koloryzacja odbitek

Fotografia alternatywna - Czyli coś innego niż wszyscy ;)

Moderatorzy: rbit9n, Jerzy, zladygin, Michał Kowalski

aweofbeing
-#
Posty: 2
Rejestracja: 09 gru 2010, 19:56
Lokalizacja: warszawa

koloryzacja odbitek

Post autor: aweofbeing »

witam,
szukam informacji na temat sposobów kolorowania odbitek (chodzi mi m.in. o taki efekt jak w fotografiach Tomka Sikory z serii o Alicji w krainie czarów).
Jakie farby/barwniki należy stosować? Czy to prawda, że koloryzację da radę robić tylko na papierze barytowym?

szukałam w różnych źródłach informacji na temat tej techniki, ale niestety ciężko jest się do czegoś dogrzebać.
Będę wdzięczna za mądre rady, ew. odesłanie do jakiś sensownych tekstów wyjaśniających trochę sprawę.

pozdrawiam :)
rybka
-#
Posty: 256
Rejestracja: 19 sie 2009, 21:13
Lokalizacja: dublin

Post autor: rybka »

Nie wiem jak tam Tomek Sikora , ale ja znam metode '' na areograf i tusze '' oraz MATOWY papier FB . Pzd.
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

Proponuje przejść się do jakiejś biblioteki, może na ASP w Warszawie coś będzie..,,,jak byś była w krakowie to może coś być w Bibliotece Muzeum Historii Fotografii....
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
aweofbeing
-#
Posty: 2
Rejestracja: 09 gru 2010, 19:56
Lokalizacja: warszawa

Post autor: aweofbeing »

dzięki za odpowiedź:)

a jakie tusze? jakieś kreślarskie?
a może mocno rozcieńczona farba akrylowa dałaby radę?

czyli barytowy papier. to jeszcze pytanie czy po prostu na utrwaloną i wysuszoną odbitkę nakładać kolory, czy jakoś wcześniej trzeba ją czymś "uszczelnić", jakimś lakierem czy czymś w tym stylu?


(z góry przepraszam jeśli zadaję głupie pytania)
Awatar użytkownika
powalos
-#
Posty: 1897
Rejestracja: 02 mar 2007, 21:42
Lokalizacja: Stęszew (pyrlandia)

Post autor: powalos »

aweofbeing, napiszę Tobie jak kolorowałem fotki na przłomie lat 60/70 ubiegłego wieku. Odbywałem wtedy "zaszczytną zasadniczą służbę" w specjalnym leśnym garnizonie. Dbano tam bardzo aby po służbie żołnierz należycie wypoczął, zgodnie z regulaminem. Było więc tego wolnego czasu trochę. Ponieważ miałem przy sobie trochę fotek (takich formatu 6x9 cm) to postanowiłem je pokolorować metodą, o której opowiedział mi fotograf bardzo starej daty. Oczywiście możliwe jest to tylko na fotkach o podłożu papierowym. Potrzebne do tego są kolorowe bibułki (takie cienkie, nie tzw. krepa) z których kiedyś robiło się 1-majowe chorągiewki dla dzieci. Kiedyś był spory wybór tego w sklepach papierniczych. Odcinało się kawałek takiej bibułki, składało lub ciasno zwijało w tutkę i maczało w zwykłej wodzie aby nieco nasiąkła. Następnie lekko wyciskając nanosi się kolorową kroplę na powierzchnię, którą chce się zabarwić i tą zwiniętą bibułką rozprowadza po konturze powierzchni pozostawiając na pewien czas aby wsiąknęła w podłoże. Resztę można zebrać bibułą. Trochę to trwa ale efekty są dość ciekawe. Możemy zabarwić tylko wybrane fragmenty. Ja tak barwiłem np. płachty namiotów na fotkach z Bieszczad, co wywoływało zdumienie moich znajomych. Jeżeli się nie mylę to w podobny sposób wykonywano kiedyś tzw. monidła. Jeżeli masz ochotę to możesz się pobawić. Życzę powodzenia. Pzdr.
Fan Pentax'a.
Fikumiku
-#
Posty: 556
Rejestracja: 24 sie 2009, 09:46
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Post autor: Fikumiku »

aweofbeing pisze:dzięki za odpowiedź:)

a jakie tusze? jakieś kreślarskie?
a może mocno rozcieńczona farba akrylowa dałaby radę?

czyli barytowy papier. to jeszcze pytanie czy po prostu na utrwaloną i wysuszoną odbitkę nakładać kolory, czy jakoś wcześniej trzeba ją czymś "uszczelnić", jakimś lakierem czy czymś w tym stylu?


