: yaki »

v600 mega daje rade, ale znam uzytkownikow v500 , widzialyem ich skany rowniez jes elegancko, dużo daje wypracowanie metody skanowania, a ponadto przesiadlem sie na soft silverfasta , o niebo lepszy od podstawowego, zwlaszcza opcja podwojnej ekspozycji ktora daje widoczne rezultaty, gladsze bardziej miekkie foty, lepsze
Yaki
Awatar użytkownika
podszum
-#
Posty: 8
Rejestracja: 10 mar 2013, 09:23
Lokalizacja: Podkarpacie
Kontakt:

Post autor: podszum »

Tylko szanowni koledzy i koleżanki, co poradzi sobie z wielkim formatem ?
Jesteśmy tylko ciszą, strzałą która tnie czas ...

www.marcinwalko.pl
ODPOWIEDZ