Ustawienie matówki Bronica ETRS

Problemy z doborem materiału, naświetlaniem w ciężkich warunkach.

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

hangmann
-#
Posty: 8
Rejestracja: 06 maja 2012, 23:30
Lokalizacja: Toruń

Ustawienie matówki Bronica ETRS

Post autor: hangmann »

Witajcie. Mam mały problem z ustawieniem matówki w Bronce ETRS. Otóż kupiłem matówkę do tlr mniej więcej tej samej grubości co w Bronce (do 0,1 mm), doszlifowałem pod wymiar wpakowałem w ramkę i mam mały problem z ostrzeniem. Na razie co prawda próbowałem "na sucho" - nie chcę marnować filmu - to jednak kosztuje.
Ale do rzeczy:
Dopasowałem ostrość dla obiektywu 150 wyjmując po jednej najgrubszej podkładce spod podstawek matówki. Skorygowałem tym samym front focus, który przy ostrzeniu z 1,5 metra wynosił ok 3 cm. Teraz w czasie ostrzenia znacznik na obiektywie idealnie trafia w indeksy.
Problem jest taki, że na obiektywie 75 mm mam teraz back-focus od ok 1 cm przy ostrzeniu z 0,6 m nawet do 20 cm i więcej (!) przy ostrzeniu z 3 m.
Czy myślicie, że zastosowanie drugiej matówki z podklejonymi na brzegach podkładkami do użytku z 75 mm to dobry pomysł, czy tylko półśrodek? jakieś inne sugestie, mając na uwadze, że nie mam ani czasu, ani ochoty ani pieniędzy, żeby oddawać aparat do serwisu?
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

a czy gdy korzystasz z oryginalnej matówki, również ten problem występuje? zanim wyślesz aparat do serwisu, sprawdź taką opcję. nigdy nie stosowałem nieoryginalnej matówki do ETRS'ki więc jedyne co mogę doradzić to sprawdzenie, jak wyżej.
hangmann
-#
Posty: 8
Rejestracja: 06 maja 2012, 23:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: hangmann »

Dziś niestety nie bardzo mam się okazję pobawić ale jutro będę wszystko sprawdzał. Moja oryginalna matówka z Broni jest niestety strasznie porysowana i bez mikrorastra (tylko klin) więc kupiłem to co kupiłem... w sumie grubość matówki nie powinna być problemem bo obraz powstaje i tak na jej spodzie. Na górze jest tylko fresnel.
Tak sobie myślę że któryś z obiektywów musi być rozjustowany. Nie myślałem że będą aż takie różnice... BTW na ile można wierzyć oznaczeniom odległości na obiektywie? Wiem, że z ruskimi bywało różnie ale w Zenzanonowskim chyba można ufać :?:
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

oznaczenia skali metrycznej na moim Z 40mm nieco przekłamują. najlepiej widać to gdy ustawiam ostrość na nieskończoność. gdybym chciał polegać na oznaczeniach musiałbym wykonywać korektę lekko na minus, aby obraz widziany na rastrze pokrywał się z oznaczeniem nieskończoności. zresztą i tak zawsze ustawiam na oko. jednak przy ostrzeniu na nieskończoność po dojechaniu pierścieniem do oporu muszę lekko odbić w prawo aby wyostrzyć. nie wiem czy jest to wina złego fabrycznego ustawienia, czy może coś innego. obiektyw mam "z drugiej ręki" i szczerze mówiąc wcale mi to nie przeszkadza. 75mm i 150mm pokazują nieskończoność w miarę dokładnie.
hangmann
-#
Posty: 8
Rejestracja: 06 maja 2012, 23:30
Lokalizacja: Toruń

Post autor: hangmann »

nord pisze:jednak przy ostrzeniu na nieskończoność po dojechaniu pierścieniem do oporu muszę lekko odbić w prawo aby wyostrzyć.
właśnie podobnie miałem z moją 75. podkleiłem pod drugą matówkę paski taśmy izolacyjnej i teraz przy ostrzeniu idealnie trafia się w indeksy i nieskończoność też jest na miejscu. zobaczymy jak to będzie wyglądało na filmie, ale przy "testach z miarą" trafiam w punkt. tylko przy zmianie obiektywu muszę zmienić również matówkę ;-)
"Nie przywiązuj wagi do czci i zniewagi".
Awatar użytkownika
nord
-#
Posty: 1587
Rejestracja: 04 mar 2009, 21:24
Lokalizacja: faceci są z marsa
Kontakt:

Post autor: nord »

hangmann pisze:tylko przy zmianie obiektywu muszę zmienić również matówkę ;-)
trochę to zbytnio kłopotliwe, szczególnie w terenie.
ODPOWIEDZ