(z góry przepraszam jeśli zadaję głupie pytania)
Wydaje mi się ze do kolorowania mogą być najbardziej przydatne Farby Akwarelowe..ale nie takie tandetne w pastylkach dla dzieciaków tylko kupione w sklepie plastycznym...możesz ją rozcieńczać dowoli...

I jeżeli chodzi ci o koloryzacie ala Jan Saudek to podejrzewam że on to robił na mokrym jeszcze papierze i emulsji...tak że farba wnikała w żelatyne (ale to moje przypuszczenia.

http://www.swiatobrazu.pl/jan-saudek-w- ... 28267.html
Maluje bez farb.

http://niewdana.pl/
Awatar użytkownika
J.A.
-#
Posty: 10068
Rejestracja: 11 maja 2011, 14:02
Lokalizacja: Bielsko-Biała

Post autor: J.A. »

powalos pisze: to postanowiłem je pokolorować metodą, o której opowiedział mi fotograf bardzo starej daty.
powalos pisze:Jeżeli się nie mylę to w podobny sposób wykonywano kiedyś tzw. monidła.
Dla tego dowiedziałeś się o metodzie od fotografa bardzo starej daty.
Mam w swoich zbiorach "kolorową" fotografię mojego dziadka wykonaną w Paryżu w roku 1920.
M7 + 4,5/50 + 4/80 + 4,5/150
"Mędrzec uczy się nawet od głupca, głupiec nie uczy się wcale"
D.M.M.
-#
Posty: 209
Rejestracja: 30 paź 2010, 07:39
Lokalizacja: Sosnowiec

Post autor: D.M.M. »

Pod koniec artykułu masz parę słów o kolorowaniu
http://fotorobert.republika.pl/pdf/robert-urbanski-ciemnia7.pdf
Awatar użytkownika
rbit9n
-# jr admin
Posty: 5566
Rejestracja: 07 mar 2007, 21:18
Lokalizacja: Rajsze
Kontakt:

Post autor: rbit9n »

jak kiedyś badałem ten temat, znalazłem taki film: https://www.youtube.com/watch?v=GZwAmwKCSlg
koleżanka kiedyś coś mi pisała, że będzie próbować kolorować zdjęcie na plastiku flamastrami transparentnymi, ale w końcu nie wiem co jej z tego wyszło.
"Cítíte to? Cítíte to? Fenidon, synku. Nic jinýho na světě takhle nevoní. Zbožňuju vůni fenidonu po ránu."
Podplukovník William "Bill" Kilgore


zemsta toxycznego fotomutanta flickr
junkers_ju-87
-#
Posty: 534
Rejestracja: 25 lut 2010, 21:41
Lokalizacja: Świnoujście

Re: koloryzacja odbitek

Post autor: junkers_ju-87 »

aweofbeing pisze:witam,
szukam informacji na temat sposobów kolorowania odbitek (chodzi mi m.in. o taki efekt jak w fotografiach Tomka Sikory z serii o Alicji w krainie czarów).
Jakie farby/barwniki należy stosować? Czy to prawda, że koloryzację da radę robić tylko na papierze barytowym?

szukałam w różnych źródłach informacji na temat tej techniki, ale niestety ciężko jest się do czegoś dogrzebać.
Będę wdzięczna za mądre rady, ew. odesłanie do jakiś sensownych tekstów wyjaśniających trochę sprawę.

pozdrawiam :)
Farby Lasurowe
http://www.fotoimpex.de/shop/retusche/

papier stosuj barytowy
PE odpada bo to w zasadzie plastik z naniesiona emulsja jedynie co ci się uda to trochę zabarwić emulsję z bardzo kiepskim efektem
ju_87
Awatar użytkownika
daxcat
-#
Posty: 58
Rejestracja: 04 mar 2010, 23:17
Lokalizacja: wrocław
Kontakt:

Post autor: daxcat »

można też kredkami
asia_ursus
-#
Posty: 141
Rejestracja: 08 lip 2012, 17:48
Lokalizacja: Rumia

Post autor: asia_ursus »

Ostatnio wpadłam na pomysł, żeby pokolorować pojedyncze obiekty na papierze o podłożu plastikowym tuszem kreślarskim/ zwykłym chińskim rozrzedzonym gumą arabską. dla mnie wygląda to całkiem OK.
ODPOWIEDZ